Володимир Ульянов — про особливості недержавного пенсійного забезпечення та про дільність пенсійного фонду «Покрова»

( розмір 6.13 MB )

Кор.

Дорогі слухачі, сьогодні ми будемо говорити про недержавне пенсійне забезпечення загалом та про недержавний пенсійний фонд «Покрова» зокрема з паном Володимиром Ульяновим, головою нагядової ради всеукраїнського адміністратора пенсійних фондів і компанії з управління активами «Всесвіт», консультантом пректу Світового банку запровадження пенсійної реформи в Україні. Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів є одною із трьох компаній, яка обслуговує недержавний пенсійний фонд «Покрова». Про це ми поговоримо у сьогоднішній програмі, зокрема, це також ми пояснимо.

Перше запитання до пана Володимира — у чому особливість недержавного пенсійного забезпечення сьогодні?

Володимир Ульянов

В першу чергу я хотів би звернутися до всіх і, незважаючи на те, що ми повинні почати з загального питання все ж таки підкреслити, що «Покрова», недержавний пенсійний фонд, хоча в свою роботу досить успішно з точки зору організаційної і навіть вже за п’ять днів роботи заробив три копійки і сім десятих на одну гривню. Це є непогано. Як розвивається і в чому специфіка недержавного пенсійного забезпечення. Недержавне пенсійне забезпечення це є життєва необхідність для кожної країни. Інакше ще його можна назвати — добровільне некопичувальне, персоніфіковане, тобто, індивідуальне збирання, тобто, формування своєї майбутньої пенсії. В цьому відношенні це є необхідним елементом для кожної країни. Жодна країна не може забезпечити пенсію тільки за рахунок держави і найбільш розвинуті країни вже давно це розпочали. Україна перейняла це відносно недавно, але врахували увесь світовий досвід, і особливість нашого закону в тому, що він включив у себе усі запобіжники, щодо забезпечення надійного зберігання, які наробив світ за цей час а також той досвід впровадження недержавного пенсійного забезпечення, які мають наші найближчі сусіди, чи зі сходу чи з заходу, з півдня чи з півночі.

Кор.

Тоді ми попросили Володимира Ульянова назвати три позитиви і три негативи, які зараз є у справі недержавного пенсійного забезпечення.

Володимир Ульянов

Наразі недержавні пенсійні фонди сьогодні в Україні активно працюють в средньому як сфера три роки. Це дуже мало. Які у нас є негативи? Це не є питання нашого закону, чи сфери, це є недовіра взагалі до фінансових установ. Ця недовіра цілком зрозуміла, ми усі під одним небом, ми усі це розуміємо. Цей негатив нам пожна подолати тільки своїми результатами, наполегливою плідною працею і все, іншого немає. Другий негатив, це той, що наш закон це найкращий закон, який у нас прийнятий у цій сфері, за три роки він показав як плюси так і мінуси, які торкаютья технічних якихось деталй, але для нас важливих. Це способи застосування більш широкого інвестування. На сьогодні є певні обмеження по валютних операціях, а це один з інструментів, які дозволяють пережити інфляцію, у нас є золото, інші банківські метали, активи, але це все ще не досить активно розвинуте. Третій негатив, це те, дуже мало навчені люди правильно оцінювати, вибирати фонди, дивитись на їх роботу. Тому що одним з позитивів цього закону є те, що цей закон є абсолютно драконівським, тобто абсолютно жорстко примушує до правильної поведінки обслуговуючі компанії і в той же час дає усі можливості і контролювати ситуацію і диктувати нам це майбутнім пенсінерам, так званому учаснику фонду. Насправді це дуже важливий елемент для правильної ринкової конкуренції. Якщо вони не обізнані, то це погано. Як негатив я вважаю надзвичайно мала увага держави до пропаганди та розвитку саме цієї теми.

Позитиви. Перший, це те що людина тут визначає все. Ця вся світова система зроблена так, що вона ставить в залежність від бажання споживача. Вона не ставить ніяких обмежень щодо вибору способу накопичення грошей або отримання виплат щодо людини. Вона забезпечує найнадійніше легальне зберігання пенсійних активів щодо нашої системи. Вона забезпечує найсерйозніший конторль з боку учасника, усіх контролюючих органів, також і держави та примушує до поміркованого інвестування. Тобто коли гроші розкладаються по кошиках що кожен може бачити наскільки все це зберігається зростає в якомусь напрямку.

