о. Марко Ярослав Семеген: “Сьогодні Товариство Свята Софія у тісній співпраці з нашою ієрархією докладає максимум зусиль, аби не перестала бути актуальною візія Патріярха Йосифа”

1 зірочка2 зірочки3 зірочки4 зірочки5 зірочок Голосів: 1
Loading...

Отець Марко Ярослав Семеген,  Президент Товариства “Свята Софія”, а також координатор душпастирства українських емігрантів в Італії, у студії Радіо “Воскресіння” розповідає про Релігійне Товариство українців католиків  “Свята Софія”

Отець Марко Ярослав Семеген у студії Радіо  «Воскресіння»

Отець Марко Ярослав Семеген у студії Радіо «Воскресіння»

( 2.48 MB ) Інтерв’ю з Президентом Товариства Свята Софія, координатором душпастирства українських емігрантів в Італії, о. Марком Ярославом Семегеном

9 лютого 1963 року добровільний в’язень за віру Христову Блаженніший Патріярх Йосиф Сліпий, «фізично зморений, душевно не зламаний»,  прибув після 18-літнього ув’язнення в совєтських таборах до Петрової Столиці. Тут, у Вічному Місті, колисці християнства, розпочався не лише новий етап життя та діяльности Його Блаженства, але й нова сторінка в літописі Української Греко-Католицької Церкви, яку відродив до життя Патріярх Йосиф своєю харизмою, непоборною вірою у Провидіння Боже, незламністю духа, стремлінням до великого – через терня до зір, непохитним переконанням в «минучість времені лютого», своєю далекоглядністю задумів та планів у розбудові українства на поселеннях загалом та в Римі зокрема. Серед численних установ та організацій, що їх покликав до життя або відродив Патріярх Йосиф, було й Релігійне Товариство українців католиків «Свята Софія». У нас в гостях Президент цього Товариства о. Марко Ярослав Семеген.

Кор. Всечесніший Отче, як і коли постало Релігійне Товариство для українців католиків «Свята Софія»?

«По кількох роках праці на волі вдалось створити три […] осередки для нашого наукового, церковного і монашого життя: Студіон, Український Католицький Університет ім. св. Климента папи і патріярший двір з музеєм при церкві святих Сергія і Вакха в Римі», – писав Блаженніший Йосиф. Ці надбання закономірно вимагали стабільної підтримки з боку меценатів, організацій, та й усього українського загалу. З цією метою Патріярх покликав до життя Релігійне Товариство для українців католиків з осідком в Римі під назвою «Свята Софія». 3 листопада 1970 року Кардинал Анджело Дель’Аква актом церковної влади потверджує створення юридичної особи – Релігійного Товариства «Свята Софія» для українців католиків. 12 вересня 1972 року Товариство було визнане декретом Президента Італійської Республіки Джованні Леоне і Міністром внутрішніх справ Італії Мар’яно Румор. Як читаємо в грамоті створення Товариства, воно «є морально-правною особою і свою працю нормує відповідними Статутами. Воно є визнане правно Апостольським Престолом і Урядом Італійської Республіки». Засновником, Головою і юридичним представником Товариства «Свята Софія» був Патріярх Йосиф Кардинал Сліпий, а першими його членами п’ять священиків, серед яких: о. Любомир Гузар, о. Мирослав Марусин, о. Іван Хома, о. Юрій Федорів і о. Антоній Рижак. В різні роки Товариство очолювали: Патріярх Йосиф (1970-1984), Владика Любомир Гузар (1984-1989), Владика Іван Хома (1989-2002), Владика Гліб Лончина (2003-2006), о. Адріян Цькуй (2006-2008), о. Іван Дацько (2008-2013).

Кор. Які завдання поставив Блаженніший Йосиф перед Товариством «Свята Софія»?

Товариство «Свята Софія» – за задумом Блаженнішого Йосифа – стало власником будинку Українського Католицького Університету ім. св. Климента Папи, Собору Святої Софії, парафіяльного храму Жировицької Богоматері і свв. Мучеників Сергія і Вакха та Патріяршого Двору і Музею, як також монастиря Отців Студитів «Студіон». Окрім цих головних завдань, Товариство було покликане опікуватися і відповідати за інші українські церковні, наукові і культурні інституції в Римі і в цілому світі.

