Координатор волонтерських програм Міжнародного благодійного фонду Карітас України Ольга Подулько — про волонтерство в Українській Греко-Католицькій Церкві. За участю редактора Л. Пуги.

( розмір 6.47 MB )

Кор.

Шановні радіослухачі, в одній з попередніх програм ми вже розповідали вам про Міжнародний благодійний фонд «Карітас» України, який має свої організації у багатьох містах держави. Місія організації «Карітас» полягає у розвитку традицій доброчинної діяльності та у здійсненні християнської соціальної роботи. Допомога грунтується на християнських моральних етичних засадах та надається незалежно від віросповідання, раси чи соціального походження. Виконання великих обсягів соціально спрямованої роботи як в Україні так і в різних куточках світу є можлива завдяки самовідданій роботі волонтерів. Що ж таке волонтаріат? Які саме завдання виконують волонтери? Хто може стати волонтером «Карітасу»? Відповіді на ці та багато інших запитань ми почуємо від гості нашої студії Ольги Подулько, національного координатора волонтерських програм Міжнародного благодійного фонду «Карітас України». Одним з проектів «Карітас України» є проект «Розвиток мережі центрів волонтерства». Розкажіть будь-ласка, що це за проект і які його головні пункти реалізації, мета?

Ольга Подулько

Основним поштовхом розвитку волонтерського руху «Карітас України» послужив проект «Розвиток волонтерства в «Карітас України»», який почав свою діяльність у жовтні 2004 року. І його головною метою була популяризація розвитку волонтерського руху та створення центрів волонтерства при регіональних організаціях «Карітас». Основною метою було залучення волонтерів та започаткуання системної роботи волонтерів в усіх проектах «Карітас». В рамках цього проекту було створено 5 центрів волонтерства при регіональних організаціях «Карітас Івано-Франківськ», «Карітас Тернопіль», «Карітас Донецьк», «Карітас Самбірсько-Дрогобицької єпархії» та «Карітас Хмельницький». Нашим партнером в реалізації цього проекту є «Секур католік карітас» Франції. І на сьогоднішній день близько 400 волонтерів віком 13-72 роки залучені до таких проектів «Карітас» як «Домашня опіка», праця з одинокими людьми похилого віку, праця з дітьми, в проектах «Мережа соціальних дитячих центрів» — це праця з дітьми малозабезпечених і неблагополучних родин, з дітьми з особливими потребами, дітьми-сиротами. Також волонтери долучаються до праці в проекті «Допомога дітям вулиці». Волонтери беруть активну участь в організацтї та реалізації численних благодійних акцій «Карітас».

Кор.

Не секрет, що далеко не всі знають, що таке волонтеріат. На мою думку, було б доцільно трошки детальніше розказати, чим займаються волонтери.

Ольга Подулько

Волонтерство— це безкоштовна, добровільна та свідома праця на користь інших людей, громадських організацій чи державних інституцій. Волонтерство ї цікавим для молоді, для молодих фахівців, для людей старшого віку, пенсійного віку, бо дає багато можливостей реалізувати свої здібності. Для молоді волонтерство є цікаве тим, що дає можливість набути нового досвіду, знання, знайти нових друзів, поїхати за кордон, побачити, як там працюють волонтери. Для молодих фахівців це з можливість вже реалізувати свої знання, вміння. Для пенсіонерів це також є можливість передати свій досвід молодим волонтерам, молодим фахівцям, реалізувати себе вже в їхньому віці.

Кор.

І напевно також як для тих людей, яких вони опікають, так і самим волонтерам неоціненним є саме спілкування. Так, наприклад, не секрет, що якщо волонтерами є люди похилого віку, люди пенсійного віку, вони нерідко позбавлені можливості спілкування, і вони можуть поспілкуватися з такими самими людьми, як вони, можливо більш потребуючими і допомогти їм і бути так само не самотніми. Тобто це є двосторонній процес.

