Релігійне Товариство українців-католиків “Свята Софія” США: історія і діяльність

Цьогоріч Релігійне Товариство українців-католиків «Свята Софія» в США відсвяткувало свій 40-річний ювілей. Нагадаємо, шо Товариство заснував у 1974 році Патріярх Йосиф Сліпий. Детальніше про історію та діяльність «Святої Софії» США розповідає гість студії Радіо «Воскресіння», виконавчий директор Товариства «Свята Софія», доктор Ірина Іванкович. У програмах звучать спогади академіка Леоніда Рудницького, а також репортаж з Музейно-меморіального комплексу «Рідна хата Патріярха Йосифа Сліпого», яким опікується товариство «Свята Софія», де нещодавно зібралось “Родинне коло”. У Заздрості побувала прес-секретар представництва товариства «Свята Софія»  в Україні Люда Бублик.

Релігійне Товариство українців-католиків

Релігійне Товариство українців-католиків "Свята Софія" США

( 4.35 MB ) Релігійне Товариство українців-католиків Свята Софія США: історія
( 4.47 MB ) Релігійне Товариство українців-католиків Свята Софія США: діяльність

До ефіру програми Радіо “Воскресіння” підготувала редактор Любомира Бурка

 

Частина 1. Історія Релігійного Товариства

українців-католиків «Свята Софія» США

Гасло, яке Патріярх Йосиф обрав для свого служіння: «Per aspera ad astra» можна було б застосувати й до діяльности Релігійного Товариства українців-католиків «Свята Софія» у Сполучених Штатах, адже воно було свідком усіх тих бурхливих церковно-політичних і громадських подій в аналах історії нашої Церкви, про які неможливо говорити однозначно і безкритично. У промові з нагоди 15-ліття ТСС А в травні 1989 року, тогочасна Голова Товариства д-р Романа Навроцька так згадувала про ті роки: «Це шлях, що вів нас крізь роки неподвижної праці, трудів, прикростей, радости й захоплення. Ми переживали всі змагання Блаженнішого, тішилися Його успіхами і боліли невдачами. Не було легко…А часами навіть дуже важко».

Отже, коротко про історію американського Товариства «Свята Софія», яке сьогодні залишається єдиним активним Товариством у Новому Світі. Товариство «Свята Софія» в Сполучених Штатах Америки заснував Блаженніший Йосиф Сліпий навесні 1974 р. і особисто підібрав і назначив всіх перших членів, на чолі із д-р Романою Навроцькою. 21 квітня 1974 року Товариство – друге з черги після матірної римської «Святої Софії» – було оформлене як неприбуткова корпорація. Патріярх Йосиф покликав його до життя для підтримки та розбудови таких патріярших надбань, як: Собор Св. Софії в Римі, Український Католицький Університет і його дві на той час філії – у Вашінґтоні і Філядельфії, храм свв. Мучеників Сергія і Вакха з патріяршим двором і Музеєм, Студіон.

Товариство  Св. Софія в Америці має такі специфічні завдання:

1.  Забезпечити матеріяльну базу Українського Католицького Університету і  його філій;

2.  Організовувати і проводити курси, симпозіюми, семінари на теми українського богослов’я і культури;

3.  Досліджувати історію християнства, історію Церкви в Україні, українську мову, культуру;

4.  Сприяти розвитку релігійних інституцій та організацій, які зміцнюють патріярхальну структуру Української Католицької Церкви.

Історію “Святої Софії” США можна умовно поділити на дві хронологічні частини: перший період тривав з 1974 по 1984 рік і охоплює діяльність Товариства під безпосереднім керівництвом Патріарха Йосифа Сліпого, який контролював працю товариства за допомогою листування з д-р Романою Навроцькою;  другий період – з 1984 по сьогоднішній день в дусі «Заповіту» свого основоположника: «Я вірив, що з руїн повстануть наша Церква і наш Нарід! З усіх сил намагався я шукати виходу з цього майже безвихідного становища, щоб підняти Церкву і Нарід з руїни, щоб їх відродити. Треба було знову починати працю відродження в самому корені, від самих основ. А основи я бачив в науці, молитві, праці і християнському праведному житті».

