Доктор богословських наук Дмитро Степовик — коментар щодо заяви патріарха Варфоломія на тему подвійної єдності. 25.06.2008

( розмір 1.30 MB )

Кор.

Не так давно Предстоятель Української Греко-Католицької Церкви Верховний Архиєпископом Любомир кардинал Гузар висунув ідею “подвійної єдності”християн східногого обряду, що визнають верховенство Папи Римського. У свою чергу Вселенський патріарх Варфоломій I зазначив, що така модель сприятиме подоланню розділення між Церквами.

В інтерв’ю німецькомовному екуменічному виданню „Кирило і Мефодій” він торкнувся існування Східних Католицьких Церков та запросив ці Церкви, залишаючись в єдності з Римом, знову стати православними. Зокрема, він пригадав, що „Константинопольська Церква-Матір завжди тримає відчиненими двері для своїх синів та дочок”. Моделлю єдності, за словами православного першоєрарха, може стати та форма співіснування, яка мала місце між Візантійською і Римською Церквами в першому тисячоліття християнства. Позицію Константинопольського патріарха Варфоломія 1 коментує доктор богословських наук. Член Вищої Церквоної Ради УПЦ КП Дмитро Степовик.

Дмитро Степовик

Влітку 2008 року ми дістали надзвичайно цікавий імпульс від Вселенської патріархії, сам патріарх Варфоломій зробив сенсаційну заяву, тому що заява була публічно зроблена для преси, що Східні католицькі церкви можуть бути подвійного, так би мовити, юрисдикційного визнання — і Ватикану, тобто святішого престолу в Римі, і Східних церков. Він звертається до, так званих, уніатів. Дійсно нам пора подумати про те, щоб християнство, яке сьогодні загрожено з багатьох сторін, причому у всіх трьох течіях, в протестантизмі, католицтві, православ’ї, загрожено. Це усі ми відчуваємо і знаємо. Ці загрози, які йдуть від глобалізму від інших релігій і тому єдність — це є порядок дня і коли такі лідери, як патріарх Варфоломій і, ми сподіваємось і молимось за те, щоб цю ідею підтримали Папа Римський Венедикт XVI і його кардинали, то ми будемо тільки раді. Україна я думаю буде однією з перших, зокрема, я хотів би говорити про УПЦ КП і УГКЦ, вони могли б приєднатися до цього руху і попрацювати для того, щоб таке подвійне підпорядкування, залишатися православними і в той час визнавати авторитет і високу християнську благочестивість Римського престолу у Ватикані — це добра дорога і ми, очевидно, підемо нею.

Кор.

За словами Патріарха Варфоломія I, церковна єдність не досягається „заявами керівників Церков чи богословськими мудруваннями”. „Необхідно проводити більше спільних заходів за участі католиків, православних та протестантських громад, спільних проектів, щоб краще пізнати одне одного. Необхідно багато, багато молитися”. Наголошує Константинопольський патріарх

Дмитро Степовик

В Україні діє Всеукраїнська рада церков. Вона включає до себе не тільки християнські конфесії трьох течій: протестантів, католиків і православних, а сюди входять представники юдейської релігії, глави, які очолюють тут в Україні і мусульманства. Тому заклик про те, що важливі кроки до єдності уже зроблені, і він нагадує про зняття взаємних анафем 1054 року, які були тоді накладені, вони вже зняті. Тобто це вже юридично зроблено. А богословський діалог православної церкви з англіканами, лютеранами і реформістами безперервно просувається вперед. З Римо-Католицькою Церквою цей діалог після багаторічної перерви знову відновлений. Таким чином, якщо православні, які завжди мали якісь свої претензії, тепер погоджуються говорити з усіма іншими течіями про оці об’єдначі речі, духовні організаційно чи юрисдикційно то це дуже важливий крок. Я думаю що нам треба підтримати, я поки що висловлюю тільки свою точку зору, але я, працюючи із Святішим Патріархом, як член вищої церковної ради, професор православної академії, з ним часто бачуся, знаю його думки і настрої, Патріарха Філарета, вони лягають добре у русло оцих заяв Патріарха Вселенського Константинопольського Варфоломія.

Підготував Володимир Качур (Фрагмент програми Радіо «Воскресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.