26 вересня — День катехита. «Катехитичне служіння: проблеми і перспективи» — інтерв’ю з головою катехитичної комісії Львівської архієпархії УГКЦ о. Михайлом Гарватом. 24.09.2009

( розмір 4.57 MB )

Кор.

28 вересня цього року УГКЦ відзначає День катехита. З цієї нагоди Архиєпископ Львівський Високопреосвященний владика Ігор запросив усіх катехитів на урочисту Божественну літургію в собор Святого Юра. Опісля — зустріч владики із катехитами у митрополичих палатах. Це — можливість поспілкуватися у родинній атмосфері, розмова про актуальні теми, спільні плани та перспективи. До привітань катехитам долучилися також і семінаристи ЛДС Святого Духа а також їхня вокально-інструментальна група «Аве Марія». Катехит — це вчитель, особа покликана голосити Слово Боже. У грецькій мові катехизис дослівно означає оголошення, усна настанова, усне навчання. Сьогодні катехизм це своєрідний підручник у якому зібрані основні правди християнської віри. Патріаша катехитична комісія УГКЦ працює над новим катехизмом, який має побачити світ ще цього року. Також катехитична комісія покликана опікуватись катехитами, плекати нові покликання для катехитичного служіння.

У студії Радіо «Воскресіння» вітаємо Михайла Гарвата, голову катехитичної комісії Львівської архиєпархії УГКЦ. Просимо отця Михайла детальніше розповіти про пріоритетні завдання комісії сьогодні.

Отець Михайло Гарват

Слава Ісусу Христу, дорогі радіослухачі, пані Любомира. Щиро дякую за можливість через радіо інформувати і говорити про пріоритетне завдання зрештої цілої УГКЦ — це катехитичне служіння. Для катехитичної комісії, звичайно, є координація катехизації в єпархії, в даному випадку архиєпархії, рівно ж подальша формація катехитів, зустрічі з катехитами, провадження реколекцій для катехитів, для дітей, для молоді щоб катехитичне служіння охоплювало усі вікові категорії, починаючи від найменших дошкільнят, наскільки це можливо, від трьох років, звертаючи увагу на тих дітей, які готуються до першої святої сповіді та урочисного святого причастя. Так правильно називаємо той момент, який батьки щиро люблять, то у нашій східній традиції завжди так було, що дітей з хрещення ще в пеленках приносили до Святого Причастя і тому, починаючи від семи років, що відповідає другому класу загальноосвітньої школи, вони готуються до першої святої сповіді і, відтак, приступають на торжественній Літургії до святого причастя. Завдання катехитичної комісії полягає ще й у тому, щоб у парафіях велася з молоддю належна катехизація. Ще головнішим після дітей та молоді це праця з дорослими, з батьками, які може колись і не мали можливості належно пройти катехизацію в дитинстві, а сьогодні хочуть пізнати науку Божу глибше.

Кор.

Як ви зазначили, одним з пріоритетних завдань катехитичної комісії є виховання особи катехита. Яким має бути катехит?

Отець Михайло Гарват

Наші єпископи у своїх зверненнях і рішеннях Синоду єпископів чітко зазначили, що катехит це особа, належно приготована. Тобто та, котра має боголосвську освіту і, рівно ж, Церквою післана для звершення цього дійства у наших парохіях, тобто, голошення Божого Євангелія. Тобто особа катехита це, або сам священик, або мирянин, або особа богопосвяченого життя, сестра або брат з монаших спільнот. Ці особи є першими помічниками пароха у парохіях, де вони провадять катехитичні служіння, і, звичайно, щоб ті особи відчували наскільки вони мають велику вагу в Церкві, цього року, коли ми обходимо 20-ту річницю виходу Церкви з підпілля, наш преосвященніший владика Ігор запросив усіх катехитів на Божественну літургію у Собор Святого Юра 26 вересня, де після Божественної літургії вони від нашого владики мають запрошення до митрополичих палат, щоб там можна було поспілкуватися, обговорити різні тематики і в такий спосіб творити одну катехитичну родину.

Кор.

Які проблеми сьогодні є у катехитів, над якими питаннями більш треба зосереджуватися?

Отець Михайло Гарват

Насамперед я би сказав, що проблема є у тому що не в кожній парохії є катехити. Це є найголовніша проблема. Звичайно, якщо священик дає собі раду охопити катехизацію особисто, і дітей, і молодь, і дорослих, тоді може не є це проблемою. Але назагал, поклавши руку на серце, ми усвідомлюємо, що священик не завжди має можливість через свою зайнятість, або з якоїсь іншої причини, належно катехизувати усіх і, тому єпископ, наш владика Ігор, чітко зазначає: там де немає ктехита в парафії, правдоподібно, що там катехитичне служіння не на належному рівні. Також треба розуміти, що вчитель християнської етики це ще не означає що він однозначно є катехитом у парафії. Вчитель християнської етики викладає предмет християнської етики в загальноосвітній школі, який дуже потрібний, але предмет християнської етики передбачає інформування про Бога і про наші християнські цінності, традиції. Катехизація має іншу мету — це воцерковленя, виховання у вірі і це без Божого храму неможливо зробити. Тому для того, щоб активізувати катехитичне життя у парафіях наші єпископи прийняли рішення, що у кожній парафії має бути створена катехитична школа. Школа, це є система навчання і виховання від найменших до найстарших. Властиво, там де є такі школи можна говорити що справді усі охоплені катехитичним служінням.