Ольга Подулько

Кжен з нас має в серці багато добра, багато якогось досвіду, яким би він хотів поділитися з кимось. І часто молоді люди чи люди пенсійного віку не знають, де б вони могли це зробити і як би вони це могли зробити. Саме в «Карітас України» в регіональних організаціях «Карітас» запрошуємо до волонтерської праці усіх бажаючих, які б хотіли частинку свого часу, годинку – дві в тиждень, щоб поділитися з іншим найперше своїм серцем, найперше своєю любов’ю, вже пізніше — своїми уміннями, знаннями, талантами. І часто, коли ми говоримо про волонтерство, то ми йдемо допомогати іншим. Але ми набагато більше отримуємо від того, що ми даємо.

Кор.

Яку роль з людь ми похилого віку відіграє Шпиталь Андрея Шептицького, який є у Львові?

Ольга Подулько

За роки роботи Шпиталю Андрея Шептицького назріла гостра необхідність мати відділ паліативного лікування, і у 2004 році розпочав роботу хоспісний відділ на 10 осіб. Тепер кожен пацієнт, людина, яка наближається до смерті і потребує постійного догляду, може отримати його у цьому відділенні, де догляд сестер милосердя Святого Вінкентія, також вже медсестер, волонтерів дасть змогу цій людині у душевному спокої відійти з цього світу, відчути, що вона не самотня і що хтось є біля неї, опікується нею і любть її.

Кор.

Ми говорили з вами про те, що у 2004 році ці проекти починалися разом з «Карітасом» у Франції. А чи використовуєте ви досвід ще інших країн і чи співпрацюєте з цими країнами?

Ольга Подулько

Цього року в рамках проекту «Ріта» найкращий польський досвід разом з «Карітас Україна» ми реалізуємо проект «Волонтеріат майбутнього». «Карітас Польщі» являється нашим давнім другом і партнером у волонтерських проектах. У рамках цього проекту було організовано три стажування для шести волонтерів «Карітас України». У «Карітас» Жешівської єпархії наші волонтери багато чого дізналися, на досвіді побачили, як працюють волонтери «Карітас» Жешівської єпархії, як організована праця, які ведуться проекти. Разом мали змогу долучитися до акції допомоги дітям. Також відбулися семінари разом з нашими польськими волонтерами і друзями у Торуні. У суботу відбувся семінар у Дрогобичі. У липні ми мали волонтерський табір у селі Довгому Гірському, де волонтери могли разом побути тиждень, відпочити чи навчитися, поділитися досвідом, більше дізнатися про культуру наших країн і взаємно збагатитися.

Кор.

У яких акціях останніх брали участь волонтери і до яких акцій зможуть долучитися ті, хто захоче підключитися до волонтерського руху?

Ольга Подулько

Остання акція, яку провели волонтери в регіональних організаціях «Карітас» був «Шкільний портфелик». Акція полягає в тому, щоб надати допомогу дітям з малозабезпечених сімей, можливість піти до школи, можливість їхнім батькам купити ранці, олівці, все необхідне шкільне приладдя для дітей. Ця волонтерська акція полягає в тому, що волонтери самі шукають спонсорів, кошти і шукають тих дітей, яким потрібна допомога не тільки в їхньому місті, а також вони часом виходять на область. А ті акції, до яких ще можуть долучитися волонтери, це акція «Різдвяна свічка», яка буде відбуватися напередодні Різдва. Це продаж і розповсюдження різдвяної свічки, яка має загорітися на Різдво у кожному з наших домів, щоб запалити наше серце любов’ю. Гроші, які будуть зібрані від продажу цієї свічки, частина піде на допомогу дітям з неблагополучних сімей. Влітку поїхати на відпочинок для організації дитячих таборів. Також буде відбуватися акція «Різдвяна вечеря» для одиноких людей похилого віку. Акція «Святий Миколай іде до дітей», яка полягає у створенні такого невеликого свята, яке очікують всі діти. Це допомога дітям з малозабезпечених сімей і дітям – сиротам. У Львові цього року ми хочемо організувати це свято для дітей у лікарнях, які також потребують опіки, які потребують, щоб до них завітав Святий Миколай і не забув про них.

