«Відповідальність мирян за церкву і державу» — з’їзд мирян УГКЦ перед парламентськими виборами

( розмір 3.62 MB )

«Відповідальність мирян за церкву і державу». Під такою назвою відбувся з’їзд мирян УГКЦ у Львові 10 лютого цього року. У ньму взяли участь близько 200 представників одинадцяти єпархій України та представники Мукачівської єпархії Закарпаття. Також було представництво мирянських організацій та спільнот, що діють в УГКЦ. На з’їзд були запрошені гості з Римо-Католицької та Православних Церков. Наголошувалося на тому, що у повсякденному житті вірних дороговказами є християнські моральні цінності та світоглядні орієнтири, які повинні братися до уваги усіма християнами у спільних політичних, та економічних справах. Говорить голова Львівської архієпархіальної комісії у справах мирян Юрій Підлісний.

— Первинні мотиви — це більше стимулювати наших мирян до активного життя у Церкві, до організованості у різні спільноти, структури, товариства, а також налагодити спробу організованого впливу на ці процеси, які відбуваються у нашому суспільстві. Отже, багато говориться про те, що кожен з нас, віруючий чи не віруючий, але громадянин і виборець, є відповідальним за свій вибір у день голосування на парламентських чи президентських виборах. А також є відповідальним в часі проведення передвиборчих кампаній. Але, фактично, нічого не говориться про те, що повинен говорити кожен християнин. І для кожного християнина, який знає і про свою соціальну відповідальність, і про свою відповідальність як християнина є однозначно, що наша відповідальність є на щодень. Тобто, і до виборів, і після виборів ми повинні дбати про своє середовище. Кожен на своєму місці: на місці праці, на місці навчання, у колі друзів, у своїй сім’ї. Ми не повинні мовчати, коли твориться зло і ми повинні заохочувати відповідальних, які перебувають на різних посадах, до того, щоб вони робили ті добрі речі, які, скажімо, вони роблять.

На з’їзді мирян звучали доповіді на такі теми: «Сім’я, освіта, виховання», «Відповідальність мирянина за майбутнє», «Роль парохії у суспільному житті». Делегати від єпархій поділилися досвідом своєї праці на парохії, досвідом праці мирянських організацій. Йшла мова про катехизацію, молитовні спільноти, організацію прощ, апостилят мирян, допомогу узалежненим від алкоголю та наркотиків, допомогу неповносправним та потребуючим. Особлива увага була звернена на шкільництво та викладання християнської етики у школах. Ключові поняття суспільного вчення Церкви — солідарність та субсидіарність розглядав у своїй доповіді адвокат, магістр філософії Андрій Костюк.

—На нашу думку, важливим є те, що даний з’їзд повинен стати етапом консолідації мирянства в його повсякденній роботі і усвідомлення людьми, що вони потрібні, що вони є частиною Церкви. І то активною частиною, котра має своє особливе покликання, котра є важлива, котра повинна працювати і без котрої, врешті решт, Церкви не було б. Церква завжди була джерелом оптимізму і надії в тому світі. І, зокрема, в складні епохи Церква завжди давала людям певну перспективу. І це була не тільки перспектива вічності, але перспектива правильного вчинку тут і тепер. Церква завжди наголошувала, що ми постійно мусимо робити вибір, кожен з нас. Не політики на горі, не цар-батюшка, не президент, не роботодавець, не священник в кінцевому підсумку, а кожен з нас у своєму житті щоденно зустрічається з вибором. І найважливіше — це зробити правильний вибір. Основним, можливо, завданням цього з’їзду є розбудити у мирянстві оце усвідомлення індивідуального покликання і колективного покликання. Ми свідомо організовуємо цей з’їзд перед виборами і свідомо намагаємося якомога менше говорити про вибори і політику під час нього. Тому що вважаємо, що за риторикою загальною ми мусимо не забути чогось глибшого заради чого це робиться. Заради гідності людини, заради того, щоб спільнота була субсидіарна, допомагала особі, а не намагалася підмінити собою особу. Заради того, щоб особа відчувала, що вона тільки разом з іншими може досягнути якогось спільного добра. Цього усвідомлення солідарнсті, нажаль, у суспільстві бракує. Ми надіємося тільки на себе або на гроші. Ми мусимо пам’ятати, що довіра взаємна і взаємодопомога є наріжний камінь, на якому стоїть суспільство і без чого воно розвалюється. Відродити ці поняття є метою даного з’їзду.

