Отець Михайло Чабан, директор родинного дому «Покрова» — про превентивну систему виховання дітей

( розмір 2.79 MB )

Кор.

Займатися дітьми та молоддю, виховувати їх чесними громадянами та добрими християнами, покликане салезіянське чернече згромадження., яке є одним з найбільших монаших згромаджень Католицької Церкви. Згромадження заснував у 1859 році в Турині с. Іван Боско, італійський священик, великий педагог та вихователь дітей та молоді, засновник превентивної або запобіжної системи виховання. Згодом із св. Марією Моцарелло заснував у 1872 році згромадження сестер – салезіянок, дочок Марії Помічниці. Сьогодні салезіянський чин налічує близько 17 000 священиків та братів і 15 000 сестер. Салезіяни працюють в галузі освіти і виховання на 5 континентах світу у 128 країнах. Перший осередок салезіян Східного обряду в Україні відкрився у 1991 році у Львові. На вул. Личаківській, 175 народилася парафія Покрови Пресвятої Богородиці. До цього українські салезіяни Східного обряду з 30-х років минулого століття жили і працювали в Римі та Буенос-Айресі. Українські юнаки, які з благословення Митрополита Андрея Шептицького подалися до Італії, щоб стати салезіянами, згодом не змогли повернутися на Україну з огляду на Другу світову війну та прихід комуністичної влади, що переслідувала Церкву. Про запобіжну (превентивну) систему виховання оо. Салезіян розповідає священик Михайло Чабан, директор родинного дому «Покрова», що діє при церкві Покрови Пресвятої Богородиці у Львові.

Отець Михайло Чабан

Головною місією салезіанського згромадження є діти, молодь, але найбільш такі опущені, потребуючі. Дон Боско заснував таку своєрідну систему виховання, яка називається превентивною або запобіжною, за якою працюють салезіани і яка є виявом любові, дброзичливості та довіри вихователя до вихованців та випливає з переконання, що краще створити такі умови та таке середовище і так зайняти дітей та молодь, щоб запобігти, аби вони вчинили якесь зло. Власне, щоб вони нічого такого не робили, щоби для них вийшло на гірше, щоб вони справді росли в такому здоровому середовищі. У превентивній, чи запобіжній, системі виховання береться до уваги цінність, гідність та свобода молодої людини, її неповторна індивідувальність, і створюються усі умови, які б сприяли всебічному, гармонійному розвитку усіх потенційних здібностей і ресурсів молодої особи. Ця система Дона Боска базується на таких трьох важливих чинниках: це є релігія, розум та любов. Під розумом маємо на увазі розуміння, розсудливість, розумовий розвиток. Вихованцям необхідно пояснити у зрозумілий спосіб і відповідно до їх рівня розумового сприйняття і ніколи не давати необгрунтованих пропозицій чи заперечень. Навпаки сприяти їх розумовому розвитку, міркуванню, розсудливості. Релігія є важливим елементом у вихованні Дона Боско, оскільки нагадує про гідність, неповторність, цінність, ціль життя людини, створеної на подобу та образ Божий. Даючи життя людині, Творець не лише бажає, щоб людина не змарнувала його, а навпаки всебічно розвинула і повноцінно його реалізувала. У своїй системі виховання зливає в одну нероздільну цілість вартості земного життя людини з вічними правдами Христової Євангелії. Духовно-релігійна та соціальна сфери є тісно пов’язані між собою. Він сказав такі слова: «Чи то близько, чи далеко, я завжди думаю про вас. Лиш одне в мене бажання бачити вас щасливими тут, на землі, і у вічності». І остатній чинник — любов до молодої особи. Піклування про її виховання та гармонійний розвиток є провідниками цієї системи виховання, що виявляється в доброзичливості, взаємному приятельстві між вихователем та вихованцем. У довірі учитель повинен говорити з учнем мовою серця, щиро любити молодь і подбати про те, щоб вона його любила — це переудмова успішності усіх виховних заходів. «Якщо хочете, щоб вас слухались, подбайте і старайтесь, щоб вас любили», — каже отець Іван Боско. — Хто хоче, щоб його любили, мусить дати по собі пізнати, що він щиро любить: «Майте щирі, приятельські та родинні відносини з вихованцями, особливо на перервах, у позакласний час. Без них неможливо побачити любові, а без любові не може бути довіри». У цій системі виховання панує лише доброта, приязнь, терпеливість, пошана, довіра, обгрунтоване переконання, розсудливість через індивідувальний підхід до кожного вихованця. Вона виключає примус, погрози і старається уникати найменших покарань. Салезіанський педагог має бути знаком і носієм безмежної Божої любові, милосердя та доброти до дітей та молоді.