Кор.

Де проходять вишкіл українські волонтери?

Ольга Подулько

У вересні цього року за підтримки Львівської міської ради був підтриманий проект «Популяризація волонтерського руху» у місті Львові та створення центру волонтерства при Міжнародному благодійному фонді «Карітас України» на базі Шпиталю ім. Андрея Шептицького. У рамках цього проекту планується зустріч зі студентами вищих навчальних закладів міста Львова з метою популяризації волонтерського руху, а також заохочення та залучення волонтерів до волонтерської праці у проектах «Домашня опіка», праця з людьми похилого віку. А також до праці з важко хворими людьми у лікарнях. У рамках цього проекту у місті Львові на базі Шпиталю Андрея Шептицького планується проведення ряду семінарів, навчальних тренінгів для волонтерів у вересні – жовтні цього року. В загальному «Карітас України» надає таке велике значення навчанню волонтерів. Відбуваються семінари у регіональних організаціях «Карітас» силами самих волонтерів. Вже більш досвідчені волонтери організовують навчання для молодих волонтерів. Також співпрацюємо з численними організаціями у Львові, в Україні, за кордоном, які запрошують нас на круглі столи, конференції. Стараємося проводити навчання відповідно до потреб самих волонтерів. Зараз планується проведення семінарів. Ще таке волонтерство: «Волонтеріат та ідея християнського милосердя». Як працювати з людьми похилого віку, як працювати з дітьми з особливими потребами, важкохворими дітьми у лікарнях.

Кор.

Скажіть будь – ласка, на рахунок проблем волонтерства. Тому що, звичайно волонтерський рух дуже потрібний і волонтерам, і тим людям, яких вони опікають, але не потрібно замовчувати певні проблеми, які виникають у тієї людини, яка захотіла стати волонтером.

Ольга Подулько

Найперше хочу зазначити проблему волонтер і організація, коли нові волонтери приходять в організацію. Найперше потрібно зробити навчальний семінар для працівників організації. Бо часто працівники інших організацій не знають, хто такі волонтери, чого вони приходять в організацію, що вони будуть робити.

Кор.

Що самі волонтери очікують від своєї праці, від організації.

Ольга Подулько

Так. Перед тим, як прийде волонтер і почне роботу у нашій організації, йому потрібно приділити трошки часу, трошки уваги, щоб показати, яку працю він повинен планувати. Саме на таких початкових етапах проблема виникає саме в цій площині стосунків працівників організацій і волонтерів. Також важливим є супровід волонтерів, які приходять до нас, долучаються до наших проектів, до нашої праці. Бо виникають питання праці з дітьми, у поведінці дітей.

Кор.

І було би добре, щоб з молодими волонтерами одночасно працював хтось із досвідчених, старших, щоб в час праці вони могли свої питання одразу задати старшому волонтеру.

Ольга Подулько

Так воно і відбувається. Відбуваються також зустрічі волонтерів. Є назначений певний день, коли волонтери обмінюються своїм досвідом, задають якісь питання, діляться своїми труднощами у їхній праці. І наше завдання головне є те, щоб волонтери могли поділитися тим, чим вони живуть, своїми труднощами і знайшли відповіді на свої запитання.

Кор.

І ще треба підкреслити, що ті люди, які не є впевнені в тому, чи хочуть вони бути волонтерами, які хочуть тільки спробувати себе в цій справі, можливо їм варто долучитися до якихось окремих акцій. Як от, наприклад, «Школярик», «Різдвяна свічка», щоб вони могли вирішити для себе, чи можуть вони бути волонтерами, чи ні. Тому що, як і люди похилого віку, з якими вони вже почнуть працю, на них уже розраховують, так і сама організація «Карітас» буде на них розраховувати.

