Зустріч східних католицьких ієрархів Європи у Зарваниці

( розмір 5.27 MB )

Кор.

16-19 жовтня 2006 року у Зарваниці відбулася зустріч східних католицьких ієрархів Європи. Це третя зустріч католицьких ієрархів Європи. Задум проведення таких з’їздів зародився під час прощі представників Греко-Католицьких Церков Європи до Італії, яка відбулася 6-11 червня 2005 року.

Про ціль проведення таких з’їздів Блаженніший Любомир, Верховний Архієпископ Києво-Галицький, під час прес-конференції у Тернополі розповів таке:

Блаженніший Любомир

Перший раз ми мали такий з’їзд в Італії. Другий раз ми мали його в Пряшеві (Словаччина), а третій маємо тут. Закінчили сьогодні цією Літургією. Нас є усього 35 на цілу велику Європу. Це є у відсотках. Латинських конференцій є 34 усіх. У кожній конференції є різних від триста до трьох єпископів. Отже, це є багато єпископів. У нас — може п’ять відсотків усього єпископату Європи, а може й менше. Але ми відчули потребу сходитися, щоб пізнавати один одного перш за все, як люди, а також пізнавати наші проблеми, пізнавати, як краще ми можемо служити. Є багато наших єпископів, які є одним на цілу країну. Наприклад, у Чехії, Сербії, Греції. Такий єпископ почувається дуже самотнім. Нелегко йому пробиватися у його душпастирській праці. Але так, як ми зійдемося разом, трохи один одного підтримаємо на дусі, щось стараємося навчитися. Наші з’їзди намагаємося робити у якомусь відпустовому місці або дуже близько до нього. Туди можемо піти також на молитву. Дуже важлива частина наших з’їздів є спільна молитва, а крім того обговорюємо такі малобіжучі справи. Обговорюємо головно душпастирські проблеми і богословські, щоби краще пізнати нашу Східну традицію і щоб краще нею свідчити, і щоб краще могти обслужити наших людей в дусі нашої традиції.

Кор.

У зустрічі взяли участь 25 учасників, а також запрошені доповідачі. Попередньо було повідомлено, що гостем з’їзду буде Патріарх Антіохії Григорій III, однак через те, що у Лівані проходить зустріч східних католицьких Патріархів Близького Сходу, в якій Патріарх Григорій III бере участь, у Зарваниці його не було.

Про перебіг роботи з’їзду східних католицьких ієрархів Європи Преосвященний Владика Василь (Семенюк) під час вже згаданої прес-конференції у Тернополі повідомив:

Владика Василь Семенюк

У зустрічі взяли участь 25 єпископів, а також запрошені доповідачі. Доповідачами були пан Кирило, який представляв канонічні аспекти Таїнства подружжя, і Марко Морозовець, професор Католицького університету в Америці. Зустріч почалася величавою Архієрейською Літургією, під час якої біля сотні дітей вітало єпископів, співав хор семінаристів. Було дуже багато людей, собор не вміщав. Дуже було урочисто. Потім було засідання, а ввечері — Акафіст до Пресвятої Богородиці біля чудотворної ікони у парафіяльній церкві. Другого дня було засідання, а після засідань єпископи поїхали до Заздрості — до тої землі, яка породила великого сина українського народу Греко-Католицької Церкви Патріарха Йосифа Сліпого. Там була Архієрейська Літургія, єпископи відвідали музей, ознайомилися з фотографіями. Про його нелегке життя 18-річної каторги в Сибірах. Ввечері відбулася Вечірня у соборі, і третього дня у нас було засідання. Після засідань відбулася Архієрейська Літургія у нашому катедральному соборі, де було поставлено і введено на престіл мене як правлячого архієрея Тернопільсько-Зборівської єпархії. Багато владик вперше були у Зарваниці. Вони були захоплені, що Україна має такий пекрасний Марійський духовний центр. Вони вечорами прогулювалися по алейках і дивувалися тою красою, тим величавим храмом Зарваницької Матері Божої.

Кор.

