Про стан будівницва Патріаршого собору Воскресіння Христового Української Греко-Католицької Церкви

( розмір 5.57 MB )

Кор.

У сьогоднішній нашій прогамі ми вам представимо інфоромацію про стан будівництва Патріаршого Собору Воскресіння Христового УГКЦ у Києві.

27 жовтня 2002 р. у Києві було освячено наріжний камінь Патріашого Собору Воскресіння Христового УГКЦ. Тоді у проповіді Блаженнііший Любомир, зокрема, сказав: «Ми з’їхалися сюди не тільки для того, щоб разом у неділю, Господній день, відслужити Святу Літургію, а й щоб після Богослужаііня стати свідками радісної події — благословення наріжного каменя нашого Патріаршого собору. Цей камінь нагадуватиме грядучим поколінням про визначний час, коли після стількох невдалих років почали здійснюватися наші мрії». Від того моменту розпочався процес зведення храму і резиденції, які творитимуть патріарший центр УГКЦ у столиці України. Сьогодні, як засвідчують фахівці, вже виконано дві третіх від усього об’єму робіт будівництва храму. Так, зокрема, за ці роки зведено стіни, встановлено п’ять куполів і освячено їхні хрести. Крім цього на 99 відсотків закінчено роботи по муруванню резиденції глави УГКЦ, зараз ведуться роботи по монолітних залізобетонних перекриттях. За директивним планом зведення стін та встановлення перекриттів усієї споруди має бути завершене у червні цього року.

«Історично місце, звідки на всю Україну і навіть за її межі засяяло світло Христової науки, був Київ. Отож, символом нашої батьківською святої віри, нашої духовної єдності може і повинен стати собор, який тепер будуємо в Києві. І для того, щоб назавжди зберегти себе кожен з нас в Україні і за її межами мусить відчути тісний зв’язок із нашим спільним символом»,— читаємо у зверненні Блаженнішого Любомира до вірних УГКЦ з приводу спорудження Собору Воскресіння Хритсового у Києві.

У свою чергу про значення будівництва патріаршого центру УГКЦ у Києві для Радіо «Воскресіння» владика Богдан Дзюрах, Голова наглядової ради будівництва патріаршого Центру, сказав таке:

Владика Богдан Дзюрах

Акція по збору коштів відбувається під гаслом «Собор єднає усіх». Це гасло має дуже важливий і глибокий зміст. По-перше, прагнемо звернути увагу, власне, на собор, який є символом нашого духовного і національного відродження. Це межує з чудом Божої ласки, що можемо сьогодні будувати катедру УГКЦ в столиці нашої держави, у Києві, і то на лівому березі України. Це є дуже символічне місце, оскільки показує, що Господь посилає нас не тільки до наших братів і сестер в Галичині чи на Правобережжі, але також по цілій Україні. Цей собор буде видимим знаком Божої благодаті для нас, знаком церковного відродження і тою святинею, до якої будуть приїжджати наші вірні з цілої Україїни і з цілого світу, щоб тут Богові подякувати за дар свободи, за дар церковного відродження. Собор повинен усіх нас єднати. Коли Глава нашої Церкви переносив свій осідок зі Львова до Києва, то дехто погрожував, що буде розкол Церкви чи держави, якимось напруженнями страшили людей. Натомість ми бачимо, що цей собор єднає усіх. Ми зустрічаємося із дуже прихильним ставленням багатьох людей, у тому числі і православних вірних, тому що вони відчувають близьківтсь нашої традиції до Київської Церкви. І це не дивно. Наша Цервква має своє коріння в Києві, Володимировому хрещенні, і наше повернення не є штучним перенесенням, не є якоюсь релігійною експансією, але є відродженням наших коренів, які були насильно відрубані російським царатом. Цей собор повинен служити єднанню всіх дітей Володимирового хрещення. Ми віримо в це і будемо над цим працювати. Він повинен єднати усіх. Оце слово «усіх» для нас має важливе дуже значення. Хочемо підкреслити, що до побудови нашого собору повинні причинятися усі наші вірні, і вони по мірі сил причиняються, тому що це є катедра кожного з нас, але ми є відриті також на поміч і на співпрацю з людьми інших конфесій, одним словом, з усіма людьми доброї волі. Тому що Бог для усіх є один, і Хритсос Господь також є нашим Господом, єдиним для усіх.

Кор.

Будівництво собору розпочалось у листопаді 2002 р. Чи не задовго вже триває будівництво головного храму УГКЦ у Києві?

Відповідь владики Богдана Дзюраха, Голови наглядової ради будівництва патріаршого центру, на таке запитання ви зараз почуєте у нашій програмі.

