2006 р. — Рік захисту духовного світу дитини. Голова організаційного комітету у Львівській єпархії УГКЦ о. Михайло Гарват про заходи у Львівській архієпархії.

( розмір 5.08 MB )

Кор.

2006-й християнські Церкви України проголосили роком захисту духовного світу дитини. Гість студії Радіо «Воскресіння» священик Михайло Гарват , голова катехитичної комісії Львівської архієпархії УГКЦ та голова організаційного комітету щодо відзначення року захисту духовного світу дитини, який поділиться з нами досвідом Львівської архієпархії та розповість про заплановані заходи.

о. Михайло Гарват

Насамперед, дякую Богові, що є ще одна можливість особливу увагу звернути на дітей, молодь і, взагалі, на потребу християнського виховання підростаючого покоління. Якщо говорити про заходи, то можна їх умовно розділити на дві частини: першою і, як на мене, найголовнішою, як для християнина, це є молитва. Молитва дітей за дітей, молитва батьків за дітей, молитва цілої християнської спільноти на Божественній Літургії за тих дітей і за молодь, і спільна молитва в родині. Тому Церква звернулася до усіх священиків, катехитів і подала текст такої відповідної молитви на цей рік щоб на усіх катехитичних заняттях, на усіх зустрічах, зрештою, на усіх заходах, які будуть у цьому році відбуватися, щоб цією молитвою зверталися до Господа, щоб Господь виховував як найкращий і єдиний учитель наших дітей.

Кор.

26 травня у Львові відбудеться конференція «Християнське виховання дітей та молоді», на яку запрошені священики та катехити усіх парафій львівської архієпархії.

о. Михайло Гарват

У цій науково-практичній конфренції будемо підносити два блоки запитань: що робити для того, щоб у кожній парохії дитина духовно зростала, так провадити парохією, щоб дитина була не просто майбутнім, а вже й сьогоднішнім Церкви. Друга частина конференції — це те, від чого треба захищати нашу молодь. Тобто, які виклики сьогодні суспільство дає, щоб ми навчилися уже на крок наперед чи то сказати, чи то порадити, чи навіть у якийсь конкретніший спосіб захистити наших дітей та молодь від тих манівців, які до себе тягнуть і відривають дитину від Божої ласки і від Бога. Відтак будуть такі дуже практичні обговорення тих заходів, які будуть і мають відбуватися у кожній парохії, починаючи з 28 травня.

Кор.

З 28 травня по 4 червня у кожній парохії проходитиме тиждень дитини. Щодня діти зустрічатимуться із священиками та катехитами.

о. Михайло Гарват

Не ходить про те, щоб до того ніхто нічого не робив, і зовсім не ходить про те, щоб після цього тижня вже не треба буде нічого робити, бо вже усе зроблено. Ходить про дуже такий чіткий і конкретний акцент — коли ці заходи будуть відбуватися по цілій Церкві, тобто, що усі у тому часі одночасно будуть звертатися до Бога з тими проханнями, які я вже сказав вище, про виховання дітей та молоді. Звісно, знову таки, перше, це Літургія, безпосередня участь дітей, молоді, дорослих, батьків у Святих Таїнствах, ма стараємося впровадити різні конкурси творчого характеру. Скажімо, буде конкурс літературний, буде конкурс «Пісні серця», образотворчого мистецтва, де кожен зможе ті таланти, які Гоподь дав, у свой парохіяльній спільноті виявити і наскільки можна їх примножити. Бо відтак, ці конкурси будуть мати свою послідовність на деканальному, на єпархіальному, всеукраїнському рівнях. І тому, маючи тут можливість, заохочую і усіх парохів, катехитів, батьків подбати про те, щоб у кожній парохії кожна дитина могла прийняти участь у всіх цих конкурсах, і, власне, на початку і в кінці помолитися і збагатити себе тими Божими ласками, які Господь подає і через молитву, і через працю над своїми талантами.

Кор

У кожній парафії Львівської архієпархії УГКЦ запланована проща, паломництво до святих місць.

