Маріо Ботта: «Моя архітектура та проект парафіяльного центру отців оріоністів у Львові»

1 зірочка2 зірочки3 зірочки4 зірочки5 зірочок Голосів: 3
Loading...

4 листопада об 11.00 у м. Львові, в актовому залі головного корпусу Національного університету «Львівська політехніка», відбулася публічна лекція та прес-конференція архітектора Маріо Ботта «Моя архітектура та проект парафіяльного центру отців оріоністів у Львові»

Архітектор зі світовим іменем Маріо Ботта народився 1 квітня 1943 року у Швейцарії, в містечку Мендрізіо (Mendrisio). Розпочав заняття архітектурою у юному віці, вже з 15-ти років залишив навчання в школі і став креслярем у архітектурній фірмі «Карлоні (Carloni) і Каменич (Camenish)» у Лугано. У 1961 році залишив цю фірму, щоб отримати професійне навчання в художньому коледжі в Мілані.

У 1969 році закінчив інститут IUA (Institute Universitario di Architettura) у Венеції — за його словами, це була «найважча й найменш технічна з італійських архітектурних шкіл». З 1994 по 1969 року стажувався у кращих архітекторів свого часу — Лє Корбюзьє (Le Corbusier), Луїса Кана (Kahn), вчився у Карло Скарпа (Scarpa).
Лє Корбюзьє вчив Ботта особливого використання природного освітлення у спорудах, щоб підкреслити призначення окремих частин будівель, організовувати споруду в просторі так, щоб оптимально використати природне освітлення.
Карло Скарпа привив своєму талановитому учневі любов до матеріалів, розуміння їх структури, вміння використати особливості того чи іншого природного чи штучного матеріалу — каменю, цегли, бетону, скла — у своїх будівлях, вчив гармонійно вписувати споруди в існуючий пейзаж.

Архітектор Маріо Ботта

Архітектор Маріо Ботта

( 19.05 MB ) Лекція Маріо Ботта
( 5.76 MB ) Запитання слухачів і відповіді архітектора
( 0.99 MB ) виступ представника згромадження оріоністів у Львові Еджідіо Монтанарі

У 1970 році Маріо Ботта заснував власну архітектурну фірму в Лугано, де працює й досі. Живе неподалік – у Тічіно – надивовижу мальовничій місцевості, відділеній Альпами від решти Швейцарії.
Увага світової громадськості до молодого архітектора з’явилася з втіленням в життя оригінальних і незвичних проектів житлових споруд в Швейцарії. У цих будівлях поєднувався аскетизм давньої архітектури та модернізм сучасності, ґрунтовані на своєрідному застосування базових геометричних форм. Маріо Ботта вміло вписував у свої споруди навіть циліндричні форми, що вдавалося небагатьом архітекторам. Улюблений прийом Ботта, який використано в кількох будівлях — центральний світловий ліхтар у формі усіченого циліндра.

Найвідомішими серед побудованих за його проектами громадськими спорудами є Культурний центр Мальро в Чембері, Бібліотека в Війорбані (Франція), Банк Готтардо в Лугано, художня галерея Ватарі-Ум в Токио, Собор в Евре (Франція), музей Жана Тінгелі в Базелі, і Синагога Цимбаліста і Центр єврейської спадщини, побудовані на території Тель-Авівського університету, Муніципальна бібліотека в Дортмунді (Німеччина), Центр Фрідріха Дюрренматта в Невшателі (Швейцария), Музей сучасного мистецтва у Сан-Франциско. Щодо Синагоги Цимбаліста і Центру єврейської спадщини у Тель-Авіві, сам Маріо Ботта на лекції у Львові сказав, що важливо було урівноважити духовну і земну частини цих споруд, тому це композиція з двох “колон” — синагога зовні виглядає так само, як Центр єврейської спадщини.

Синагога Цимбаліста і Центр єврейського спадщини, побудовані на території Тель-Авівського університету
Синагога Цимбаліста і Центр єврейського спадщини, побудовані на території Тель-Авівського університету

 

Особливою є церква Санта Вольта (Church of Santo Volto) у Турині (Італія), на стіні якої є зображення лику Спасителя з Туринської Плащаниці, створене завдяки різному заглибленню цеглин у площу стіни.

Зображення Спасителя на стіні церкви церква Санта Вольто у Турині
Зображення Спасителя на стіні церкви церква Санта Вольта у Турині

Додамо, що, за словами пана Ботта це найвища церква в Італії і за своїм зовнішнім виглядом нагадує корону.

 

Церква Санта Вольто (Church of Santo Volto) у Турині (Італія)
Церква Санта Вольта (Church of Santo Volto) у Турині (Італія)

Споруди Маріо Ботта — прості геометричні фігури, контраст громіздких мас з легкими ажурними деталями; глухі кам’яні або цегляні стіни скупо прорізані щілинами для освітлення внутрішньої частини приміщень або просто розірвані великими скляними порталами…

Критики називали Ботта кубістом, неораціоналістом, а його стиль спартанським класицизмом. Але, найвірогідніше, його неможливо класифікувати. Він – Маріо Ботта – і цим сказано все. Його роботи треба бачити. Вони можуть подобатися або не подобатися, але не залишать нікого байдужим… Адже маестро цегли й каменю стверджує, що архітектура — це фізичне втілення історії і великим секретом нашого часу є творчість — проект — втілена в життя.

До Львова Ботта приїхав з розробкою проекту парафіяльного центру отців оріоністів на окраїні Львова.

Представник згромадження оріоністів на зустрічі з Маріо Ботта в університеті "Львівська політехніка"отець Еджідіо Монтанарі
Представник згромадження оріоністів на зустрічі з Маріо Ботта в університеті "Львівська політехніка"отець Еджідіо Монтанарі

Згромадження отців оріоністів УГКЦ постало в Католицькій Церкві в Італії на межі ХІХ-ХХ ст. Основою його діяльності є комплексна праця в галузях виховання та соціальної допомоги і профілактики. Сьогодні Згромадження провадить свою діяльність у понад 30 країнах світу на всіх континентах. В Україні отці оріоністи працюють з 2001 р.

Фото з прес-конференції в університеті "Львівська політехніка"
Фото з прес-конференції в університеті "Львівська політехніка"
Опубліковано у Дослівно... | Теґи: , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.