Кор.

В системі недержавного пенсійного забезпечення вживається термін трьохрівневого пенсійного забезпечення. Ми попросили пана Ульянова розповісти про це детальніше.

Володимир Ульянов

Перший рівень, це є рівень, який ми усі знаємо. Сьогодні це те що я сказав, це так звана солідарна система, яка в усьому світі не може забезпечити достойну старість. Не може держава назбирати достатньо грошей з тих, що працюють для того щоб забезпечити тих, хто не працює. Не можуть це зробити США, ні Англія, Франція ні інші країни, в тому числі і Україна. Тому в усьому світі додатково до цієї системи є ще декілька. В нас вибрана така. Є другий рівень це обов’язкова загальнодержавна накопичувальна система. Це обов’язкове відрахування певної частини подаків, які збираються з соціальних податків на користь кожної людини, тобто з її платні це робиться і вже на цьому рівні людина отримує не просто те, що можна отримати на першому поділивши що є, а отримує індивідуально від тих сум, які вона відкладає, а також часу що працюють гроші. Це так званий другий рівень і є третій рівень. Це додаткова добровільна система, яка дозволяє окремим людям, які це бажають, підприємствам які дбають про розвток свого виробництва накопичувати на цю додаткову частину. У світі це ще називають соціальний пакет. Там є різного роду соціальні вигоди для людини в тому числі песійні.

Кор.

Яка система управління недержавних песнійних фондів загалом та фонду «Покрова» зокрема, і чому та система є такою?

Володимир Ульянов

«Покрова» має ще один рівень, ще один запобіжник, цей фонд заснований УГКЦ і є спеціальна Надзірна рада, яка повинна слідкувати за всією діяльністю з точки зору загальних таких інтересів. Як у всіх інших фондів далі є Рада фонду, це є законодавча, контрольна тобто вся влада зосереджена. Фонд, який створений УГКЦ це є непідприємницьке товариство, це таке товариство, яке ніколи не може бути об’явлене банкрутом, усі доходи, усе що накопичене воно розподіляється між учасникаи цього фонду в залежності від сум і часу, що працюють ті чи інші вклади. Це інакше ставить питання про статус цього фонду, це не є комерційна установа. Дуже часто питають як Церква відкрила такі речі. Відповідають ті, хто відкривав, але я хочу сказати що це не є комерційною структурою. Вона може бути відокремлена від тих проблем, які називаються обслуговуючими компаніями і які я сьогдоні представляю. Тобто ситуація в обслуговуючих компаніях до фонду відношення не має. Обслуговуючі компанії тих грошенй ніде не мають, не бачать і не мають до них доступу, такого якби вони брали як банк чи страхова компанія собі на баланс. Далі є три обслуговуючі компанії, це Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів, це компанія з управління активами «Всесвіт», це банкт зберігач Ощадбанк України.

Кор.

Яку функцію виконує кожна із цих трьох обслуговуючих компаній?

Володимир Ульянов

Всеукраїнський адміністратор пенсійних фондів це виконавчий апарат, це бухгалтерія, це інформаційна система та технології, це та система, яка забезпечує проходження і отримання внесків, персоніфікований облік цих внесків і т. д. Компанія з управління активами повинна забезпечити виконання закону України щодо розміщення цих грошей по інвестиційних активах, це перший документ закону. Другий, це інвестиційна декларація фонду. Вона дає вказівки банку, який повинен ці гроші кудись направляти. Банк-зберігач, це єдина установа із цих трьох, куди попадають спочатку гроші. Там вони можуть знаходитись максимально два тижні, далі вони повинні йти в портфель. Так от банк-зберігач здійснює прийом цих грошей у фонді «Покрова». Безкоштовно можна здійснювати внески у філіях Ощадбанку, і забезпечує різну перевірку. Це такі обслуговуючі компанії. Спільно кожна з цих компаній перевіряє, контролює і звітується своєму державному регулятору Всеукраїнський адмінітратор державній комісії з фінансовх послуг «Всесвіт», держком цінних паперів і національний банк і в держкомфінпослуг. Це є контролери.

Кор.

Я бачу потребу належати до недержавного пенсійного фонду, але які гарантії, що мене не обдурять?