Кор.

У Львові отці – салезіяни опікуються двома навчальними закладами. Це гімназія ім. Блаженного Климентія Шептицького, де навчається 150 дітей з 5-го по 11-й клас, та перша професійна салезіянська школа в Україні — Молодіжний навчальний центр ім. Св. Івана Боско, де можна здобути такі професії: секретар керівника організації, оператор комп’ютерного набору, швачка, кравець, столяр та перукар. При парафії церкви Пресвятої Богородиці у Львові, а також в Ужгороді, діє ораторія, що в перекладі з латинської означає місце молитви. У цьому центрі дозвілля дітей та молоді гармонійно поєднуються забави та молитва. Молоді приходять у позашкільний час, щоб провести його у радості та у здоровому середовищі. Щоліта оо. Салезіяни організовують духовно-відпочинкові табори «Веселі канікули», призначені для дітей віком від 5 до 15 років, де можна духовно збагатитись та весело провести час.

Отець Михайло Чабан

В яких беруть участь понад 2,5 тисячі дітей. Цього року були під Києвом, у Фастові, біля Одеси, Верхньодніспровську. Стараємося також допомагати нашим парафіянам, які є на східних, південних теренах України. Інші аспекти, в яких ми працюємо, це є спорт. При нашому згромадженні при монастирі ми створили спортивний клуб для того, щоб зацікавити молодь, щоб вона прийшла до нас. Коли вона прийде, ми можемо їй щось дати. Наприклад, маємо понад 250 футболістів, це діти від 7 до 18 років. Зараз також співпрацюємо з інститутом фізкультури і хочемо відкрити нові напрямки: теніс і волейбол.

Кор.

З 1 червня цього року у Львові почав діяти родинний дім «Покрова». У ньому знайшли сімейний затишок 12-ро дітей. Родинний дім «Покрова» наприкінці вересня відвідав Президент України Віктор Ющенко. Розповідає директор цього дому о. Михайло Чабан.

Отець Михайло Чабан

Бажання створити такий родинний дім виникло кілька років тому. Ми ще не знали конкретно для кого, для чого будемо робити, думали, можливо для дітей вулиці, коли холодно, щоб їх збирати, дати їм щось поїсти, якесь таке тепло своєрідне. І вкінці-кінців, вивчаючи всю ситуацію, ми вирішили створити такий дитячий будиночок під назвою «Родинний дім Покрова». Головна ціль цього закладу є створити такі умови, щоб дитина відчувала себе як удома, як в родині. Тому що вони якраз потребують цього тепла, сімейної, родинної опіки, материнської, батьківської.

Кор.

Дитячо-молодіжні виховні заклади, центри, притулки для дітей-сиріт та безпритульних дітей із всім необхідним для цього обладнанням отці-салезіяни планують відкривати у різних куточках України. Також у Львові планується перший салезіянський дитячо-юнацький молодіжний соціальний центр, де праця буде спрямована на те, щоб залучити якомога більше дітей та молоді, незалежно від конфесійної приналежності.

Підготувала Любомира Бурка (Фрагмент програми Радіо «Воскресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.