Спільну молитву учасників з’їзду очолив екзарх Одесько-Кримський первосвященний Василь Івасюк. Щодо позиції Церкви на виборах у своїй промові він, зокрема, зазначив, що з одного боку Церква намагається не брати безпосередньої участі у виборчих перегонах, а з іншого— вболіває і молиться за добрий вибір кандидатів до управління державою. Завдання Церкви — підготувати мирян як добрих християн до участі у виборах. Миряни, виховані Церквою, мають зайняти місце в управлінні державою на різних рівнях. Інша важлива роль мирянина — брати активну участь у житті Церкви. Сьогодні потрібно проводити євангелізацію та катехизацію, вести людей до Бога. Тут праці єпископа та священника замало. Тому Церква і, зокрема Другий Ватиканський Собор, покладають на мирян велике завдання і надію бути лідерами мирянських спільнот. Делегати з’їзду прийняли три звернення: до усіх вірних УГКЦ та до усіх християн з нагоди парламентських виборів, до органів державної влади з вимогою шанувати той факт, що більшість українців є християнами, до політиків та політичних партій, які кандидують на парламентських виборах з вимогою реалізовувати владні повноваження для відстоювання спільного блага, що є їхньою конституційною відповідальністю перед Богом.

Вітаючи з’їзд мирян, глава УГКЦ Блаженійший Любомир Кардинал Гузар наголосив на тому, що саме завдяки активній позиції мирян, Церква вистояла у часи гонінь та переслідувань.

Подаємо до вашої уваги фрагмент звернення Блаженнішого до учасників з’їзду мирян.

— В тих часах переслідування миряни показали, що вони цінять служіння Церкви і що вони беруть участь у житті Церкви не тільки як ті що приймають щось, але як ті що стараються відповідально допомогти, щоб вона могла жити і працювати. Сьогодні також наша Церква мусить Цілим своїм єством, то значить і владики, і духовенство, і монашество і миряни працювати спільно щоби освятити світ і освятити свої власні душі. Кожен член Церкви на підставі свого хрещення, свого втілення в Ісуса Христа, на підставиі отої тайни, якою ми одержали Святого Духа і його силу, має відповідально співдіяти, щоби Церква жила, працювала і належно служила.

— Послухаймо думки учасників з’їзду мирян.

— Володимир Осоловський, начальник управління у справах молоді та спорту Тернопільської обласної державної адміністрації. Треба визнати те, що сьогодні і Церква і суспільство шукають шляхи співпраці, вдосконалення особистості. Шляхи разом творити добро, разом діяти, разом іти до Бога, до вдоконалення. Як на мене треба до цього більше залучити і вчителів і представників ширшого кола інтелігенції, де можна було би напрацювати певну систему розв’язання насущних проблем.

— Мене звати Катя. Я представляю «Українську Молодь Христові» міста Самбора Самбірсько-Дрогобицької єпархії. Я вперше на такій зустрічі, багато корисних речей я тут почула. Це важливі проблеми нашого суспільства, вони повинні торкатися кожного громадянина України, навіть не тільки християн. Тому що, якщо людина вважає себе громадянином, патріотом, то вона повинна дбати про своє суспільство. Різними можливостями домагатися того, щоби наше майбутнє покоління було гідним нашої держави Україна.

— Ігор Матушевський, Голова Фонду Святого Володимира. Найбільш продуктивною, на мій погляд, є праця в групах. Потрібна більш активна співпраця мирян, миярнських організацій з церковними організаціями, з громадськими і з державними організаціями, виконавчими структурами. З нашого досвіду маємо дуже позитивні результати коли ми співпрацюємо з відділом обласної адміністрації і користь взаємна. Наступне побажання, більш структуризувати церковні установи, тобто щоб кожна організація, установа, структура ту відповідальність, яка на нього покладена відповідно виконував.

(Фрагмент програми Радіо «Воскресіння». Підготувала Любомира Бурка)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі, Мирянське покликання. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.