Володимир Ульянов

Коли ми говоримо про гарантії, це коли є питання, як надійно зберігається мій актив, і як я можу в разі чого бути забезпеченим? Перша річ, що фонд не може бути об’явлений банкрутом, тобто ці гроші не можуть нікуди зникнути. Ці гроші знаходяться у певній кількості банків, до десятка, в певній кількості підприємств найкращих, їх може бути двадцять і т. д., в банківських металах, в облігаціях, вміст у нерухомості, тобто вони розкладені. Фактично одноразове зникнення важке тому, що воно всерівно десь якось лишається. В той же час за рахунок такого розподілення або диверсифікації тут воно забезпечується. Далі активи, які знаходяться в банку зберігачу, скажімо, якщо з банком щось трапляється, то вони не включаються в так звану ліквідаційну масу, або інакше, вони відразу виводяться з банку, а далі вже дивляться на ті борги, що є в банку. Способом перевірки, це є багаторівневий контроль в тому числі, у фонді кожна людина може щоденно бачити що відбувається. По перше, щоденно забезпечується кожній людині інформація, дуже проста, зрозуміла, одним числом, одним графіком що вона бачить що робиться з тими активами. Вона так само може дивитись на стан свого рахунку так само і відповідно якщо ї щось не подовбається іти з цього фонду без усяких санкцій.

Кор.

Коли людина упевнилася в надійності, вона хоче знати на яку пенсію може розраховувати та коли може її отримати?

Володимир Ульянов

Людина, якщо в неї усе нормально може отримувати пенсію починаючи плюс-мінус десять років з офіційно встановленого пенсійного віку, тобто зараз жінки з 45 чоловіки з 50-ти років можуть вже отримувати тут виплати пенсійні. На яку пенсію може розраховувати людина. В принципі законом базоронено обіцяти наперед якісь відсотки. Це просто не можна. Тому що ну давайте пообіцяємо, тут у нас накопичення йде 10 років, це якось безвідповідально щось обіцяти на 10 років і т. д. Нам дозволено тільки фіксувати те що відбувається на сьогодні, давати опис інструментів і людина, те що вона може розібрати, відслідковуючи щоденно цей стан справ, який у неї є з грошима, може прийшовши у консультаційні пункти може там вже конкретно до своєї ситуації виясняти. Але суттєвим є те, що ми повинні віддати все що є, все що назбирано, а людина повинна це бачити як воно збирається, чи задовільняє цей темп.

Кор.

Ми запитали Володимира Ульянова, яка доля накопичень, коли настає втрата працездатності, або той хто накопичував помер?

Володимир Ульянов

Є три випадки коли людина може отримати до того віку, перше це коли виїзд на постійне міце проживання, стан здоров’я і якщо наступає смерть, то ці кошти, що назбирані в пенсійному фонді повністю без усяких там виключень є власністю їхніх спадкоємців. Спадкоємці отримують у визначеному законом порядку.

Кор.

Я переконався що це надійно і вигідно. Що я маю зробити, щоб стати учасником пенсійного фонду і чи не має обмежень по віку, соціальному стану чи недузі?

Володимир Ульянов

Обмежень щоб стати учасником нашого фонду «Покрова» немає ніяких, цей фонд широко відкритий для усіх людей, незалежно в якій країні чи від конфесій, взагалі не залежно ні від чого, це відкритий фонд для людей хто довіриться, розділить усі ці наші вимоги. Як це зробити практично. У нас добре розвинута система дистанційного заключення контрактів в любій точці України. Для цього треба звернутися по безкоштовному телефону до адміністратора і отримати усі необхідні консультації. Можна через сайт зайти і отримати що треба дати, а це має бути номер паспорта, ідентифікаційний код а далі вже вести мову про те, що людина хоче і, що дуже важливо, далі звернутися в найближчий наш консультаційний пункт, які ми розгортаємо по всіх єпархіальних управліннях і екзархатах. Це практично Івано-Франківськ, Коломия, Жовква, Чортків, Борщів, Стрий, Львів, Дрогобич, Старий Самбір, Добромиль, Трускавець це ті що на сьогодні в нас існують і воно буде йти трошки ширше. Також в Донецьку буде, в Одесі, Харкові, Києві також.

Підготував отець Ігор Яців (Фрагмент програми Радіо «Воскресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.