Блаженніший Любомир про звернення Cиноду єпископів УГКЦ до президента України – щодо релігійної ситуації в Одесі та розпалювання міжконфесійної ворожнечі.

( розмір 4.25 MB )

Дорогі радіослухачі. Із закликом не допустити розпалювання в Україні релігійної ворожнечі, міжконфесійної нетолерантності та обмеження конституційних прав громадян за ознаками релігійних переконань звернулися до президента України Віктора Януковича біля сорока єпископів УГКЦ. Владики представляють греко-католицькі єпархії в Україні, країнах Європи, Південній, Північній Америці та Австралії. Від 2 до 9 вересня вони брали участь у Синоді єпископів УГКЦ, що відбувався в Україні, а саме у Львові, в Брюховичах. Про Звернення найвищих ієрархів Церкви до президента України 17 вересня під час прес-конференції у Києві розповів Глава УГКЦ Блаженніший Любомир. Фрагменти цієї прес-конференції ми будемо слухати в сьогоднішній нашій програмі.

Звернутися до президента єпископів УГКЦ спонукала офіційна заява, що її 1 версня цього року з благословення владики Одеського та Ізмаїлського Агафангела Савіна оприлюднила прес-служба Одеської єпархії Української Православної Церкви у єдності з Московським патріархатом. У своїй заяві місцеве преставництво УПЦ закликало владу не допусити будівництво в Одесі греко-католицького храму. Глава УГКЦ про причину написання такого звернення до президента України сказав таке

Блаженніший Любомир

Розходиться про те, що стаються досить дивні речі коли нам забороняють будувати свої храми там, де цього храму нам потрібно. В Одесі є наші люди, греко-католики, які потребують храму і мають право на це. Нас дуже занепокоїло, стурбувало це звернення прес-служби за благословення митрополита Агафангела про те, що немов би тільки одна Церква, одне віроісповідання мало право а всі інші цього права не мають, або їм в якийсь особливий спосіб, з якоїсь особливої ласки надається. Ми маємо право на це так як і кожна інша церква та релігійна організація на терені України має право згідно з Конституцією і з чинним законодавством. Ми на цьому настоюємо.

Кор.

Сказавши це Блаженніший Любомир уточнив, що у цій справі не йдеться тільки про добро греко-католицків.

Блаженніший Любомир

Тут не розходиться виключно про добро греко-католиків, бо нам розходиться про те щоб усі в Україні і ми, але також однаково і всі інші релігійні організації, Церкви мали забезпечене це саме право. Бо це є підстава нашого мирного співжиття. Стільки років, Богу дякувати, ми мирно співжили, спокійно і нас тривожить, що починають діятися якісь речі, які справді тривожать і невідомо що діється остаточно.

Кор.

Під час прес-конференції Глава УГКЦ назвав дві ситуації, які свідчать про зміну ставлення до УГКЦ.

Блаженніший Любомир

Ми маємо капеланів, які працюють у в’язницях і тепер довідуюся що їм утруднюють доступ, хоча дотепер вони дуже добре працювали і їх хвалили навіть і раділи що вони допомагають в тій дуже тяжкій секції праці. Другий такий приклад, от мала бути проща військових, членів збройних сил до Зарваниці і, оскільки, довідуємося що і в цьому проекті ставляться перешкоди тепер. Нас трошки дивує таке поступування і нам абсолютно не є воно ясне і не є зрозуміле.

Кор.

У синодальному зверненні єпископів УГКЦ, яке було презентоване під час пресконференції у Києві зазначено, що греко-католицькі архипастирі вважають неприпустимою заяву прес-служби УПЦ МП про те, що будівництво собору Греко-Католицької Церкви створить у православній Одесі ситуацію міжрелігійного конфлікту. Згаданою заявою Митрополит Агафангел чинить відвертий тиск на органи державної влади, що відповідають за виділення ділянки для будівництва храму УГКЦ, публічно поширюючи безвідповідальні вислови, що таке будівництво «слід вважати недоцільним і дуже небезпечним», сказано у зверненні до президента України. Ці а також інші недоброзичливі слова, якими просто рясніє згаданий документ звучать як свідоме і зумисне підбурювання мешканців одещини до міжконфесійної нетолерантності та є незавуальованою спробою розпалювання міжрелігійної ворожнечі. Це суперечить духовні і букві статті ст. 37 Конституції України, зазначають греко-католицькі владики.

Відповідаючи на запитання журналістів предстоятель УГКЦ зазначив, що таке звернення УПЦ стало несподіванкою для єрархії УГКЦ.

Блаженніший Любомир

Нам не є цілковито ясно чому. Відповісти прямо я не знаю бо нас дуже заскочило таке звернення, як також деякі інші потягнення зі сторони влади бо одна річ є приватні переконання будь-кого, чи це президент чи будь-хто інший теж має право на свої особисті переконання релігійні, але певні факти стаються які дивують нас і нам не цілковито ясно чому вони діяються? Бо дотепер цього не було. Хто за цим стоїть я не знаю. Не можу вказати на нікого, на ніяку особу чи особи бо нема якогось виразного декрету чи якоїсь інструкції що нам відома, але є певна поведінка. Власне ми хочемо щоб була ясність в тій справі. Якщо така річ сталася чи відчуваємо що наша державна влада повинна відреагувати належно на це. В тому дусі ми звертаємося до влади не щоб когось оскаржувати чи закидати владі, але влада є на те, тим більше президент нашої держави є гарантом тих прав, які однакові для всіх.

