Мар’яна Служинська — про роботу СНІД-центру та проблеми інформування населення. За участю Л. Кавальської. Ред. Л. Пуга.

( розмір 3.82 MB )

Кор.

Сьогодні гостями нашої студії є головний лікар Обласного центру профілактики та боротьби зі СНІД Мар’яна Служинська та директор благодійного фонду «Карітас» Стрийської єпархії УГКЦ Лідія Ковальська. Пропонуємо вашій увазі розмову про роботу СНІД – центру та сучасний стан справ з захворюванням жителів Львова і області на ВІЛ, СНІД.

Лідія Ковальська.

Відомо, що 1 грудня світ відзначає таку трагічну дату — день солідарності з ВІЛ – інфікованими. Наша країна не байдужа до цієї дати. В країні відзначається у цей день нажаль ріст захворюваності. Людство пробує протистояти цій інфекції. Отже, ви очолюєте СНІД – центр, коротко, у Львові. Пані Мар’яно, прошу розповісти про ваш заклад, де ви працюєте головним лікарем, і які головні його завдання.

Мар’яна Служинська.

Львівський обласний центр СНІДу був створений в середині 2005 року. До сьогодні центр перебуває у стані реконструкції, але ми маємо надію, що з початком наступного року центр вже буде можливість повноцінно функціонувати. У нас планується відкриття лабораторного відділення і амбулаторно – поліклінічного відділення. Не зважаючи на те, що ми ще не повністю забезпечені достатніми приміщеннями, на сьогодні так само проводиться амбулаторний прийом пацієнтів, проводяться консультації як лікарів, так і психологів, здійснюється у межах наших можливостей соціальний супровід ВІЛ – інфікованих пацієнтів. На сьогоднішній день ми повністю забезпечені тест – системами для проведення тестування ВІЛ – інфекції для всіх бажаючих. Хочу наголосити, що такі обстеження є безкоштовні, обов’язково конфіденційні. І такі обстеження можуть бути за бажанням пацієнта анонімним.

Лідія Ковальська

Я б ще хотіла уточнити, чи у Львові пацієнти можуть здати кров на виявлення ВІЛ – інфекції тільки у вашому центрі чи це можна зробити у кожній поліклініці?

Мар’яна Служинська

У Львівській області починає формуватися мережа «Кабінетів довіри». Це є кабінети так званог анонімного тестування на ВІЛ – інфекцію. Кожна особа може звернутися в «Кабінет довіри» у районній або міській поліклініці. Дуже часто ці «Кабінети довіри» розміщені на базі кабінетіа інфекційних захворювань або у деяких установах, 11 медичних закладах Львівщини, такі кабінети є окремо виділеними приміщеннями. І у цих «Кабінетах довіри» пацієнт отримує дотестове консультування щодо ВІЛ – інфекції і проходить тест на ВІЛ – інфекцію.

Лідія Ковальська

Порівняно з минулим роком, що ви можете сказати, як змінилася ситуація. Взагалі, медицина дуже полюбляє переконувати статистичними даними.

Мар’яна Служинська

На превеликий жаль в Україні не досягнуто стабілізації епідемічної ситуації. Як в Україні, так і у Львівській області зокрема. Хоча необхідно зауважити, що Львівська область відноситься до областей з відносно нгизьким рівнем поширеності ВІЛ – інфекції. Для прикладу можу навести цифри. Якщо рівень поширеності ВІЛ – інфекції по Україні складає 150 на 100 000 тисяч населення, то по Львівській лбласті всього 31. Але ті цифри не дають нам підстав легковажити цією інфекцією. Тому що навіть у Львівській області у нас є певні регіони, де захворюваність і поширення ВІЛ – інфекції вище української. Наприклад, місто Борислав. Місто Борисллав має поширеність ВІЛ – інфекції біля 190, тобто вище, ніж загальноукраїнський. Так само насторожує у цьому плані такі міста, як Червоноград, Стебник, Дрогобич.