Кор.

Скільки ми маємо сьогодні катехитичних шкіл?

Отець Михайло Гарват

Нажаль, з великої кількості парафій Львівської архиєпархії, а це більше двісті парафій, двадцять шість катехитичних шкіл. Ось така, з одного боку сумна картина, бо ті катехитичні школи у більших парафіях, переважно у Львові, в Яворові є добра катехитична школи, в Прилбичах, де народився наш славний Митрополит Шептицький, цього року заснована катехитична школа в Пустомитах і потрошки приходить той процес до сіл. Звісно, це насамперед залежить від пароха адже усе, що відбувається у парафії однозначно залежить від пароха, бо катехитична комісія не має повноважень створювати школи. Це парох просить єпископа щоб він благословив, а він організовує, він дбає про те, щоб навчальновиховний процес був відповідно приготований. Тобто, місце, час і про все решту мусить подбати місцевий парох. З одного боку це клопіт, але як говорив наш славний митрополит Андрей Шептицький, працею над дітьми здобудемо серця батьків, звичайно в найкращому розумінні того слова що і батьки глибше почнуть собі усвідомлювати наскільки Церква може їм послужити у їхньому обов’язку виховувати дітей.

Кор.

Виходить що сьогодні катехитів, а їх у львівській архиєпархії 135 значно більше ніж самих катехитичних шкіл.

Отець Михайло Гарват

Справа в тому що у катехитичних школах, наприклад, на Сихові у катехитичній школі ім. Митрполита Шептицького є двадцять катехитів, у храмі на Левандівці є більше десяти катехитів, тобто у тих катехитичних школах де є більше класів, є відповідно більше дітей, молоді чи дорослих катехитів є набагато більше ніж один, а ми кажемо, щоб у сільській прафії принаймні один був катехит і вже з того можна розпочинати, або продовжувати вже системне катехитичне життя. Шкода, звичайно, але це не у кожній парохії є.

Кор.

На вашу думку коли буде той час, коли у кожній парафії буде катехит і катехизація?

Отець Михайло Гарват

Мені на це питання дуже легко відповісти, бо я є священик. Коли кожен парох захоче щоб у його парафії була катехитична школа, проводилася на належному рівні катехизація. Спостерігається той процес, що парохи починають розуміти, що без того ні будівництва храму ні ще щось інше не набуває свого належного значення якщо катехизація не є пріоритетом в житті парохії. Єпископи чітко кажуть, що пріоритетом у житті нашої Церкви є катехизація.

Кор.

Катехитична школа має також різні форми навчання. Розкажіть, будь-ласка детальніше про ці форми.

Отець Михайло Гарват

Катехитична школа, це насамперед катехити, діти, молодь, дорослі, це ті, які мають виховуватися у вірі, воцерковлюватися і ті, які починають глибше розуміти, що їхня парафія, храм, у якому вони моляться рівно ж є місцем їхнього духовного зростання, навчання, тобто їхнім домом у ширшому значенні того слова. І коми ми прийдемо до того розуміння, що наш храм, це не тільки місце, куди ми приходимо на службу Божу, але місце, де ми навчаємося, спілкуємося, зустрічаємося, міце, де ми збираємося для того, щоб відбути прощі, якісь зустрічі, конференції, для того, щоб на такому рівні жила парохія, найкраще їй допоможе катехитична школа у цьому.

Кор.

Треба розуміти, що виховання катехитів буде і надалі продовжуватися?

Отець Михайло Гарват

Питання формації катехитів можна розділити на дві частини. Перша це їхнє приготування, яке відбувається в католицькому університеті, в катехитично-педагогічному інституті, а друге це їхня подальша формація, за це вже безпосередньо відповідає катехитична комісія. Це є семінари, зустрічі для катехитів, це спільні прощі, реколекції для катехитів. Це вже подальша формація. Відповідно найголовніше, щоб люди, які справді хочуть бути катехитами, йшли служити Церкві. Можна з впевністю сказати, що вони усі на сьогодні такими є, що це не є їхня робота, а справді служіння Церкві і Богові.

Кор.

І наостанок, що би ви побажали катехитам а також усім нашим слухачам?

Отець Михайло Гарват

Для катехитів найголовніше, щоб вони відчували що вони є справді тими, кого Церква посилає голосити Слово Боже. Тому для ниж дуже важливо відчувати присутність Бога у своєму серці, зрешту, як і для кожного з нас. Але катехит це не тільки особа, яка навчає, а насамперед за собою потягає. Тобто, їхній приклад, навіть особисте життя, їхня молитва, їхня участь у Божественній Літургії, Святих таїнствах, це все те, чого вони навчають тих дітей, яких вони катехизують. Тому я їм бажаю, зрештою як і собі, бо себе вважаю також катехитом, щоб ми всі відчували присутність Бога. З іншого боку такий християнський, але людський момент, щоб ми розуміли, що Господь послав нас служити в дуже конкретне місце, в ту чи іншу парафію, де відповідальним за все зрештою є парох. Тому для усіх нас у Церкві дуже важливо це покора, щоб ми могли справді почути голос свого пастиря від Глави нашої Церкви Блаженнішого Любомира, нашого архиєпископа, який дбає і робить все можливе, щоб катехитичне служіння займало належне місце у наших парафіях ну і конкретно кожного пароха.

Підготувала Любомира Бурка (Фрагмент програми Радіо «Воскресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.