Патріярх Йосиф Сліпий у Римі

1 зірочка2 зірочки3 зірочки4 зірочки5 зірочок (Немає оцінок)
Loading...

З нагоди 25-ліття виходу УГКЦ з підпілля, а також 30 років з часу смерті її очільника Патріярха Йосифа Сліпого на радіо «Воскресіння» звучить цикл передач у співпраці з релігійним товариством українців-католиків «Свята Софія».

У своїх «Споминах» Патріярх Йосиф Сліпий писав: «Я хотів віддатися науці і знайти становище, яке мені помагало би в тому напрямі. Я леліяв думку бути священиком, але і професором». Ці два крила своєї мрії – бути духовним пастирем і науковцем, Патріярх Йосиф найбільше розгорнув після звільнення зі сталінських лагерів, перебуваючи в Римі. Детальніше про його діяльність у Римі слухайте у нашій наступній передачі, підготовленій у співпраці з релігійним товариством українців-католиків «Свята Софія». Веде передачу Люда Бублик, прес-секретар представництва релігійного товариства українців-католиків США «Свята Софія».

Патріярх Йосиф Сліпий

Патріярх Йосиф Сліпий

( 4.28 MB ) Патріярх Йосиф Сліпий у Римі

У передачі звучав фрагмент проповіді Патріярха з архівів Радіо «Ватикану».

Програму Радіо “Воскресіння” підготували прес-секретар представництва товариства Свята Софія в Україні Люда Бублик, звукооператор Віталій Бохонко, редактор Любомира Бурка

Патріярх Йосиф Сліпий у Римі

Слава Ісусу Христу!

Дорогі слухачі, ми продовжуємо цикл передач про Патріярха Йосифа Сліпого, підготований Релігійним Товариством Українців Католиків «Свята Софія», що його понад сорок років тому заснував сам Блаженніший у Римі, а потім і по інших країнах поселення українців.

У попередніх передачах ви почули про тяжкі фізичні і моральні пережиття, що випали на долю Йосифа Сліпого. Протягом 18-и довгих років совєтська каральна система мордувала главу Української Греко-Католицької Церкви по сибірських лагерах. Але врешті-решт під тиском вірних нашої Церкви, розкиданих по цілому світі, і під впливом світової громадськости, в тому числі Президента США Джона Кеннеді та Папи Римського Івана ХХІІІ, Патріярха було звільнено. Понівеченого, виснаженого, хворого.

Йому заборонено повертатися до України. То ж Йосиф Сліпий поїхав на поселення до Риму. Було йому в той час 71 рік – той вік, коли людина каже собі, що все, що мала зробити в цьому житті, вже зробила, і йде на заслужений відпочинок. Та тільки не у випадку Патріярха Сліпого.

Приїхавши до Риму, він розгорнув надзвичайно активну діяльність. У попередніх передачах ми згадували про численні відвідини Патріярхом українських громад у 14-и країнах світу. Дуже багато працював і вимагав цього від інших.

Кардинал Йосиф Сліпий створив у Римі острівець українства, цілий комплекс релігійних, наукових та культурних закладів, якого дотепер не має жодна меншина у Вічному Місті.

Уже кілька місяців після свого звільнення, 25 листопада 1963 року Патріярх видав грамоту про заснуванняУкраїнського Католицького Університету ім. Папи Климентія. Йосиф Сліпий дуже великого значення надавав науці – він розумів, що це – найважливіше в суспільному житті українців.

Голос проф. Л. Рудницького про те, що Й. Сліпий любив перебувати серед професорів

Разом з тим, відновлено Богословське Наукове Товариство і видання журналу «Богословія». Через два роки з благословення Патріярха у Римі відкрито осередок ченців студійського уставу.

У 1967 році відновлено храм святих Сергія і Вакха, створено першу в Італії українську греко-католицьку парохію. Ще через два роки посвячено величний Собор Святої Софії в Римі.

«…завдяки жертвам цілого українського Божого люду, зокрема його мирянства, і моїм смиренним трудом здвигнувся Український Католицький Університет – вогнище науки, Собор Святої Софії – знак і символ незнищимости Божого храму НА Землі, місце молитви, монастир Студитів – вічно горючий острівець християнської праведности і східного християнського монашества і благочестя» (Патріярх Йосиф Сліпий).

Відкриваючи у Римі Український Католицький Університет, Патріярх ставив перед цим навчальним закладом дуже високу ціль – єднати в розсіянні сущий народ. Саме це гасло прикрашає головний вхід до будинку УКУ в Римі. Він мав намір створити духовно-науковий осередок для українського народу в центрі християнського світу і тим самим уможливити йому плекати свою культуру поза межами України, готувати народ до тієї хвилини, коли Україна стане незалежною. Він непохитно вірив, що така хвилина настане, але, на жаль, не дочекався її. Подібно як Мойсей дійшов до землі Ханаану, а тоді Господь покликав його до себе. Блаженніший бачив велику потребу у співпраці, навіть у поєднанні Церкви зі світом науки. Він постійно трудився для свого народу і вірив у його велике майбутнє. Він пояснював скептикам, котрі запитували, навіщо друкувати так багато книжок, що це потрібне для України.

Новостворений Університет був витвором Патріярха Сліпого. Так, як колись Петро Могила творив свою Академію, так Сліпий по цеглинці будував УКУ: він збирав матеріальні засоби, ретельно підбирав викладацький склад, навіть визначав програму деяких дисциплін. Уже на десятий рік діяльности в УКУ працювало п’ять факультетів:

–         факультет богословії;

–         філософії і гуманітарних наук;

–         математики і природничих наук;

–         права і суспільних наук;

–         факультет медицини.

При Університеті організована бібліотека з рідкісними виданнями, а також Музей, заснований самим Патріярхом, що займає 52 кімнати Архиєпископського двору. Дбаючи про виховання католицького священства, Блаженніший прагнув навчати майбутніх священиків цінувати красу, розумітися у мистецтві. Він мав своєрідну програму естетичного виховання студентів. Сам Патріярх ретельно поповнював збірку Музею, привозячи все нові й нові експонати зі своїх численних подорожей по світі. Уже в 1976 році Музей займав 53 кімнати і нараховував 10000 експонатів.

Ще будучи у Львові, Йосиф Сліпий мріяв створити український культурний центр, збудувати нову церкву, але здійснити задум перешкодила війна. Тому, приїхавши до Риму, Блаженніший одразу взявся до будівництва храму Святої Софії, що став увінчанням українського культурного центру. У цій пречудовій церкві Блаженніший Кир Йосиф Сліпий прощався зі своїми вірними, скінчивши свій земний шлях 30 років тому. Він помер 7 вересня 1984 року. З приводу смерти нашого Патріярха у Ватикані був оголошений 40-денний траур. Попрощатися з покійним Патріярхом прийшов Папа Римський Іван Павло ІІ, який високо цінував Блаженнішого, а по смерти порівняв його мученицьке життя з Христовими муками.

Голос Патріярха Йосифа Сліпого

До нових зустрічей! З Богом!

 

 

Опубліковано у Дати. Події. Імена | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.