Презентація посібника «Духовна терапія для праці з особами залежними від алкоголю», виданого підкомісією УГКЦ «За тверезість життя».На фото: організатори презентації Павло Сковронський, отець-доктор Андрій Логін, Роман Прочко. 21.03.2008. Запис Л. Пуги.

( розмір 4.11 MB )

Отець Андрій Логін

Слава Ісусу Христу! Доброго дня!

Я би хотів розпочати нашу зустріч з такого коротенького вступу, щоб пояснити про структуру, яка взагалі займається цим рухом «За тверезість життя». В Греко—Католицькій Церкві існують численні комісії, які займаються різноманітними проблемами духовного характеру, які стосуються різних прошарків супільства. Наприклад, сьогодні ми можемо згадати комісію у справах родини, чи комісію у справах молоді, євангелізації і т. д. Серед тих комісій існує комісія у справах душпастирства охорони здоров’я. В компетенцію цієї комісії входять усі питання, що стосуються життя і смерті людини і одне з тих численних питань, якими займається комісія, є питаня СНІДу, паліативної опіки, і серед усіх їх є також питання алкогольної залежності. У цій комісії існує підкомісія, яка так і називається «За тверезість життя», метою її існування є протистояння пориренню алкогольної залежності в українському суспільстві. Звичайно у першу чергу це стосується вірних нашої Церкви. Сьогодні ми хочемо вам запрезентувати такий посібник духовної терапії для праці з особами, узалежненими від алкоголю. Унікальність, чи відмінність цього посібника, від усїєї іншої літератури, яку видає наша підкомісія, полягає в тому, що в основу цього посібника ввійшли знання з психотерапії, які використовуються сьогодні в різноманітних реабілітаційних центрах, які займаються допомогою, чи оздоровленням узалежнених від алкоголю і наркоків. Але водночас ці знання психотерапії поєднані з віро—духовним багатством нашої Церкви, які Церква збирала століттями, які Церква використовувала для того, щоб допомогти людям, що потрапили в пастку залежності чи в якусь біду, повернутися до повноцінного життя через віру в Бога. Це поєднання психотерапевтичних знань і віродуховного багатства, досвіду нашої Церкви стало основою створення цього посібника. Метою цього посібника є надати допомогу нашим священослужителям на парафіях провадити душпастирську працю з особами залежними від алкоголю. Тобто цей посібник є такою інструкцією, яка ввібрала в себе найголовніші моменти, на які ми повинні опиратся,працюючи з залежними особами. Про саму структуру посібника ми поговоримо потім, але великим бажанням нашої комісії є донести до усіх наших парохій цей посібник і надати необхідні знання, як користуватися, як правильно працювати з ним нашим священослужателям і ми сподіваємося, що кінцевим результатом буде створення таких груп взаємодопомоги при парафіях, груп алкогольнозалежних людей, або щонайменше, таких людей, які пройшли такий курс духовної терапії і матимуть мотивацію, щоб звернутися до реабілітаційного центру для подальшого виходу із своєї залежності якщо їм буде достатньо цієї духовної терапії щоб розпочати тверезе повноцінне життя.

Тепер я надам слово пану Павлу Сковронському для того, щоб він зміг описати саму структуру цього посібника, як з ним працювати. Такий коротенькій огляд на прикладі декількох занять, зустрічей.

Павло Сковронський

Як ви бачите у посібнику в комплекті йде книжечка разом з мультимедійним диском. В книжці є повністю розпрацьована програма духовної терапії і вона поділена на певні дні і певні кроки. Якщо звернути увагу до кожного дня у книжечці подається план роботи, назва, тема і внизу додається своєрідне домашнє завдання. Є значок — маленький диск, тобто, готовий документ домашнього завдання, над яким має працювати та людина, з якою працює даний куратор проекту. Її можна знайти на диску, видрукувати і подати тій людині. Стосовно самого диску. Ви можете бачити на екрані заставку, є програма, яка називається «12 кроків». Вона поділена на три частини. Перша частина є рекомендації по використанню, друга — відвикова терапія і третя — найбільша, це духовна терапія. Кожен день, який відповідає дню, що є в книжечці, відповідає цифрі, яка є на екрані. Відповідно зараз у нас є рекоментдації по використанню, де є контракт, ви бачите на екрані контракт, який можна відразу видрукувати і вручити цій людині, з якою працюєте. Такий контракт підписується з людину, щоб також відчували за собою відповідальність йти тими дванадцятьма кроками. Якщо вона хоче вступити в ту працю, хоче покинути цю залежність від алкоголю вона повинна взяти на себе цю відповідальність перед собою. Вона має постановити що починає цей курс і має його пройти до кінця.