Лідія Ковальська

Наскільки мені відомо, минулого року у так звані сумні лідери вийшов і Стрий по ВІЛ – інфікуванню дітей. У 5 породіль народилися 5 ВІЛ – інфікованих дітей. Що ви можете сказати з цього приводу?

Мар’яна Служинська

Я хочу уточнити, що діагноз ВІЛ – інфекції можна встановити тільки після того, як дитина досягне 18 місяців. Тому що ВІЛ- інфікована жінка має великі шанси за умови дотримання правил профілактики вертикальної трансмісії, тобто вчасного прийому антиретровірусної терапії профілактичної і відмови від грудного годування така жінка має великі шанси народити здорову дитину. Якщо профілактика не проводиться, то ймовірність інфікування дитини складає до 50 відсотків. Якщо ж профілактика проводиться у повному обсязі, то ймовірність інфікування може бути знижена до 10, а навіть до 2 відсотків.

Лідія Ковальська

Зараз багато пацієнтів, на скільки мені відомо, приймають антиретровірусні препарати. Чи ви можете назвати, яка кількість таких пацієнтів у Львівській області?

Мар’яна Служинська

Ми сьогодні забезпечені препаратами антиретровірусної терапії для всіх жінок, у яких є ВІЛ – позитивний статус. За цей рік у нас таких жінок було зареєстровано біля 45, і троє з них не отримали профілактики з різних причин, як правило або жінка відмовлялася від прийому препаратів, або ВІЛ – інфекція була виявлена у пізніх термінах вагітності. Тоді вже просто не встигалося проводити терапію жінці, але проведена терапія відповідно дитині і рекомендовно відмову від грудного харчування. Також ми забезпечені препаратами для постконтактної профілактики для медичних працівників. Тобто після аварійних ситуацій — проколів, порізів, контакту з кров’ю ми маємо можливість забезпечити наших медиків антиретровірусними препаратами. І найважливіше, що з 2006 року у Львівській області розпочалося впровадження антиретровірусної терапії для пацієнтів з III – IV клінічними стадіями ВІЛ – інфекції. На сьогоднішній день охоплення пацієнтів антиретровірусною терапією є недостатнім. Ми маємо на терапії сьогодні 15 осіб, хоча потребує терапії набагато більше людей. Тут є багато різних чинників, чому ми не охопили більше пацієнтів. Тобто є багато медичних показів. Дуже часто пацієнти звертаються до нас пізніше, тоді, коли ми вже не можемо призначити терапію. Тобто є певні медичні вимоги, коли можна почати терапію. Але один з також важливих моментів, чому ми не можемо призначити терапію, є прихильність пацієнтів до терапії. То це є дуже важливий фактор, адже антиретровірусна терапія — це є терапія, яка є пожиттєва. Тобто, якщо людина починає приймати таблетки, то вона до кінця свого життя повинна їх приймвти. І крім того, що є дуже важливим, це є дотримання режиму прийому препаратів. Оцей режим є дуже строгий. Людина повинна бути по – перше добре проінформрвана, а по – друге — відповідальною у прийомі цих медикаментів. Тому що при неправильному вживанні медикаментів виникає резистентність до терапії. Тобто вірус дуже легко мутує, і тоді та терапія буде неефективною.

Лідія Пуга

Скажіть будь ласка, напевно у вас найбільш повна статистична інформація щодо ВІЛ – інфікованих сімей. Чи можете ви сьогодні про таке явище сказати?

Мар’яна Служинська

В епідеміологічному плані ВІЛ – інфекція є дуже особливою інфекцією. Тому що дуже часто ми зустрічаємо випадки, коли в одній родині зустрічаютья три шляхи передачі інфекції. Це чоловік вживав наркотики і інфікувався ін1єкційним шляхом, жінка інфікувалася при статевих контактах, а дитина інфікувалася від інфікованої жінки під час вагітності, пологів або вигодовуванні груддю. Тобто в одній родині ми маємо сконцентровані три можливі шляхи передачі ВІЛ – інфекції.