Окрім фінансово-адміністративної діяльности, Товариство «Свята Софія» мало завдання вести науково-освітню працю через видання книжок, поширення інформації про Українську Католицьку Церкву в світі, а над усе – через співпрацю ТСС із УКУ та створення нових філій Університету. Згідно із задомом Патріярха та відповідними статутами, ТСС було створено як релігійне (не церковне), виключно мирянське Товариство. Сам Блаженніший чудово розумів, що ця діяльність буде нелегка, тому перших членів він призначав сам, які – відповідно – добирали собі инших. Так, у США на членів американського Товариства Патріярх Йосиф призначив: о. митрара Володимира Андрушківа (1906-2003), о. митрата Володимира Білинського (1911-1986), о. митрата Івана Хому та о. архимандрита Любомира Гузара, Мирослава Навроцького (1916-1978), Роману Навроцьку (1921-1999), Тетяну Цісик (1923-2005), Василя Колодчина (1926-2006), Володимира Кліша (1917-1999), Оксану Бережницьку (1926-2009), Леоніда Рудницького та инших.

(Звук: згадує професор Леонід Рудницький)

Праця американського Товариства «Свята Софія» розпочалась 1974 року у філіях УКУ в Вашинґтоні та Філядельфії. Вашинґтонську філію Патріярх Йосиф заснував 1975 року, призначивши на посаду її директора відомого юриста і Верховного Пластуна проф. Д-ра Юрія Старосольського. Два роки пізніше, 7 квітня 1977 року, Блаженніший оснував Філядельфійську філію, посвячення якої відбулося 14 жовтня 1978 року. За ці 35 років Філія УКУ у Філядельфії, у співпраці із Осередком Праці НТШ у місті Братньої Любови, налагодила регулярну просвітницьку діяльність через організацію весняних та осінніх циклів викладів на історичні, релігійні, мовознавчі, культурологічні та політичні теми. Перша серія викладів відбулась з 11 жовтня до 18 грудня 1977 року. В рамках цих викладів на форумі ТСС А із доповідями виступали відомі науковці, серед яких: Григор Лужницький, Блаженніший Любомир (Гузар), Василь Лев, Орест Біланюк, Леонід Рудницький, Данило Яневський, Олександер Ірванець, Володимир Сергійчук, Святослав Гординський, Юрій Шевельов, Дмитро Штогрин, Ярослава Мельник, Ігор Пасічник, Тетяна Осташко, Роман Лубківський, Преосвященний Борис (Ґудзяк) та інші. У ранніх роках своєї діяльности Філядельфійська філія організовувала університетські курси для випускників «Рідної Школи», курси української мови для американців, спонсорувала курс для американських студентів про християнство в Україні, який було проведено з нагоди Тисячоліття Християнства при Ла Саль Університеті. В рамках річної конвенції Американської Асоціяції для сприяння Слов’янських Студій (AAASS), ТТС А організувало конференцію, присвячену Берестейській Унії, що її проведено у співпраці з НТШ та Ла Саль Університетом 6 грудня 1996 року, а також сесію про церкву і релігію в Україні, яка відбулася в рамках міжнародного конгресу славістів в місті Тампере (Фінляндія) з 29 липня до 3 серпня 2000 р. Цьогоріч з метою відзначення 25-ліття виходу Української Греко-Католицької Церкви з підпілля Товариство провело міжнародну наукову конференцію «Катакомбна Церква в 20-му столітті», яка відбулась 3 травня у ЛаСаль Університеті. Традицією, що її започаткував Голова ТСС А академік Леонід Рудницький, стало проведення «Дня Патріярха» – науково-мемуарних конференцій, які відбулися в родинному селі Патріярха Йосифа на Тернопільщині (2009), в Лондоні (2010) та Філядельфії (2012).

(Звук: згадує професор Леонід Рудницький)

 

Частина 2. Діяльність Товариства «Свята Софія» в США

Існування Товариства «Свята Софія є живим свідком неповторної харизми і далекозорости Блаженнішого Патріярха Йосифа, а її постілості та діяльність – незаперечним і конкретним символом щедрости, ідейности та жертвенности Божого люду української діяспори та України.

Леонід Рудницький, Голова ТСС А

Незаперечним залишається той факт, що сучасна «Свята Софія» в Америці завдячує своє існування клопіткій та відданій праці отих «воїнів» Патріярха, яку високо оцінив сам Блаженніший  у своєму листі з дня 2 березня 1984 року з нагоди святкувань 10-ліття діяльности ТСС в Америці: «Велику працю Ви зробили, зокрема впродовж останніх десять років, щоб забезпечити існування і розвиток патріярших надбань і Установ, і велика Вам дяка за це. За щиру співпрацю і поміч я постійно дякую Вам і Богові».  Це був останній із листів Патріярха Йосифа до Романи Навроцької – однієї із тих людей, зусиллями яких задум Блаженнішого розвинути структури Товариства «Свята Софія» у Новому Світі став реальністю.

