Музейно-меморіяльний комплекс РІДНА ХАТА Патріярха і Кардинала Йосифа Сліпого у селі Заздрість

1 зірочка2 зірочки3 зірочки4 зірочки5 зірочок Голосів: 3
Loading...

( 4.32 MB ) Музейно-меморіяльний комплекс РІДНА ХАТА Патріярха і Кардинала Йосифа Сліпого у селі Заздрість

Програму Радіо “Воскресіння” підготували прес-секретар представництва релігійного товариства українців-католиків “Свята Софія” в Україні Люда Бублик, редактор Любомира Бурка

 

Музейно-меморіяльний комплекс РІДНА ХАТА

Блаженнішого Патріярха і Кардинала ЙОСИФА СЛІПОГО

у селі Заздрість

Цього року, у 25-ліття виходу нашої Церкви з підпілля та у 30-і роковини відходу у вічність Слуги Божого Кир Йосифа Сліпого, ми згадуємо про цього великого Ісповідника Віри, без якого відродження Греко-Католицької Церкви в Україні не було б можливим. Про страждання, які довелося пережити Блаженнішому Йосифові в лабетах совєтської каральної системи протягом страшних 18-и років сибірських лагерів, ми розповідали в попередніх передачах. Говорили також про ті надзвичайні досягнення, які попри спротив та перешкоди як з боку чужих, так і від своїх, вдалося здійснити Патріярхові. Сьогодні мова про його родинну оселю.

У мальовничому куточку Тернопілля тулиться до Зарваницької ікони Матері Божої невеличке село Заздрість. Село як й інші, але ж наскільки особливе для кожного греко-католика, адже саме тут народився та зростав великий провідник нашого народу і нашої багатостраждальної Церкви, муж віри та людина науки, нескорений борець за свободу Патріярх Йосиф Сліпий. Саме тут малим хлопчиком він пізнав Божу благодать, отримав дар покликання до богопосвяченого життя, саме звідси босоніж відбував прощі до чудотворної ікони Зарваницької Матері Божої. Саме їй – добрій Неньці та Заступниці – він завдячував життя, адже під Її покров привели батьки – Іван Коберницький-Сліпий та Анастасія Дичковська – свого важко хворого сина із благанням врятувати дитя. І Вона вислухала їхню молитву – Йосиф отримав дар життя, як фізичного, так і духовного. Сьогодні на цьому шляху батьківських сліз стоїть Хресна Дорога, якою ідуть із Заздрості до Зарваниці тисячі прочан з усіх куточків України та зарубіжжя. Ця путь символізує Хресну Дорогу, якою Україна йшла до незалежності, якою Патріярх Йосиф вів свою паству через роки переслідувань та підпілля.

Перед смертю Йосиф Сліпий попросив: «Як прийде час, відкупіть мою родинну хату в Заздрості, – а потім побачите, що зробите». Товариство «Свята Софія» у США, яке Патріярх заснував 40 років тому, виконало цей заповіт і викупило родинне гніздо Сліпих у Заздрості.

Відтак, зродилась ідея створити там Музейно-меморіяльний комплекс, а втіленням її у життя зайнялася особисто тогочасна голова Товариства, Романа Навроцька. Завдяки ентузіязму членів «Святої Софії» та жертвенності доброчинців, хату Блаженнішого приведено до її оригінального вигляду. З інших будівель збереглися тільки возівня та криниця, з якої колись пив воду малий Йосиф Сліпий.

Поруч із хатою в 1997-99 рр. споруджено новий будинок музейного комплексу. Тут знаходиться меморіяльна каплиця-церква, музейні приміщення, у яких зберігаються особисті речі Блаженнішого Йосифа, предмети одягу, книги, документи, світлини тощо, а також кімнати, в яких відбуваються наукові конференції та зайняття з молоддю. Автори проєкту – професори-архітектори А. Рудницький, М. Бевз та Ю. Дубик – їхня праця при Комплексі отримали високу відзнаку – нагороджена Дипломом першого ступеня на конкурсі на кращий об’єкт, збудований в Україні в 1999 році.

(Звук – А. Дида про будівництво Комплексу)

У 1995 році Товариство «Свята Софія» викупило землю та дім родини Сліпих від місцевого жителя Михайла Сліпого, родича Патріярха. Тоді ж вирішили поставити тут великий будинок  з каплицею та конференційною залою.

Будівництво розпочалося 16 квітня 1995 року, коли було посвячено наріжний камінь під Музейний комплекс у пам’ять 50-ої річниці арешту владик Української Греко-Католицької Церкви, який фактично можна вважати за офіційну дату початку переслідування УГКЦ у Радянському Союзі. Владика Юліан Гбур освятив площу під будівництво комплексу. Будову було завершено через три роки. Урочисте посвячення музейного комплексу відбулося 13 вересня 1998 року.

У фойє музею встановлено пам’ятний знак на честь жертводавців  з Товариства «Свята Софія». На таблиці напис: «Ісповідникові віри Блаженнішому Патріярхові Йосифові з любов’ю та вдячністю «Свята Софія» Релігійне Товариство українців католиків США. Сини і дочки України в розсіянні сущі». Біля пам’ятного знаку – бюст доктор Романи Навроцької, багаторічної голови Товариства «Свята Софія. Померла пані Романа Навроцька п’ятнадцять років тому у Філядельфії в листопаді 1999 року. Цей бюст є її посмертною пам’яткою, адже музей у Заздрості став останньою справою цілого її бурхливого і плідного життя.

(Звук – Л. Рудницький про Р. Навроцьку)

Комплекс знаходиться під кураторством  Товариства «Свята Софія» США, головою якого є академік Леонід Рудницький, та Представництва Товариства в Україні під головуванням Андрія Диди. Щоденну опіку над об’єктом несуть Сестри Чину св. Василія Великого на чолі з с. Зиновією.

Завдяки підтримці Товариства «Свята Софія» та наполегливій праці сестер Василіянок, у музейному комплексі провадиться широка діяльність: екскурсії для відвідувачів, катехизація дітей, літні табори, вишколи та реколекції для чернечих спільнот і молодіжних організацій: «Обнова», Пласт, СУМ, «Іскра Любові» та ін., надаються приміщення для проведення реабілітації алкогольно залежних, святкування, конференції, пропам’ятні заходи на честь Патріярха.

(Звук – А. Дида про роботу Комплексу)

Щороку тисячі людей з України та з цілого світу відвідують родинний дім Патріярха Йосифа Сліпого. Серед них – вірні різних конфесій та віросповідань, люди різних національностей – духовенство, науковці, представники світської влади; дорослі, діти й молодь. Приїжджають сюди, щоби пізнати життєвий шлях людини, яка ввійшла в історію нашого народу та Вселенської Церкви, людини-гуманіста, людини-науковця.

Поряд із незгасимим прагненням єдности українського народу, Патріярх Йосиф плекав жагуче бажання освіти. «Пам’ятайте, що нарід, який не знає або загубив знання свого минулого з його духовними скарбами, вмирає і зникає з лиця землі. Рідна наука окрилює народ до лету на вершини зрілого серед народів світу народу!”

 

Музейно-меморіяльний комплекс ласкаво запрошує відвідувачів щодня (крім середи) від 9.00 до 17.00; у неділю та церковні свята – від 13.00 до 18.00

Наші контакти:

с. Заздрість

Теребовлянський р-н

Тернопільська обл.

тел. (03551) 53 134

моб. 098-505-88-54

zazdrist.memory@gmail.com

 

 

 

Опубліковано у Дати. Події. Імена | Теґи: , , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.