Блаженніший Святослав про стратегію розвитку УГКЦ до 2020 року. (Фрагменти прес-конференції в УНІАН, редактор програми – о. Ігор Яців) 11.10.2011р.

( розмір 3.91 MB )

Кор.

Проголошення Доброї Новини всім людям, тобто євангелізація, це місія, яку доручив Церкві Господь Бог. УГКЦ як невід’ємна частина Вселенської Церкви бере участь у цій місії – сказаву своєму вступному слові під час прес-конференції в УНІАН Блаженніший Святослав Шевчук. Глава УГКЦ, розповідаючи про стратегію розвитку УГКЦ на період од 2020 року. За словами предстоятеля УГКЦ для виконання вищевказаної місії єпископи вирішили якнайчіткіше визначити стратегію діяльності Церкви на наступні роки. Щоб полегшити втілення цього проекту та кращого відстеження його перебігу було визначено період 10 років, од 2020 року включно. Стратегію розвитку УГКЦ до 2020 року затвердив Синод єпископів УГКЦ, який відбувався в Бразилії від 5 до 11 вересня 2011. Пригадуємо, що попередній Синод, який проходив у 2010 році у Львові створив робочу групу, яка мала сформувати бачення розвитку УГКЦ на наступні 10 років. До цієї групи увійшли єпископи, які були уповноважені від імені всього Синоду представити таке бачення розвиту Церкви. Відтак була створена ще одна група, яка розробила відповідні механізми для досягнення цієї мети.

Блаженніший Святослав.

Сьогодні в нашій Церкві є 51 єпископ, включаючи наших емеритів, на Синоді були присутні 33 наші єпископи з цілого світу і центральною темою нашого Синоду, який відбувався в Критиці. Собор був в Будентополісі а Синод в Куритибі і основною темою цього Синоду, це була дискусія над такою нашою стратегією Церкви на період до 2020 року. Ми над нею працювали майже цілий попередній рік, а відтак представили ті наші напрацювання до уваги наших єпископів, відбулася дискусія над цією стратегією і вона була прийнята. Дуже цікаво, що в підсумку ця стратегія отримала назву, яка є дуже промовистою і називається «Жива парафія, як місце зустрічі з живим Христом».

Кор.

Доповідачами головної теми Сноду були владика Степан Сорока митрополит Філадельфійський зі США та владика Давид Мотюк, єпарх Едмонтонський з Канади, яукі очолювали дві синодальні робочі групи опрацювання стратегії УГКЦ на період до 2020 року. Митрополит Степан Сорока у своїй доповіді накреслив основні цілі у розвитку Церкви, які слід осягнути за наступні 10 років та запросив єпископат здійснити подорож відновлення під проводом Божої присутності Господа і Спаса Ісуса Христа посеред нас. Владика Дави Мотюк пригадав синодальним отцям основні етапи цієї важливої роботи, що є результатом тривалих роздумів і кропіткої праці багатьох експертів, представників єпископату, духовенства, богопосвячених осіб та мирян УГКЦ. Результатом цієї роботи стала прийнята священним Синодом практична концепція під назвою «Жива парафія, як місце зустрічі з живим Христом». Владики одностайно ствердили, що парафіяльна спільнота відіграє ключову роль у пробудженні, зростанні та дозріванні у вірі кожного члена Церкви тому найближчі роки особлива увага єпископів буде скерована на парафіяльну спільноту. Під керівництвом місцевого єпископа, який є символом єдності в єпархії, основним компонентом у процесі євангелізації є парафія. Адже саме в парафії віруючі найчастіше зустрічаються з Христом чи то через участь в Божественній Літургії в гне дію, чи то через хрещення, весілля або похорон – сказав Глава УГКЦ під час прес-конференції в УНІАН, говорячи про причину головного акценту стратегії «Жива парафія, як місце зустрічі з живим Христом».

Блаженніший Святослав.

Всі владики зрозуміли, що парафія це є одна з найважливіших фундаментальних клітин Церковного тіла. І тому ми дуже би хотіли, щоб кожна така наша парафія як у Україні так і поза її межами була живою для того, щоб можна було направду знизу оживити все тіло нашої Церкви.

Кор.

Синод єпископів, за словами Предстоятеля УГКЦ вирішив сконцентрувати зусилля усієї Церкви для розвитку живої парафії, яку названо найкращим способом для досягнення цілей євангелізації. Жива і відкрита парафія наближатиме до Христа як тих пактикує свою віру регулярно, так і тих, хто робить це рідко, наприклад на Різдво чи на Великдень, або й зовсім не робить – пояснив Блаженніший Святослав. У стратегії розвитку УГКЦ до 2020 року її автори перераховують таки складові живої парафії: провід, Літургія, катехизація, койнонія, дияконія і місійність.

Блаженніший Святослав.