Владика Богдан Дзюрах

П’ять років— це є короткий проміжоу часу, але одночасно зроблено за цей час дуже багато на будові собору. Слід зазначити, що це чи не найбільша будівельна сакральна споруда, якщо не в Україні, то в Києві з певністю. І тому ми повинні усвідомити, що такого типу будова вимагає великої затрати і часу, і технологій будівельних, і праці, і людських ресурсів. Коли ми так прослідкуємо крок за кроком ті будівельні етапи на будові нашого собору, то можна з певністю сказати, що зроблено є надзвичайно багато. З другого боку, звичайно, будова є узалежнена від надходження коштів. Це один з пунктів, над яким постійно працюємо, і Богу дякувати, що пожертви постійно надходять. Нашим жертводавцям ми є дуже вдячні, бо будова за тих 5 рків практично ведеться безперервно з більшою чи меншою інтенсивністю. Ми сподіваємося, що роботи не будуть припинятися і надалі, і з Божою допомогою за кілька років, до 2010 р., ми сподіваємося, що будова буде завершенна.

Кор.

Важливим моментом у процесі будівництва є кошти. Тому зараз ми пропонуємо вам послухати фрагмент із одної пресконференції Глави УГКЦ, під час якої він розповідав про збіркову акцію.

Блаженніший Любомир Гузар

Збіркова акція— це є досить так розпрацьований план, який буде відбуватися на рівні перш усього парохій, громад в містах і селах, в Україні і поза межами. А крім того також на рівні єпархій така певна «піраміда»: у Києві— центральний комітет для цієї справи, побудови і завершення практично того центру. Як буде мати свої єпархіальні центри, а властива збіркова акція буде відбуватися на рівні парохій, громад. Але хотів би я підкреслити то, що вже в тих документах підготовки буде дуже сильно підкреслене, що тут не розходиться про виключно фінансову збірку. Ми хочемо, щоб ця фаза завершення продовжувала також і навіть зробила більш інтенсивною молитву народу в наміренні своєї Церкви. В наміренні, щоби оцей центр підкреслив єдність нашої Церкви і для усіх віруючих греко—католиків в Україні, і також тих, що живуть постійно на поселеннях. Щоб це не було тільки— ось ми збудували гарні будинки,— але щоб це відразу у нас було таким відчуттям, що це є духовний центр нашої Греко—Католицької Церкви для всіх її членів по цілому світі.

Кор.

У свою чергу про збір коштів на будівництво патріашого центру УГКЦ у Києві владика Богдан Дзюрах сказав таке:

Владика Богдан Дзюрах

Коли Господь Бог дає натхнення до будови храму, ми віримо в те, що господь Бог приготовляє матеріальні середники для його зведення. Тим не менше, Бог за нас не буде збирати тих коштів, і завдання будівельної організації і комітету по розбудові Птаріаршого центру в Києві, одне з центральних завдань,— це є, власне, організація збору коштів. Це не є тільки справа Київської архієпархії, це справа цілої Церкви. Тому на одному з останніх Синодів нашої Церкви була прийнята спеціальна програма по організації тої акції— розбудови Патріаршого центру. І в рамках цієї акції збирання коштів це є тільки один з елементів. Ми усвідомлюємо, що будуємо не тільки споруду, будуємо дім Божий, будуємо Собор нашої Церкви. Перше, до чого ми заохочуємо в рамках цієї акції, це молитва. Щоб Господь Бог сам опікувався тою будовою, щоб Бог послав людей, які би були готові своєю прожертвою причинитися до будови нашого собору. Окрім того було розроблено ряд механізмів, якими ми керуємося при збиранні коштів. Кажучи загально, можна назвати таких два основних напрямки. Перший— це збір коштів в рамках нашої Церкви, оскільки це є собор нашої Церкви, тому вся Церква чується заангажованою у побудові цього собору. Другий напрямок— це праця з окремими людьми, з бізнесменами, людьми, які мають більші матеріальні засоби і готові зробити пожертву на будову нашого собору. Відразу скажу, що обидва ці напрямки є важливі, для нас є важлива ця вдовина лепта і для нас є важливий якийсь більший даток, який походить із рук людини заможної. Важливим є, щоб цей даток походив з щирого серця і був чесно зароблений працею. Для нас надзвичайно великим викликом є той факт, що ми хочемо збудувати наш собор на чесних грошах. Ми звертаємо увагу на те, хто є наші добродії, хто є нашї меценати, і ми є вдячні тим людям доброї волі, які причинилися в той чи інший спосіб до того, що будова далі успішно ведеться. Існує ще третій напрямок, це є окремі акції, окремі заходи, які ми організовуємо в різних місцях України, щоб мобілізувати збір коштів. Так, наприклад, ми організували благодійнй концерт у Івано-Франківську. Подібний концерт плануємо організувати в Києві в органному залі. Окрім того Самбірсько-Дрогобицька єпархія була ініціатором такої ініціативи, щоб видрукувати так звані цегелки на будову собору. Людина, придбавши цю цегелку, вона вклала свій посильний внесок в розбудову цього центру. Були видрукувані календарі, пам’ятні значки — коли людина їх придбає, вона також вкладає свою лепту в побудову собору.