о. Михайло Гарват

Має бути парафіяльна проща десь до найближчого відпустового місця. До того місця, де діти може і часто приходять, але зараз ще раз можна прийти і у тому святому місці знову набратися тої ласки для сьогоднішнього і майбутнього життя. Рівно ж центром релігійного життя крім Святих Таїнств є Святе Письмо і тому в цьому тижні є також акцент на Божественному Письмі. Мусимо над тим попрацювати, щоб наших дітей навчити молитися Святим Письмом, навчитися його читати, любити щоб пізніше ним жити.

Кор.

Завершиться тиждень дитини у парафіях урочистою Божественною літургією та святковими концертами.

о. Михайло Гарват

Звісно, яке може бути свято для дітей парафії без якоїсь урочистості. Тому 4-го червня у кожній парафії має пройти така святкова Божественна Літургія, де особливу увагу священик має звернути на дітей, молодь. Після того, як закінчиться Літургія має бути якесь свято, концерт, навіть ті, котрі приймали участь у конкурсі «Пісня серця», в літературному конкурсі, має бути виставка, щоб ціла громада могла долучитися до того і відчути, що серед них живуть діти, що вони як я вже сказав, не просто є майбутнє, а вже сьогоднішнє Церкви.

Кор.

У рамках відзначення захисту духовного світу дитини влітку відбуватиметься також проща до відпустового місця всеукраїнського значення Зарваниці.

о. Михайло Гарват

Ця проща також має свій характер. Її назва — «Батьки і діти», щоб батьки разом з дітьми приїхали до того найголовнішого відпустового місця, яке ми маємо у нащій Греко-Католицькій Церкві. Пізніше, ближче до осені, є запланована олімпіада, де ті, котрі цілий рік і, може не один рік, приходячи на катехизис, могли навчитися Божої науки, зможуть перевірити свої знання і подивитися з чим вони прийшли, що вони знають про Божу науку. Однозначно, що кожен, хто буде переходити конкурси і ці олімпіади, мусить бути священиком, парохом і катехитом заохочений до того за посередництвом різних, може навіть, і ціннних подарунків чи подальших прощ, екскурсій, відпочинків, які є також передбачені влітку, під час літніх канікул, коли будуть табори.

Кор

Власне, детальніше за табори. Скажімо, я знаю, що минулого року отці-селезіяни проводили такі в Яремче табори, де діти протягом тижня чи двох тижнів мали можливість відпочити і, за одно, духовно збагатитися. Чи передбачені такі табори у Карпатах чи, можливо, в інших місцях відпочинкових?

о. Михайло Гарват

Власне, якраз добре, що ви згадали про отців-селезіян, бо вони мають таку окрему програму, яка називається «Веселі канікули», і вони по більших парафіях вже її провадять. Значить, цього року планується окрім таборів, які будуть при парафіях, ще долучитися до тих таборів, які проводить освіта, бо вони зацікавлені в тому, щоб належні вихователі були в тих таборах, котрі є не тільки добрими педагогами, а можуть подати і духовні напрямні для наших дітей. Тому зараз ми працюємо і в цьому напрямку. Бо для того, щоб провести і організувати такий табір потрібно дуже багато коштів і зусиль. Держава забезпечує дитині можливість бути у якомусь відпочинковому місці: чи у таборі, чи у санаторії. А наше завдання разом з освітою у співпраці зробити все, щоб діти могли почерпнути і духовних цінностей. Дякувати і президенту за те, що він цей рік проголосив «Роком захисту прав дитини». Церква звернулася вже до президента і до Кабінету міністрів, щоб цей рік був трошки спрямований на духовний світ дитини. Тобто не тільки захисту прав дитини, але і духовного світу дитини. І ми, дорослі, мусимо це забезпечити. Цього літа плануються такі місії у сільських парохіях. Вже є вибрані 10 парохій, де сестри-монахині цілий місяць будуть жити і катехитизувати дітей, молодь, дорослих і дітей садочкового віку, дітей, які будуть готуватися до першої сповіді. І, власне, там цей цілий місяць та катехитична місія покликана у ті села ще більше подати Божого духа, щоб вони відчували, що Церква турбується про сільських дітей і хоче їм допомогти. Крім катехизації будуть мати і відпочинок, різні ігри, забави.