Темою цьогорічної зустрічі було «Таїнство Подружжя у східних католицьких Церквах». Основні робочі сесії були проведені, базуючись на доповідях двох основних модераторів-доповідачів: професора Кирила Василя, декана факультету східного канонічного права Папського східного інституту (Рим), та о. Марка Морозовича, професора Католицького університету Америки (Вашингтон). Пан Кирило представив канонічні аспекти Таїнства Подружжя, а о. Марко звернув увагу на різні історичні та літургійні аспекти цьогоТаїнства.

Блаженніший Любомир про тему цьогорічного з’їзду східних католицьких ієрархів Європи – «Таїнство Подружжя» – сказав:

Блаженніший Любомир

Це була головна тема, яку ми розглядали не під оглядом соціальним, конкретним, але старались пізнати богослов’я цієї Тайни. Які закони Церкви регулюють співжиття людей. Одним словом, ми хотіли зрозуміти основні правди. Один з отців, отець Марко Морозовець, богослов. Він на підставі Святого Письма і читання отців Церкви показав, як дуже противиться взагалі любові Бога і людини розлучення. Це є щось набагато гірше, ніж думаємо ми і собі звичайно уявляємо. Що це є справді промах проти подружжя як такого у самому корені. Отже, бачите, ми старались радше підійти, може, так трошки теоретично. Ми вирішили повертатись головно до Святих Тайн, обговорювати їх, бачити їх перш за все в їхньому історичному, боголовсьскому, канонічному світлі. А, може, з часом ми прийдемо також і до обговорювання, я б це назвав, соціально-моральних аспектів цих Таїнств.

Кор.

19 жовтня 2006 року Архієрейською Божественного Літургією в Катедральному соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці у Тернополі з’їзд східних католицьких ієрархів Європи завершив свою роботу. Літургію очолив Блаженніший Любомир. У проповіді Глава УГКЦ сказав, що є дві причини для такої урочистої Літургії у Катедральному храмі Тернопільсько-Зборівської єпархії.

Блаженніший Любомир.

Сьогоднішній день, я думаю, в якийсь спосіб особливий день. Стільки владик зібралося сьогодні тут, на оцю Святу Літургію. А є цьому дві причини. Перша причина, що в останніх трьох днях відбувався у Зарваниці з’їзд владик греко-католицьких з цілої Європи. Ми так кожного року один раз з’їжджаємося, кожного року в якійсь іншій країні, в якомусь відпустовому місці. Цього року наша зустріч була у Зарваниці. У тій місцевості, в якій прославилася Пресвята Богородиця. Ми усі дуже раді, що могли там бути, там молитися і там працювати. Тому це одна причина, чому бачите тут єпископів і з України, і з інших країн. А є друга причина чому ми тут сьогодні отак разом зійшлися, чому святкуємо так. Бо сьогодні під кінець Святої Літургії поставимо на правлячого Владику Тернопільсько-Зборівської єпархії Владику Василя. Він був тут довший час помічником при блаженної пам’яті Владики Михаїла Сабриги. Останніми тижнями він був адміністратором. А сьогодні поставимо його правлячим єпископом, єпископом, який відповідає за цілу Тернопільсько-Зборівську єпархію. Ось і друга причина, чому ми так зійшлися сьогодні.

Кор.

Тоді Глава УГКЦ у проповіді почав говорити про завдання єпископа.