Ми десь так хотіли представити взірець такої живої парафії. От коли можна сказати що дійсно ця парохія є живою і ми вирахували таких шість складових такої живої парохії. Найперше така жива парохія повинна мати доброго лідера, доброго провідника, добре приготованого священика. Душ пастиря, який при допомозі інших помічників, дияконів а відтак навіть і монашества можна справді вести цю паству до живої зустрічі з Христом. Так ось складовою частиною цієї парафії є літургійне життя, себто святкування звершення Таїнств Христової Церкви. Тому що через Таїнства передається це вічне Боже життя. Тут для нас було дуже важливо підкреслити, що священик в парохії не є лише служитель культу. Це ж душ пастир, який повинен не лише відправляти Богослужіння, але повинен так само душпастирювати, тобто вести в цю глибину таїнств енного життя Церкви своїх вірян. Тому такою важливою складовою цієї живої парафії має бути катехизація. Катехизація це є навчання віри для того щоб ті наші вірні, які живуть у ті парохії, щоб вони були свідомими християнами, щоб вони знали, розуміли істини християнської віри, а відтак, могли справді глибоко на рівні інтелектуальному переживати свою християнську ідентичність.

Кор.

А зараз пояснення ще трьох складових: койнонія, дияконія і місійність.

Блаженніший Святослав.

Койнонія, це означає, що ті наші вірячи, які складають цю групу вірних що належать до цієї парафії, вони складають азом одну єдину родину. Бо часом так воно є величезні парохії мають багато так званих анонімних християн, коли люди приходять до храму, але до кінця не знають ні того хто стоїть ліворуч, праворуч. Для нас важливо, щоб кожна така громада справді була спільнотою. Такою спільнотою, яка взаємно себе знає, спілкується між собою, себе підтримує.

Наступна складова частина, це є дияконія, тобто ця громада не може бути закритою на себе. Вона обов’язково повинна служити як потребуючим членам цієї громади, так і суспільству. Тобто соціальне служіння є і повинне бути дуже важливим елементом життя і діяльності кожної християнської громади, кожної парафії.

І останнє – це є місійність. Ми хочемо, що кожен наш вірянин ділився своєю вірою із своїми ближніми. Якщо для мене бути християнином це є фундамент мого життя, це є щось дуже важливе, це є центр мого життя. Очевидно, що тоді я би хотів ті скарби, які я маю у своєму серці можна було теж і іншим передати, це теж дуже важливе може бути і для інших людей.

Кор.

Тільки досягнувши і реалізувавши кожну з цих складових, за ловами Блаженнішого Святослава стратегія розвитку УГКЦ буде реалізована. У світлі прийнятої стратегії ієрархи та душ пастирі скеровуватимуть свою увагу як на практикуючих членів Церкви, щоб дедалі більше залучати їх до місії Церкви, так і на тих, хто з різних причин віддалився від Церкви, чи ще взагалі не мав нагоди пізнати Ісуса Христа. Глава УГКЦ під час прес-конференції в УНІАН це пояснив так:

Блаженніший Святослав.

На кого вона є скерована, хто має бути головним адресатом такої активної місії нашої Церкви. Перш за все наші вірні. Наші владики зрозуміли, осмислили, що сьогодні щонеділі у всіх наших храмах по цілому світі є близько двох мільйонів вірних, але насправді греко-католиків у світі є втричі більше. Отож первинною місією нашої Церкви є щораз повніше залучати до життя цієї спільноти тих хто себе сьогодні називає греко-католиками, щоб ми мали можливість кожному з них приділити достатньо уваги, мали можливість дійти до кожного з них і зробити їх членами тієї родини.

Кор.

Для втілення в життя прийнятої стратегії розвитку УГКЦ на період до 2010 року Синод єпископів визначив робочу групу щодо її реалізації. Її очолив владика Кен Новаківський, єпарх Нью-Весмінстерський із Канади. Кожен єпархіальний єпископ у своїй єпархії чи екзархаті призначив особу, яка також увійшла до складу робочої групи. Ця особи координуватиме відтак втілення стратегії УГКЦ у межах певної єпархії чи екзархату.

Важливою частиною стратегії розвитку УГКЦ на період до 2010 року стане застосування для сьогоднішні душпастирських потреб Церкви стародавньої практики катехуменату. Йдеться про поступове впровадження в таїнства християнської віри дорослих, які бажають долучитися до УГКЦ через Святі Таїнства християнського втаємничення, а також про поглиблення віри охрещених членів Церкви, котрі свого часу не мали змоги пройти відповідну катехизацію. За словами Блаженнішого Святослава першим кроком для реалізації стратегії розвитку УГКЦ на період до 2010 року стало рішення про те, щоб наступний рік в УГКЦ буде роком мирянина

Блаженніший Святослав.

Таким першим кроком до реалізації цієї програми ми проголосили наступний рік в житті нашої Церкви Роком мирянина. Тому що, як ви знаєте, миряни складають 90 відсотків церковного тіла, і якщо, під поняття Церква розуміти лише її ієрархію, то тоді ми впадаємо в такий клерикалізм, який до кінця не може урухомити, оживити церковне тіло. Тому наступного року ми хочемо особливу увагу звернути на наших мирян для того, щоб вони могли віднайти своє завдання, свою місію у Христовій Церкві, а відтак, побачити, як багато Церква від них очікує, як багато їм довіряє. Наспутного року ми намагатимемося побачити яким багатим є мирянський рух у нашій Церкві як в Україні, так і за кордоном, а відтак, дати мирянам можливість про себе сказати

(Фрагмент програми Радіо «Воскресіння». Підготував Отець Ігор Яців)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.