ТСС А ініціювало та підтримувало низку україномовних та іншомовних видань, таких як: «Антологія поезій, присвячених Йосифу Сліпому», «Заповіт Блаженнішого Патріярха Йосифа Сліпого», фото-альбом «Віра і надія», що вийшов українською, англійською та польською мовами; англомовний переклад поеми «Хрест» Миколи Руденка та «Собору» Олеся Гончара, німецькомовний переклад «Жовтого князя» Василя Барки» та інші. Щороку, Товариство видає інформаційний Бюлетень, у якому звітує про свою діяльність, а також поміщує спогади та наукові статті про Патріярха Сліпого. ТСС А тісно співпрацює із українськими та американськими науковими та громадськими установами, серед яких: Наукове Товариство ім. Шевченка в Америці, Українська Федерація Америки, Український Вільний Університет у Мюнхені, Університет Ла Саль, Міннесотський Університет, Патріярхальне Товариство, Українська Католицька Освітня Фундація в Чікаґо, Українська Греко-Католицька Церква та інші.

Виконуючи заповіт Блаженнішого Йосифа, ТСС А активно співпрацює  із Українським Католицьким Університетом у Львові та Інститутом св. Климента Папи в Римі, яким надає вагому фінансову підтримку. Члени ТСС А беруть активну участь у спільних проєктах Львівської бізнес-школи УКУ та місцевої Вортон бізнес-школи Пеннсильванського університету. Впродовж десятиліть Товариство «Свята Софія» в Америці надало численні стипендії перспективним студентам та богопосвяченим особам, підтримало наукові проєкти, спонсорувало низку наукових міжнародних  конференції та симпозіумів. Ця діяльність була і залишається можливою завдяки підтримці жертводавців, багато із яких заснували у ТСС А свої Фонди  із призначенням на конкретні цілі, як наприклад, Фонд «Ценко Добро Творити», Фонд Юрія та Ядвіґи Кравець, Фундація Мирона та Люби Кучмак, Фонд пам’яти Дмитра Кузика, Фонд Лебедовича-Навроцького,Освітня Фундація Остапа та Ірени Захарків, Фонд Олени та Мирона Утрисків та інші.

За ініціятиви Голови Товариства академіка Леоніда Рудницького, при ТСС А було відкрито Центр Студій спадщини Патріярха Йосифа Сліпого, що його 12 листопада 2011 р. урочисто освятив Патріярх УГКЦ Святослав (Шевчук). Щороку, члени Дирекції Управи беруть участь у З’їздах Товариств «Свята Софія», які відбуваються у Римі.

Почесними членами американського Товариства є: Блаженніший Патріярх Святослав (Шевчук), Блаженніший Любомир (Гузар), Преосвященний Гліб (Лончина). Чинним Головою Товариства є видатний літературознавець, гуманіст, громадський діяч академік Леонід Рудницький. Членми Товариства є проф. д-р Альберт Кіпа, Заступник Голови; мґр Ігор Шуст, Скарбник; д-р Олександер Лужницький, Секретар; о. Марко Ярослав Семеген, інж. Любомир Пиріг, мґр Микола Рудницький, мґр Марко Яримович, мґр Віра Німчук, мґр Уляна Процюк, о. Мар’ян Процик. Функції Екзeкутивного Директора виконує д-р Ірина Іванкович.

Товариство «Свята Софія» має своє Представництво в Україні, яке було офіційно зареєстроване 27 серпня 1997 року. Першим Головою було обрано професора архітектури університету «Львівська Політехніка» академіка Андрія Рудницького (1928-2009). Мета створення Представництва, яке постало завдяки великим зусиллям колишньої Голови ТСС А Романи Навроцької, полягає в тому, аби всіляко сприяти розвиткові в Україні духовної культури, освіти та доброчинної діяльности.

Та, мабуть, чи не найвагомішим осягом Товариства є спорудження Музейно-меморіяльного Комплексу Патріярха Йосифа в його родинному селі Заздрість на Тернопільщині. Цей комплекс знаходиться під кураторством  Товариства «Свята Софія» США, головою якого сьогодні є академік Леонід Рудницький, та Представництва цього Товариства в Україні під головуванням д-ра Андрія Диди. Щоденну опіку над об’єктом несуть Сестри Чину св. Василія Великого. Саме тут, 2009 року заходами Товариства «Свята Софія» США було започатковано наукові конференції «День Патріярха».