Лідія Пуга

Ваш центр не тільки займається не тільки виявленням цієї інфекції, але також і профілактичною працею. Чи вцьому розрізі ви співпрацюєте з громадськими організаціями, які мають скерування благодійництва, благодійницької співпраці саме з вашим центром?

МАр’яна Служинська

Так, звичайно. Наш центр займається профілактичною роботою, займається організаційно – методичної роботою. Але у зв’язку з тим, що штат центру не є достатньо великий. У нас є 30,75 ставок. Ми основний свій акцент у профілактичній організаційно – методичній роботі ставимо на роботу з медиками. Кожного тижня ми проводимо семінари, лекції, зустрічі, звірки з лікарями – епідеміологами, інфекціоністами, акушер – гінекологами, педіатрами, терапевтами, фтизіатрами, дерматологами. Що ж стосується впровадження первинної профілактики, то ми іеж є залучені до таких заходів, але у зв’язку з тим, що у нас є лише один психолого і два соціальні працівники, тобто це є люди, які в міру своїх посадових інструкцій мають час і можливість проводити таку діяльність, ми не можемо сказати, що це є наш пріорітет і напрямок. Тобто робота з молоддю, з уразливими групами — це такі пріорітети неурядових організацій. І ми дуже радо співпрацюємо з неурядовими організаціями, дуже чекаємо від них підтримки і допомоги власне у впровадженні таких профілактичних заходів. І дуже сподіваємося на активізацію співпраці в формуванні прихильності до терапії і соціального супроводу ВІЛ – інфікованих пацієнтів.

Лідія Ковальська

Цікаво буде нашим слухачам почути, скільки ж людей померло від цієї страшної хвороби на Львівщині минулого року? І скільки цього року вже відійшло у кращі світи? Якщо у вас є такі дані — прошу.

Мар’яна Служинська

У 1— 10 місяці 2007 року у нас на обліку перебуває у медичних закладах 983 особи. До кінця року ми прогнозуємо їх буде більше 1000 ВІЛ – інфікованих осіб. Хочу наголосити, що це є ті особи, які стали на облік у медичних закладах. Насправді людей, які знають про свій ВІЛ – статус, але не стали на облік, є більше. А крім того набагато більше є людей з ВІЛ – позитивним статусом, який про нього навіть не здогадуються.170 особам поставлено діагноз СНІД. За минулий рік у нас померло від СНІДу 32 особи. Цього року у нас від СНІДу померло за 9 місяців 20 осіб. Тобто порівняно з минулим роком спостерігаємо незначну тенденцію зниження смертності від СНІДу. На сьогоднішній день, я не можу сказати, що 100%, але в більшій мірі ми змогли забезпечити наших пацієнтів препаратами для лікування опортуністичних інфекцій. 15 осіб ми ввели у терапію, тобто це ті люди, які по суті мали б великий шанс померти, якби вони не були введені у терапію. І я сподіваюся, що у наступних роках ми будемо спостерігати тенденцію зменшення смертності від СНІДу за рахунок розширення антиретровірусної терапії і впровадження лікування опортуністичних інфекцій.

Лідія Ковальська

Ви подаєте надію багатьом людям, які мають цей діагноз. На завершення хочу сказати, що мені приємно співпрацювати зі СНІД – центром, з його працівниками, зокрема з Мар’яною Богданівною, головним лікарем. Тому що ми завжди зустрічаємося на тематичних прес – конференціях, які відбуваються дуже часто на базі «Карітасу». Бо «Карітас» як церковна організація є не байдужий до того, що відбувається у суспільстві. І я думаю, що спільними зусиллями ми зможемо якщо не подолати інфекцію, то хоча б зупинити її ріст, а навіть сприяти тому, що цч хвороба почне десь відступати. Я дуже дякую вам.

Підготувала Лідія Пуга (Фрагмент програми Радіо «Воскресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі, Суспільне служіння | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.