Інтерв’ю з владикою Діонізієм Ляховичем, керівником адміністрації Патріаршої курії УГКЦ

( розмір 1.95 MB )

Кор

Наш співрозмовник, Владика Діонізій Ляхович, народився у Бразилії. 19 червня 2006 року його призначено керівником Адміністрації Патріаршої Курії УГКЦ. Сьогодні пропонуємо вам коротке знайомство з цим священослужителем. Владика радо зізнається, що перша мова його була українська, португальську опанував лише у школі.

Вл. Діонізій Ляхович

Я лише від самого початку, з малечих літ, вже відчув Божий поклик, щоб бути монахом, священиком. І від цього шляху я не відступив більше ніколи. Спершу я вступив до малої семінарії, потім до великої, до отців-василіан. Студіював у Бразилії, згодом я студіював богослов’я у Римі, повернувся у Бразилію, викладав філософію. Потім повернувся знову до Риму на філософську спеціалізацію і тоді став ректором нашого інституту філософського у Куритибі. Ректором був протягом 9 років. Коли відкрилися кордони в Україну у 1991 році мене настоятелі покликали, щоб я тут допомагав у становленні студійних домів в Україні. Я приїхав з одним моїм товаришем, отцем Тарасом, і ми тут працювали спочатку у Крехові, Жовкві, Івано-Франківську, Золочеві. Згодом мене обрали головним настоятелем отців-василіан. Я 8 років перебував у Римі, але я не втратив контакт із Україною.

Кор.

У Бразилії є 3 греко-католицькі єпископи. Навіть був план щодо ра створення Митрополії.

Вл. Діонізій Ляхович

Я думаю, що Церква у Бразилії є така найбільш живуча у цілій діаспорі, у тій давній діаспорі. Там є дуже багато наших людей, які є добре організовані. Є близько 250 громад, стільки ж і церков. У Бразилії є молоде духовенство, багато отців-василіан, понад 100. Є також єпархіальне духовенство. Жіночих згромаджень є 5, і 2 згромадження, які є засновані у Бразилії. Найчисельнішим є згромадження сестер-служебниць, близько 350 сестер. Вони мають 50 монастирів, дуже багато шкіл, 2 великі шпиталі. Вони розгорнули велику діяльність. Так що про нашу Церкву знає ціла Бразилія. Навіть хіротонія моя і ще одного єпископа, який висвячувився разом зі мною, була трансльована мережою по всій Бразилії. У всій країні могли святкувати Божественну Літургію, яка тривала 4 години. З різних куточків Бразилії приходили дуже позитивні відгуки на нашу Літургію.

Кор.

Ще будучи протоархімандритом отців-василіан, владика Діонізій навідувався на рідну землю прадідів щороку. Зараз, обіймаючи посаду керівника Адміністрації патріаршої курії УГКЦ, єпископ знаходиться у Києві.

Вл. Діонізій Ляхович

Перше завдання, яке я вже виконую, це бути відповідальними за ті громади українських греко-католиків, що є у сусідніх країнах, де немає ще нашої структури. І також у Португалії. Днями я вирушаю у Румунію, щоб відвідати там наші греко-католицькі громади, а також у Молдові. Згодом я відвідаю Португалію, де буду брати участь у святкуванні Дня емігранта, що відбудеться у Фатімі. Там цей день святкують щороку і щороку дають якійсь Церкві, яка має своїх емігрантів у Португалії. Минулого року було для Бразилії, а цього року для України. Разом з Блаженішим ми написали такого пастирського листа для емігрантів з України. Також 13 будемо мати Літургію, яка транслюватиметься по всій Португалії, бо на весь світ ми представимо цю проблематику емігрантів. Також там є серія, на яку потрібно звернути увагу. Це серія про сімейне життя, про шосту заповідь. Щодо Португалії, то там ще з 1991 року є присутні декілька наших священиків, які вже працюють. І ми вдячні Португальській Церкві, яка дуже нам сприяє, допомагає у становленні нашої Церкви, приймає священиків. Наша діяльність розгорнута у столиці — Лісаббоні, також на півдні, у центральній частині і у Фатімі. А ще треба розгорнути нашу діяльність на півночі Португалії і на островах.

Кор.

У Португалії близько 300 000 українців, однак богослужіння відбуваються лише у семи місцевостях. У цій державі активно діють два комітети українців. Особливо сприяє об’єднанню вихідців з наших теренів посол України у Португалії. Зараз просимо єпископа Діонізія змалювати больові точки, де греко-католики потребують особливої уваги чи, радше, певного духовного стимулу.

Вл. Діонізій Ляхович

Найперше — це такі великі регіони, де є багато греко-католиків, як Канада і Північна Америка, Сполучені Штати. Отже, там є Митрополії, де є багато єпископів, але там, здається, трохи остигло життя. Багато асимілювалися, і немає тої живучості, яка була спочатку. Треба ці країни дещо розрухати, влити трохи нової крові. Я бачу велику перспективу також у новій міграції, особливо в Італії, Іспанії, де є дуже багато наших людей, які виїхали на заробітки, але напевно залишаться там на постійно.

Кор.

Наостанок зауважимо: у багатьох світу греко-католикам з України радо ідуть на зустріч римо-католики, які віддають храми у користування нашим краянам. Скажімо не так давно греко-католикам для здійснення Богослужінь було надано центральний костел Ліссабона.

Записав Володимир Качур (Фрагмент програми Радіо «Воскресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.