Кор.

Якщо повернутися до цієї конференції. Ви зазначили, що одним із завдань буде те, як уберегти дитину від тих зовнішніх впливів. Тобто, що б ви могли зараз зазначити серед цих напрямних, як дійсно вберегти наших дітей?

о. Михайло Гарват

Бачите, на мою думку, окрім того, що розказувати, інформувати дітей та молодь про те, де є певні проблеми, які треба оминати з раннього дитинства, вже не говорячи про молодь, самих молодих людей потрібно залучати до того, щоб вони могли працювати над собою. Бо найбільша біда молодої людини і дитини — це вільний час. Вони є нічим не задіяні. Саме тоді приходить лукавий і відбирає все добре, закладене у серці цієї людини. Тому у цій конференції про це, як не дивно, окрім священиків будуть говорити молоді люди, 9-10 клас. Вони будуть представляти свої роботи про те, як вони бачать проблему, скажімо, рок-музики, дошлюбних відносин та інших. Тому, користуючись нагодою, дуже дякую Ліцею Блаженного Климентія Шептицького, бо, будучи на їхній конференції, я побачив, як ті молоді люди вже сьогодні можуть навчити навіть нас, дорослих. Тому десь у такому напрямку буде відбуватися та друга частина. Самі молоді люди будуть казати, де є проблема, як вони її бачать. Окрім того, що священик буде говорити: наркоманія, алкоголізм, розпуста і таке інше, хоча це не є нове, однак ми мусимо про це знати і з тим іти до наших молодих людей і говорити: «Ось тут чекає на вас пастка».

Кор.

Що б ви побажали слухачам радіо «Воскресіння», дітям, батькам?

о. Михайло Гарват

Насамперед дітям бажаю завжди залишатися такими, які вони є. Тому Христос вказує нам, дорослим, на них: «Як не станете такими, як маленькі діти, не зможете увійти у Царство небесне». І вказує нам на їхню святість. Перш за все я звертаюся до тих дітей, яким ще не виповнилося 7 років. Звертаючись до трохи старших, я їм кажу: залишайтеся такими, якими ви були до семирічного віку. А молоді бажаю усвідомлювати, що Церква для них — це та спільнота, яка готова їх обійняти, любити, яка є, власне, їхньою спільнотою. Як казав Святіший Отець під час свого візиту до Львова: «Якщо треба буде йти проти течії, не бійтеся, ідіть, бо саме там ви знайдете і Бога, і мир у своєму серці, і майбутнє для себе, бо можна його загубити». Як душпастир, мав можливість бачити молодого хлопця, 25 років, який помирав через наркотики; зовсім юну дівчину, яка скалічила своє життя через вбиство ще ненародженої дитини у своїй утробі. І тому для того, що до цього не приходила наша молодь, треба з самого початку, з раннього дитинства, не з моменту, коли дитина народилася, а з моменту, коли формується ще матір і батько виховувати. Напевно пригадуєте ту ситуацію, може хтось не знав, як до священика підійшла одна особа і каже: «Отче, моїй дитині вже три роки, коли треба її починати виховувати?», а священика каже: «Мені трохи незручно питати, але скажіть, якщо можна, скільки вам років?», вона каже — 27, а він відповідає: «Ви вже на тридцять років запізнилися, але ви ще нічого не втратили до кінця». Це слово до батьків, щоб ви усвідомлювали, що важливішого і дорогоціннішого, як християнське виховання вашої дитини немає. Тобто, звісно треба для дитини і англійську мову, і все решта, що тільки сьгодні може доброго запропонувати суспільство, але без найголовнішого, без фундаменту не може бути стійкого будинку, це зрозуміло для кожного. І тому будьте прикладом для своїх дітей, дивіться, вчіться від них любові, простоти, доброти і дитина буде тягнутися через вас до Бога

Кор.

Шановні слухачі, нагадуємо вам, що ми спілкувалися з головою катехитичної комісії Львівської архієпархії УГКЦ та головою організаційного комітету щодо відзначення року захисту духовного світу дитини о. Михайлом Гарватом.

Записала Любомира Бурка. (Фрагмент програми Радіо «Воскресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.