Олександр Саган — про повернення культових споруд релігійним спільнотам . 22.05.2008

( розмір 1.66 MB )

Кор.

Впродовж усіх років незалежності України релігійні організації ставлять перед державою питання про повернення культових споруд, що були у їхній властості. Голова Державного комітету України у справах національностей та релігій Олександр Саган переконаний, що державі та релігійним спільнотам вкрай необхідний Закон “Про передачу культових будівель церковним організаціям”, який, власне, і регулюватиме цей болючий комплекс питань.

Олександр Саган

На сьогодні це питання є одним із тих, які продукують все нові і нові проблемні питання між державою і конфесіями. Ми повинні це вирішити, але до сих пір ми не прийняли навіть проекту закону про передачу цих майнових комплексів для церков. Без цього закону сьогодні подальша передача утруднюється. Чому? Ті об’єкти, які були безпроблемні для держави, у значенні передачі, вони практично усі передані. На сьогодні залишилися ті, які мають певні перепони. В якому плані — там розміщені ті ж сиротинці, ліувальні чи освітні заклади, чи архіви, чи бібліоетки. Їх передати, це значить ті заклади викинути на вулицю. Тому держава повинна подбати про те, щоб ті заклади, які перебувають в церквах, вони повинні отримати інші приміщення. Дуже часто регіональні бюджети не можуть потягнути ці навантаження, тому що це капітальні будівництва, це як мінімум ремонти в інших будинках, куди мають переселятися ці об’єкти

Кор.

Подекуди, зауважує наш співрозмовник, трапляються крикущі факти щодо культових будівель. Скажімо, у Дніпропетровську колишній костел святого Йосифа опинився у власності комерційної структури, яка взялась за перебудову храму.

Олександр Саган

І вона почала його розбирати на вій розсуд. Це конфлікт, який був штучно створений завдяки недосконалості нашого законодавства, завдяки відсутності законодавчого регулювання цих проблем. Ми подали до Верховної раді і в кабмін пропозиції щодо врахування неможливості продажу або здачі в оренду комерційним структурам тих культових структурам, які насьогодні є в державній або в комунальній власності. Якщо це не зробити негайно, ми закладаємо основу майбутніх конфлктів. Доречі, цей конфлікт до сьогодні не розв’язаний до кінця. В минулому році було дуже багато шуму навколо цього, голодування і священиків і ченців. Вдалося зупинити розбирання храму, з якого хотіли зробити казино. Точно така ситуація у нас є в Севастополі, коли католицький храм, це найстрашніше що у вівтарі вони зробили громадський туалет. Це повернення до якоїсь дикості 20-30 років минулого століття, але сьогодні ми маємо зовсім інше ставлення держави у вирішенні цих пиань і маємо цинічне відношення до почуттів віруючих з боку окремих структур і в тому числі державних на жаль.

Кор.

Як бачимо, капітал, на жаль, не завжди керується почуттям взаємоповаги до людей віруючих. Він без вагань готовий проковтнути навіть культову будівлю. До речі, у Фонді держмайна сьогодні на обліку 235 архітектурних сакральних пам’яток, тобто ці церкви, скажімо, у безпеці. Але представники релігійних організації називають зовсім іншу цифру, значно вищу. То ж у скорому часі слід визначитись із реєстром історичних культових пам’яток. Релігійні організації, окрім повернення культових будівель, прагнуть отримати й інше майно, тобто те, яким колись володіла церква. Якою є позиція комітету у цьому питанні?

Олександр Саган

Позиція комітету полягає у тому, що мова може йти тільки про передачу культових будівель. Тому що якщо ми візьмемо інше майно держава просто фізично не зможе, у неї немає коштів щоб віддати усе майно. Церкви до 17 року володіли колосальними і матераільними і матеріальними і земельними об’єктами, багато з церков мали цілі квартали в містах. І вже є претензії деяких монастирів київських про те, що віддайте нам три—чотири будинки де живуть люди, які вже потриватизовували свої квартири. Мова мойже йти про сотні сімей. В деякх регіонах церкви вимагають передати їм ті чи інші будинки, які ніколи не були культоими, але належали Церкві і сьогодні там розмізені навчальні заклади, музичні школи.

Кор.

До питань повернення церковного майна, наголошує Олександр Саган, не слід підходити за принципом наказу. Спершу варто розробити державну програму та закласти кошти у державний бюджет. Тобто слід планово працювати над тим, щоб ті чи інші будівлі, на які претендує церква, були звільнені безболісно.

Підготував Володимир Качур. (Фагмент програми Радіо «Воскресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.