Ольга Подулько

Волонтерська праця — це є добровільна праця. Це не є примусова праця, а праця, яка іде від серця. І однією з наших вимог чи побажань для волонтерів, які приходять в нашу організацію, є відповідальність. Якщо ти зобов’язуєшся приходити щосереди, щотижня у цю годину, нашим побажанням є: будь – ласка, дотримуйся цього. Якщо ти не пообіцяв — ми не будемо нічого вимагати. Це є відповідально. І хто не відчуває такої відповідальності за своє рішення, то напевно краще долучитися до волонтерських акцій, до Дня Миколая, «Різдвяна свічка». Для тих, хто відчув, що хоче щось зробити, щось допомогти…

Кор.

Але ще одночасно не відчувають у собі можливості робити це регулярно і постійно. Які ще проблеми виникають у людей?

Ольга Подулько

Є проблема вигоряння волонтерів, коли ти хочеш багато дати, багато даєш і пізніше вигоряєш, відчуваєш знеохочення до цієї праці, втому. Тому нашим завданням є підтримати волонтера. І також волонтер повинен відчувати себе вільним, сказати «дякую, я хочу піти від вас». Ми подякуємо йому, будемо вдячні, але він неє зобов’язаний залишатися, якщо він відчуває, що ця праця стає важкою для нього чи він бажає зробити якусь перерву у цій праці. І, напевно, саме в цьому полягає супровід волонтерів, зустрічі з волонтерами, розмови з волонтерами, щоб попередити це вигоряння, коли воно настає.

Кор.

У такий час волонтеру найбільше потрібна птдтримка і рідних, які його розуміють у цьому питанні, і його друзів, і підтримка організації.

Ольга Подулько

Підтримка організації є дуже важлива і дуже важливим є вміння подякувати волонтерам. На одному з семінарів, який відбувся у Польщі, було таке, що існує 89 різних способів, як подякувати волонтеру. Від простого слова «дякую» до запрошення волонтерів взяти участь в якійсь зустрічі організації, де волонтер може поділитися своїм баченням, як працює проект, дати свої побажання, зауваження. Тому важливим дуже є підтримка волонтерів, заохочення і подяка волонтерам за їхню працю.

Кор.

Що їхня праця потрібна і що її бачать і оцінюють не тільки ті люди, яким вони допомагають, а й організація, частиною якої вони, зрештою, є. А от чи передбачено друк якоїсь літератури про волонтеріат чице ще є у планах.

Ольга Подулько

У рамках проекту «Ріта» на місяць листопад – грудень планується переклад та друк «Посібника для волонтера». Цей посібник буде розданий для наших центрів волонтерства. А також буде можливість ознайомитися з ним у Міжнародному благодійному фонді «Карітас України». Також планується друк невеликого посібника для волонтерів на теми праці з важко хворими дітьми у лікарнях, праці з людьми похилого віку, «Арт – терапія як шлях до виздоровлення». Друк цього посібника планується в рамках реалізації проекту, який підтриманий Львівською міською радою.

Кор.

А де ще можуть бажаючі почерпнути інформацію про «Карітас України»?

Ольга Подулько

Інформацію про «Карітас України» усі бажаючі можуть почерпнути на сайті «Карітас України», а також зателефонувавши за телефоном 032 225 68 90 або 032 265 68 91 — Міжнародний благодійний фонд «Карітас України», який знаходиться за адресою: вулиця Озаркевича, 4. І з усіма питаннями, побажаннями прошу звертатися до мене, Подулько Олі, національного координатора волонтерських програм в «Карітас України».

Кор.

Дякую.

Фрагмент програми Радіо «Воскресіння».(Підготувала Лідія Пуга)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.