Кор.

Місцева громада УГКЦ добивається виділення земельної ділянки для храму уже 18 років. Спершу греко-католикам відмовилися виділити ділянку під храм у Херсонському парку міста. Пославшись на можливі протести екологів. Згодом на цьому місці з’явилася автозаправна станція. Пізніше під храм УГКЦ було вирішено виділити ділянку у Прохорівському сквері Одеси, що на вулиці Старопортофранківській. Містобудівне обгрунтування стосовно будівництва храму було розроблено на підставі рішення виконкому Одеської міськради від 24 липня 2009 року. Документ погоджено з органами земельних ресурсів, природоохоронними, протитожежними і санітарноепідемічними органами, а також із органами містобудівництва, архітектури та охороннокультурної спадщини. 22 липня 2010 року був отриманий позитивний експертний висновок стосовно мсітобудівної документації від управління архітектури і управління містобудівної політики Одеської облдержадміністрації. Після ряду відмов і зволікань із видачею дозвільної документації влада зажадала провести громадські слухання стосовно будівництва храму УГКЦ у Прохорівському сквері. Слухання були призначені на 4 вересня однак отримавши інформацію про підготовку провокацій і зважаючи на заяву прес-служби Одеської єпархії УПЦ МП аби уникнути ескалації конфлікту на прохання Одесько-Кримського екзархату УГКЦ слухання перенесли на невизначений термін. Глава УГКЦ під час прес-конференції про ситуацію в Одесі розповів таке:

Блаженніший Любомир

Зроблено усі заходи щоб одержати земельну ділянку, менш-більш місце встановлене, зроблено всі кроки, здається ще тільки має бути остаточне слухання громадян, якщо не помиляюсь, остаточне рішення міської Ради. Але на мою думку не в тому є трудність. Трудність чи то було би на початку чи в кінці процесу одержання тої земельної ділянки чи, навіть, будови, те що для нас є дуже немилою справою, що появляються звернення, які, беручи зміст їх, дуже правдоподібно могли би ставати підставою громадянського неспокою, між громадянами, між членами різних віровизнань. Це нам дуже неприємне бо нам дуже залежить на тому що Україна, яка є багатоконфесійною державою сьогодні, нам дуже залежить щоб ми усі ті різні конфесії, один одного шанували, один одному признавали ті права, які належатся і щоб не було такої заохоти до поганого ставлення одної проти інших церков.

Кор.

Ситуація з храмами Української Православної Церкви в Одесі є кардинально іншою. Для їх зведення практика громадських слухань не застосовується. Так на прохання Митрополита одеського та ізмаїлського Агафангела, котрий водночас є депутатом Одеської обласної ради від партії регіонів, виконком Одеської міськради нещодавно дав дозвіл на будівництво нового храму УПЦ у центрі міста. Зі згоди міської влади новий храм Святителя Луки з’явиться на територї міської лікарні № 3. Також на прохання владики Агафангела 30 серпня цього року на засіданні комісії Одеської облради було ухвалено рішення передати у власність Одеської єпархії УПЦ комплекс споруд на вулиці Воробйова, 2 для зведення там храму на чесь святого Івана Крондштатського. За інформацією Одесько-Кримського екзархату УГКЦ на сьогодні на одещині діє понад 20 греко-католицьких громад. Згідно з даними соціологічного дослідження проведеного одеською філією інституту Горшеніна спільно з Київським міжнародним інститутом соціології в Одесі станом на березень 2010 року проживає біля 10-ти тисяч греко-католиків. Це один відсоток віруючих. Вірними Української Православної Церкви Московського Патріархату за результатами дослідження себе вважаюють 467,7 тис. осіб, а це 37 відсотків від усіх православних. Таким чином на один православний храм УПЦ МП, а їх на одещині зараз налічується біля триста припадає 1,55 тис. прихожан. Десять тисяч греко-католиків Одеси поки що не мають жодного храму.

Відповідаючи на запитання журналістів про те чи зі зміною влади і при умові утисків, вже тоді православних, він був би готовий відстоювати їхні права Блаженніший Любомир відповів.

Блаженніший Любомир

Абсолютно що так. Кожний з нас має однакові права. І тут розходиться не те що ми проти Московського патріархату чи Української Православної Церкви, яка признає себе частиною Московського патріархату, абсолютно не про це розходиться. Ми не є проти нікого, ми за те щоб усі ми, які є в Україні визнані, належно зареєстровані навіть представлені в такій організації як Всеукраїнська Рада Церков однаково, щоб усі ми втішалися тими самими правами і це включає так само Московський патріархат чи Українську Православну Церкву яка підчиняється цьому патріархатові.

Підготував отець Ігор Яців. (Фрагмент програми Радіо «Воскресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.