Отець Андрій Логін

Я доповню. Цей контракт не має жлдної юридичної дії. Це є швидше мотивуючий такий документ. Згодом під час праці людина отримує дуже велику кількість матеріалів, буде мати свою папку. Першим листком цієї папки з документами, з якими вона буде працювати щоденно, першим з них буде цей контракт, де він особисто дав згоду. Тобто тут включена мотивуюча дія, тому що зазвичай залежні особи мають духовний спротив, розпочинаючи цю працю. Дуже багато таких людей через алкогольну залежність є деградованими. Тобто будь—яке інтелектуальне зусилля потім дається важко, тому цей контракт повинен мати таку мотивуючу дію.

Павло Сковронський

Якщо ми перейдемо до відвикової терапії, наприклад день перший це — початок молитва, потім — група, різні норми та правила і відповідно так до кожного дня. В кожному дні є не більше трьох документів. Крім того куратори, які працюють з групами можуть відразу видрукувати увесь курс. Усі документи створюються у програмі word. Це дозволяє редагувати документи і видруковувати. Диск є дуже простий в користуванні, працює з будь—якою системою.

Отець Андрій Логін

Це сама концепція праці. Для залучення священослужителів у нас також є певні занння від людей, що працюють в реабілітаційних центрах, так звані методи інтервенції, коли можна людину спонукати до того, щоб вона розпочала працю над собою. Але про це іншим разом. Тобто механім є, ми розуміємо, що цей посібник не є панацеює від алкогольної залежності, ми виходимо з того, що будь—яка праця на парафії за посередництвом цього посібника почнеться з двох — трьох осіб, але ті люди, які самі стають на шлях оздоровлення стають живим свідченням тим, які є залежні. Тобто, поклавши початок, залучивши дві—три, особи ми маємо великий щанс залучити багато інших осіб. Але при цій нагоді я хотів би дати слово самому автору, який розпрацював цю концепцію цього посібника пану Роману Прочко.

Роман Прочко

Нашим глибоким переконанням є те, що алкоголізм, наркоманія це є хвороба не тільки тіла, не тільки розуму, але передусім це є хвороба душі. Ще в тридцятих роках минулого століття двома людьми була розроблена прорама дванадцяти кроків. Вона була спрямована на духовне відродження особистості. Тобто людина, яка стає на рейки духовного прогресу, ровитку, вона тим самим автоматично відходить від будь—якого узалежнення у тому числі від найсильніших: алкоголізму і наркоманії. Тобто тут поєднується програма духовного відродження і священики. Саме священики будуть ефективно працювати по цій програмі з узалежненими. Тому цей посібник розроблено дуже просто, структуризовано, дуже доступно як для того терапевта духовного, тобто священика, який буде працювати, так і для узалежненого, який прийде просити допомогу. Саме узалежнені дуже часто приходять до церкви, до священика і просять допомоги. Цей посібник допоможе священику допомогти узалежненим.

Отець Андрій Логін

Добровільніть у розумінні внутрішньої мотивації, є передумовою. Але деколи цю мотивацію можна створити штучно за допомогою родинного кола і т. д. Прогнозувати ми зараз не будемо, але ми певні, що наші священослужителі матимуть змогу залучити перших кілька осіб і вже сам результат буде очевидним для багатьох інших людей.

Підготувала Лідія Пуга (Фрагмент програми Радіо «Всокресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.