Кор. Що спонукало Блаженнішого Йосифа покликати до життя Товариство «Свята Софія»?

Як писав Блаженніший, задум створення такого «забезпечника» з’явився не одразу: «Я довго над цим думав, радився з досвідченими правниками і так створив Товариство Св. Софії, що стало в Римі і в деяких країнах власником, адміністратором і промотором для патріярших надбань, що мають справу української науки, зокрема богословської, понести в майбутнє», – читаємо у Посланні Патріярха Йосифа про Товариство Св. Софія. Тут знову ж таки, на чільне місце висувається першорядність науки, яка – після Бога і України – відігравала чи не найважливішу роль в житті Блаженнішого. Продовжуючи свої роздуми над метою заснування Товариства, Патріярх Йосиф наголосив на тяглості історичної традиції подібного роду організацій, початки яким заклали великі світочі української історії св. Володимир Великий, Ярослав Мудрий, князь Константин Острозький, Митрополит Андрей Шептицький, козацька старшина. Товариство «Свята Софія», як його бачив Патріярх Йосиф, «піклуватиметься нашою богословською наукою, нашими різними галузями знання, воно розвиватиме таланти, піддержуватиме їх в їхньому розвиткові, заохочуватиме розвивати Божі духовні дари, щоб не закопувати їх під впливом негожих часів. Велике це завдання і Товариство Св. Софія є першим таким українським Товариством в наших модерних часах з такою благородною і благословенною ціллю» – йдеться у Посланні Патріярха Йосифа про Товариство Св. Софія. Ця місія, що Блаженніший доручив Товариству, була б неможливою без підтримки «українського Божого люду», в котрого Патріярх прохав «співпраці, зрозуміння, піддержки».

Згодом Його Блаженство заснував Крайові Товариства в США, Бельґії, Англії та в інших країнах західного світу з думкою про те, щоб в різних куточках поселення українців поширювати місію збереження українського осердя в Римі.

Кор. Чим сьогодні живе Товариство «Свята Софія» в Італії?

Сьогодні, продовжуючи місію свого великого засновника Патріярха Йосифа, Товариство надалі підтримує Собор Святої Софії, парафію свв. Сергія і Вакха, як й Інститут св. Климента Папи, що є частиною Українського Католицького Університету у Львові. Воно веде активну релігійну, просвітницьку, культурну, благодійну та наукову діяльність, що включає: організацію загально-церковних та паломницьких подій; душпастирство; працю з молоддю та дітьми; шкільництво; підтримку національних та патріотичних починань української громади в Римі; організацію науково-культурних заходів, таких як презентації друкованих видань, симпозіумів, конференцій. Товариство активно співпрацює з іншими крайовими Товариствами «Свята Софія», що діють в США, Бельґії та Великобританії, з дипломатичними представництвами української держави в Ватикані та Італії та з науковими та громадськими організаціями. Членами Товариства є представники єрархії, духовенства та миряни. Серед них – Блаженніший Святослав Шевчук, Високопреосвященний Володимир Війтишин, Преосвященний Гліб Лончина, Преосвященний Борис Ґудзяк, Преосвященний Діонізій Ляхович, Преосвященний Венедикт Алексійчук, о. Рафаїл Турконяк, о. Богдан Прах, академік Леонід Рудницький, проф. Альберт Кіпа та інші. Відтак, сьогодні Товариство у тісній співпраці з нашою ієрархією докладає максимум зусиль, аби «не перестала бути актуальною» візія Слуги Божого Патріярха Йосифа, вияв якої знаходимо у Заповіті Його Блаженства:

«Отож заповідаю вам усім: моліться, працюйте і боріться за збереження християнської душі кожної людини українського роду і за весь Український нарід і просіть Всемогутнього Бога, щоб Він допоміг нам завершити нашу тугу за єдністю і наші змагання за церковне об’єднання у постанні Патріярхату Української Церкви!»


Програму Радіо “Воскресіння” до ефіру підготували прес-секретар   представництва товариства “Свята Софія” в Україні Люда Бублик, звукооператор Віталій Бохонко, редактор Любомира Бурка

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.