Патріярх Йосиф Сліпий. Собор Святої Софії у Римі

1 зірочка2 зірочки3 зірочки4 зірочки5 зірочок Голосів: 1
Loading...

З нагоди 25-ліття виходу УГКЦ з підпілля, а також 30 років з часу смерті її очільника Патріярха Йосифа Сліпого на радіо «Воскресіння» звучить цикл передач у співпраці з релігійним товариством українців-католиків «Свята Софія».

У цій передачі о. Марко Ярослав Семеген, президент Релігійного Товариства українців католиків «Свята Софія» в Італії, розповідає про заснований Патріярхом Йосифом Сліпим собор Святої Софії у Римі. Своїми спогадами діляться  професор Леонід Рудницький і о. д-р Іван Музичка.

Собор Святої Софії у Римі

Собор Святої Софії у Римі

( 4.28 MB ) Патріярх Йосиф Сліпий. Собор Святої Софії у Римі

Програму Радіо “Воскресіння” підготували прес-секретар представництва релігійного товариства українців-католиків “Свята Софія” в Україні Люда Бублик, редактори Любомира Бурка, Василь Ковалишин

 

 

Собор Святої Софії в Римі

В мозаїках блищить Свята Софія,
В її іконах – велич Божих діл,
Це батьківщини символ і надія
І Патріярха Йосифа Престіл.

Євген Іванків «Український Рим»

Рим – центр християнського світу – став вимушеною Батьківщиною Патріярха: позбавлений права повернення на рідну землю, Блаженніший створив у Вічному Місті клаптик України, який кожен свідомий українець на вигнанні вважав за обов’язок відвідати. Впродовж двадцятилітньої діяльности Патріярха Йосифа у колисці західного християнства, «український Рим Блаженнішого Йосифа» був осередком духовности та джерелом національної свідомости нашого люду на поселеннях.

Одразу після повернення у вільний світ, Патріярх розпочав старання та збір коштів на побудову Собору Святої Софії Божої Премудрости в Римі.

Сприяв діяльності Блаженнішого Йосифа тодішній прем’єр-міністр Італії Джуліо Андреотті, який, зокрема, допоміг отримати дозвіл на зведення золотого куполу святої Софії.

Згадує професор Леонід Рудницький

Коротко про історію храму: італійський архітектор Лючіо ді Стефано розробив план будівництва на основі первісної будівлі Софії Київської — п’ятибанної тринавної церкви в українському нео-візантійському стилі. У червні 1967 року було розпочато будову, а 27-28 вересня 1969 року Блаженніший Йосиф та сімнадцять єпископів довершили посвячення собору Святої Софії. В  урочистостях брав участь папа Павло VI, який переніс сюди із базиліки святого Климента частину мощей священномученика Климента папи і поклав під головний престіл. Тоді ж було освячено запрестольну мозаїку, спроєктовану видатним українським митцем Святославом Гординським, який згодом розробив копмлексне мистецьке оздоблення собору мозаїками і вітражами. Мозаїчні роботи виконала школа Марка Тулія Монтічеллі.

Патріярх Йосиф особисто склав план декоративного наповнення храму, який, за словами Блаженнішого, «не зважаючи на свою скромність в порівнянні з небасягаючими і неперевершеними красою храмами в Римі, звернув уже на себе увагу – і своїм одиноким іменем, і стилем і мистецьким досягненням української творчости».


За головним престолом – мозаїки Софії Божої Премудрості та Пресвятої Євхаристії. Над горним сідалищем поміщено герб Патріярха Йосифа з написом “Per aspera ad astra” (“Через терня – до зір”). У правій апсиді храму – захристія, а в лівій – проскомидійник з мозаїчною іконою Оранти на стіні, перед яким закритий отвір до крипти. На вітражах у куполі зображено вісім Києво-Галицьких Митрополитів: Іларіона (?-1055), Климентія Смолятича (1147-1155), Петра Акеровича (1242-1246), Григорія Цамблака (1414-1419), Ісидора (1433-1458), Михайла Рагозу (?-1599), Петра Могилу (1633-1647) та Йосифа Веньямина Рутського (1613-1637).