4 травня цього року у Філадельфії відбулися ювілейні відзначення 40-ліття діяльности Релігійного Товариства українців католиків «Свята Софія» в США. З цієї нагоди довголітні член американського Товариства Блаженніший Любомир Кардинал Гузар звернувся у своєму привіті до усіх членів словами заохоти та настанови, немовби накресливши для Товариства нові виднокола діяльности на майбутнє: «Ювілейні святкування вдуже часто відносяться до подій, які відбулися. Сьогоднішнє відзначення зовсім не таке. Безумовно треба згадати, що зроблено за 40 років, але далеко важніше, мені здається цими днями застановитися, що Релігійне Товариство «Свята Софія» в США буде робити в наступних роках. Дай Боже, щоб їх було щонайменше 40. Свідомість того, що треба дальше працювати, помножувати засоби та мудро їх використовувати для нашої Церкви та народу, робить сьогоднішній день особливо цікавим. Щиро надіюся, що зібрані в цю святочну хвилину члени Товариства «Свята Софія» будуть, власне, такими міркуваннями заниматися, бо на вас тяжить відповідальність, яку вам завдав основник та натхненник Товариства святої пам’яті Патріярх Йосифа (Сліпий)».

«Родинне коло» у Заздрості – від серця до серця

08 листопада 2014 року у Музейно-меморіяльному комплексі «Рідна хата Патріярха Йосифа Сліпого» в Заздрості зібралося «Родинне коло». Ініціятором і головним організатором зустрічі була Українська асоціяція фахівців з подолання наслідків психотравмуючих ситуацій в Україні (Психологічна кризова служба) у співпраці з Комісією УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я. На зустріч запросили родичів Небесної сотні та вояків, що віддали своє життя на війні на Сході України. Переважно – вихідці з Тернопільщини, але були також гості з Івано-Франківщини.

Психологам ще з часів Майдану добре вкладалася співпраця з Українською Греко-Католицькою Церквою, яка продовжується дотепер і дає корисні плоди. У квітні в Зарваниці проводилися зустрічі для самих психологів, які багато працювали і тепер самі потребували віднови. Зустрічі «Родинного кола» для родин Небесної сотні проводилися вже в Ірпені, Львові, Зарваниці, а тепер тут, у Заздрості. Зараз родини Небесної сотні об’єдналися з близькими загиблих на війні. Психологи розповідають, що ідея створення таких груп взаємодопомоги полягає в тому, що люди, які вже на дальшій стадії переживання тяжкої ситуації, допомагають впоратися з горем тим, хто щойно втратив найближчого.

Олег Гуковський, психотерапевт, Голова Тернопільського осередку Української спілки психотерапевтів, волонтер Психологічної кризової служби розповів про новостворену організацію, яка виросла з Психологічної служби Майдану.

(Звук: голос О. Гуковського)

о. Андрій Логін, Голова Комісії УГКЦ у справах душпастирства охорони здоров’я сказав, що у квітні ц.р. Митрополичий синод доручив комісії опіку над людьми, які постраждали в ході Революції гідности та військових дій. Розвинулася дуже добра співпраця з психологами.

(Звук: голос о. А. Логіна)

Говорить с. Зиновія, Чину Святого Василя Великого, що опікується разом з іншими сестрами музеєм Патріярха Йосифа.

(Звук: голос с. Зиновії)

Того дня особливі гості Комплексу в Родинному колі спільно молилися за душі їхніх близьких – наших героїв. У дружній затишній атмосфері відбулися розмови з психологами, священиками. Усі разом сіли до смачного родинного обіду, який приготували для них сестри Василіянки. Сподіваємося, що Родинне коло частіше гостюватиме у рідній хаті Патріярха Йосифа Сліпого, і що ці люди віднайдуть тут спокій душі, співчуття і розуміння у своїх надзвичайно важких життєвих переживаннях.

Музейно-меморіяльний комплекс ласкаво запрошує відвідувачів щодня (крім середи) від 9.00 до 17.00; у неділю та церковні свята – від 13.00 до 18.00

Наші контакти:

с. Заздрість

Теребовлянський р-н

Тернопільська обл.

тел. (03551) 53 134

моб. 098-505-88-54

zazdrist.memory@gmail.com

 

 

Опубліковано у Мирянське покликання | Теґи: , , , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.