Блаженніший Любомир

Коли стільки єпископів на ваших очах, коли такі є причини і обставини оцієї сьогоднішньої Святої Літургії, то зрозуміло, що треба сьогодні говорити дещо про завдання єпископа. Хочу звернути вашу увагу, як і нашу увагу, єпископів, на два завдання єпископів. Якщо ви мали нагоду колись бути присутніми, коли висвячують єпископа, то напевно вам залишився в пам’яті такий момент, коли на початку Святої Літургії хіротоній поставлення у єпископський сан той, хто має бути висвячений на єпископа, складає ісповідь віри. Таку дуже-дуже довгу. Це тому, що єпископ є вчителем віри. Він вірить і він має навчати віри, правд віри. Кожної Святої Літургії, зверніть на це увагу, після освячення найсвятіших дарів, коли ми прославили вже Пресвяту Богородицю, молимося за церковну ієрархію. І молимося, щоб вони правильно научали нас Божого Слова, Божої Правди, святої віри. Це перше завдання владики: самому і через других дбати про те, щоб душі, їм повірені, знали, у що вони вірять. Але є друге завдання, на яке я хочу сьогодні звернути особливу увагу. Владика має подбати, як я вже згадав, щоб всі повірені йому люди знали, у що вони вірять. Можна сказати це іншими словами: щоб знали катехизм. Щоб знали, що Господь Бог вчить. А друге завдання дуже важливе— щоб ми жили згідно з нашою вірою. Це є величезне завдання, набагато важче, ніж перше. Бо єпископ мусить дбати про те, щоб ми жили за тим, у що віримо.

Кор.

Говорячи про завдання єпископа, як того, хто вірить і дбає про те, щоб вірили довірені Його душпастирській опіці вірні, наголосив Блаженніший Любомир на потребі не тільки вірити, але й жити згідно з вірою.

Блаженніший Любомир

Вірити — це одне, а жити за вірою, діяти так, як нас вчить віра, так, як ми кажемо, що віримо, це зовсім інша справа. Це величезне і трудне завдання єпископа, бо ж він є вчителем віри не лише теоретично, але практично. Його завдання є допомогти людям, щоб жили за своєю вірою. Це прблема наших днів. Дивіться скільки у нас, на Україні, є віруючих людей. Не всі вони є греко-католики, але вони є віруючими. Чи це православні, чи це протестанти, чи хто. Ми маємо стільки проблем у нашій державі. Я думаю, що віруючих є більше, ніж невіруючих в Україні, бо віруючі не живуть із своєї віри. Інашим завданням, завданням владик особливо, є розбудити, заохотити, допомогти і підтримати віруючим людям, щоб жили згідно зі своєю вірою. Якби ми жили так, як свята віра нас вчить, якби ми мали відвагу і охоту, і силу ми б не мали і десятої частини тих проблем, які сьогодні тривожать наш народ.

Кор.

Відповідно до повідомлення про призначення Владики Василя (Семенюка), Єпархом Тернопільсько-Зборівським, після Заамвонної молитви передусім було урочисто проголошено Декрет призначення. «Синод, що відбувся у вересні 2006 року з глибоким сумом прийняв звістку про переставлення у Господі блаженної пам’яті Владики Михаїла Сабриги, Правлячого єпископа Тернопільсько-Зборівської єпархії. Беручи до уваги твоє вірне та успішне служіння у сані єпископа-помічника, а від смерті Владики Михаїла як Адміністратора Тернопільсько-Зборівської єпархії, владики постановили призначити тебе Правлячим архієреєм цієї єпархії. Владою Верховного Архієпископа УГКЦ іменуємо, постановляємо та проголошуємо тебе Правлячим єпископом Тернопільсько-Зборівської єпархії», – такі слова зокрема було прочитано у Грамоті призначення. Тоді Блаженніший Любомир вручив новопоставленному Єпархові Тернопільсько-Зборівському владиці Василеві ручний хрест та жезл – символи його єпископської влади.

Блаженніший Любомир

Ми прийшли сьогодні сюди, щоб поставити Владику Василя вашим єпископом, правлячим єпископом. Ми сьогодні нашою присутністю хочемо засвідчити, що ми його підтримуємо у сповненні цього дуже складного завдання. Ви чули сьогоднішнє Євангеліє. Сьогодні день святого апостола Томи. Того, що мав труднощі із святою вірою. Може, якраз це Боже провидіння, щоб цей акт введення на престіл єпископський відбувався якраз сьогодні. Щоб зійшлися всі сьогодні сюди разом молитися за нашого Владику.

Кор.

Після Літургії священики Тернопільсько-Зборівської єпархії підходили до Владики Василя та, приймаючи від нього архієрейське благословення, висловлювали йому свій послух.

Підготував о. Ігор Яців. (Фрагмент програми Радіо «Воскресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.