На передній стіні праворуч від святилища зображено літописця “Повісти временних літ”, а ліворуч – князя Ярослава Мудрого. Навпроти них відповідно – Даниїл Паломник, що ставить лямпаду “від усієї Руської Землі”на Божому Гробі в Єрусалимі та Володимир Мономах. На площі перед собором знаходиться водограй із скульпторою “Три Ангели”, роботи Уґо Мацеі.

 

 

 

 

Чотири мармурових сходинки, які ведуть до храму, символізують чотири моральні чесноти: розсудливість, справедливість, витривалість і стриманість.

Поруч із собором Святої Софії розташований будинок Товариства «Свята Софія», в якому знаходиться Музей Патріярха Йосифа, історичний архів Української Греко-Католицької Церкви та Інститут св. Климента Папи – філії Українського Католицького Університету в Римі, діє недільна українська школа.

Під храмом є крипта, де до 1992 року перебувала труна з тілом Патріярха Йосифа. Також там поховані: Митрополит Йосиф (Сембратович) (1870-1882) (+1901; перенесений із цвинтаря Кампо Верано), Архиєпископ Іван (Бучко) (+1974), Мати Клявдія, Архимандриня Сестер Василіянок, Єпископ Степан (Чміль), СДБ (+1978), Єпископ Іван (Хома) (+2006).

В часи переслідування Української Греко-Католицької Церкви храм Святої Софії виконував роль прокатедрального собору св. Юрія у Львові та служив перед світовою спільнотою як духовний центр для українського народу. Він збирав українців з цілого світу, які приїжджали до Риму, щоб помолитися та отримати благословення Блаженнішого Йосифа, засвідчити йому свою відданість, підтримку й живучість нашої Церкви на поселеннях.

Згадує о. Іван Музичка

Згідно із «Заповітом» Блаженнішого, його тлінні останки спочили саме у Соборі Святої Софії: «Поховайте мене в нашому Патріяршому Соборі Святої Софії, а як воплотиться наше видіння і постануть на волі наша Свята Церква і наш Український Нарід, занесіть мою домовину, в якій спочину, на рідну Українську Землю і покладіть її у храмі Святого Юра у Львові, біля гробниці Слуги Божого Андрея».

У вересні 2011 року розпочалась реконструкція собору. Одним із найважливіших завдань було відновлення цінних мозаїк, які вкривають стіни храму. Реставратори очистили, а в деяких місцях переклали мозаїки заново. У соборі також замінили системи електромереж і опалення, змінено покриття собору та функціональність підвальних приміщень. Саме тут облаштовано конференц-зал, де влаштовуються свята та урочистості загально-церковного та парафіяльного рівня. При соборі відкрито крамницю духовної літератури, змінено навколишній ландшафт. Пожертви на реставрацію, як і колись на побудову собору, збирались по всьому світі.

14 жовтня 2012 року під час урочистої Архиєрейської Божественної Літургії Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав (Шевчук) поблагословив відновлений собор Святої Софії в чисельній присутності представників єпископату католицьких Церков.

Після реставраційних робіт Собор духовно оживає і продовжує “собирати в розсіянні сущих”, як це передбачив Патріярх Йосиф у своєму «Заповіті»:

«А коли дивитиметеся на Собор Святої Софії і будете здійснювати паломництво до нього як до рідної Святині, і молитву приноситимете в ньому, пам’ятайте, що цей Собор залишаю вам як знак і символ знищених і збезчещених українських храмів Божих, між ними наших найважливіших свідків – соборів, свідків нашого прадідівського християнства, Святої Софії в Києві і Святого Юра у Львові! Нехай же цей отут Собор Святої Софії буде для вас знаком відродження й побудови нових храмів на Рідній Землі і заохотою до зведення храмів Божих в місцях вашого перебування! А над усе нехай Собор Святої Софії буде для вас провідним знаком і свідком Собору Живих Українських Душ, святим місцем молитви й літургійної Жертви за померлих, живих і ненароджених! Благаю Бога, щоб Він охороняв Собор Душ Прийдешніх Українських Поколінь!»

Дорогі слухачі, це була чергова передача з циклу, підготованого Товариством «Свята Софія», котре ще 1970 року заснував у Римі Патріярх Йосиф Сліпий.

До нових зустрічей!

Слава Ісусу Христу!

 

Опубліковано у Дати. Події. Імена | Теґи: , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.