Кор.

Коли людина жертвує, сподівається, що її пожертва буде використана за призначенням. Тому ми поцікавились у Голови наглядової ради будівництва патріаршого центру про те, у який спосіб Церква контролює правильність та ефективність використання всіх когтів?

Владика Богдан Дзюрах

Від самого початку ми були свідомі тої величезної відповідальності, яку приймаємо на себе, заохочуючи людей до пожертв. У першу чергу хочу в сумлінні своєму запевнити всіх жертводаців, що кожна їхня лепта є зафіксована у книзі жертводаців, наші добродії знають зі свого досвіду, що ми віддячуємося спеціальною грамотою за найменшу пожертву, яку ми отримуємо, і коли маємо зворотню адресу, обов’язково людям дякуємо, чи то окремим особам, чи парохіям, чи організаціям. Це є перший момент. Далі йдеться про ефективне використання тих коштів. Ми призначили будівельну дирекцію, тобто такий орган-тіло, яке з боку Церкви провадить і керує усіма будівельними роботами і спостерігає за якісним використанням тих коштів. У рамках цієї будівельної організації є також ревізійна комісія, яка контролює як діяльність будівельної дирекції, так само ефективність використання коштів. Цей механізм діє добре, і ми морально впевнені, що надуживань під цим оглядом немає, і ми запевняємо, що їх і не буде в майбутньому .

Кор.

Які важливі роботи буде зроблено у цьому році? Відповідь владики Богдана Дзюраха, Голови наглядової ради будівництва Патріаршого центру, на таке запитання ви зараз почуєте у нашій програмі

Владика Богдан Дзюрах

На даний час усі п’ять куполів покриті золотом, і вже верхня частина є закінчена. Наступним кроком буде забезпечення зовнішніх стін храму від попадання всередину атмосферних опадів: дощу і снігу. Для цього нашим першорядним завданням цього року є встановити вікна, вітражі по всьому периметру будівлі собору і почати також зовнішні облицювальні роботи. На даний час ми займаємося розробленням, чи краще обговоренням, пошуками найбільш оптмального варіанту покриття зовнішніх стін нашого храму так, щоб вони були і якісні, і довговічні, а водночас, щоб ці кошти були адекватні до наших можливостей. Сподіваємося, що найближчим місяцем проведемо тендер на визначення тої фірми, яка буде постачати облицювальний матеріал і буде проводити будівельні роботи. І якщо Бог позволить, допоможе, то ми плануємо до кінця цього року закрити храм ззовні, щоби дощ і сніг не попадали всередину. Це буде дуже важливий крок, який уможливить також продовження будівельних робіт всередині храму, які можна провадити також і взимку.

Кор.

На будівельному майданчику Патріаршого Собору УГКЦ у Києві будується не тільки храм, тому на завершення нашої розмови із владикою Богданом ми попросили детальніше розповісти про будівництво інших споруд.

Владика Богдан Дзюрах

Те, що ми будуємо у Києві, називається Патріарший центр. Це буде осідок Патріарха, Глави нашої Церкви, і тому поруч з собором ми зводимо таож патріаршу адміністрацію. Дякувати Богові і нашим добродіям, вже вдалося нам практично закінчити мурування коробки цієї будівлі, і зараз ми перекриваємо дах, його забезпечуємо, ізолюємо так само від атмосферних опадів. Наступним кроком буде встановлення вікон, дверей і продовження тих внутрішніх і зовнішніх будівельних робіт. Ця резиденція є не менше важлива за собор, тому що, як ми знаємо, ідея патріархату була втілена, необхідно задіяти і розвинути відповідні структури, і для нас є дуже важливо, щоб ці структури були присутні саме в Києві. На даний час досить є скрутна ситуація із приміщеннями, ми маємо тільки кілька кімнат для нашого патріаршого бюро, і тому доверешння також патріаршої адміністрації буде причинятися до швидшої розбудови нашої Церкви на великій Україні.

Підготував о. Ігор Яців. (Фрагмент програми радіо «Воскресіння». )

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.