« Соціальний педагог — покликання і відповідальність» — інтерв’ю з кандидатом педагогічних наук Марією Швед

( розмір 2.92 MB )

Кор. Цього року в Українському католицькому університеті близько 30 студентів матимуть змогу навчатися за програмою нової спеціальності — «Соціальна педагогіка». Про особливості цієї програми саме в УКУ, її актуальність в українському супільстві спілкуватимемося з гостем нашої студії, доцентом, кандидатом педагогічних наук Марією Швед, завідувачем кафедри педагогіки УКУ та керівником програми «Соціальна педагогіка».

М.Ш. Соціальна педагогіка є порівняно досить новою наукою, але ідеї, власне, соціального служіння, соціального виховання ближче в працях класиків педагогіки і українських, і зарубіжних. Безперечно, дуже добре ця ідея розвивалася і в християнстві, тому що одним із чільних напрямків є допомога ближнім і, треба сказати, що ця наука найбільшого свого розвитку досягла уже в двадцятому столітті і зараз ми можемо констатувати, що в Україні вона активно розвивається. В більше як 20-ти навчальних закладах України успішно функціонують кафедри педагогіки ,а також дуже добре вона є розвинена в інших зарубіжних країнах. Зокрема, ми маємо прекрасний досвід наших сусідів поляків, тобто, розвивається дуже добре в Польщі. В Ягеллонському університеті ця наука має вже вужчі напрями, вона розрослася в такі галузі, які стосуються соціальної педагогіки. Також в університеті в Лодзі, з яким ми маємо дуже хороші контакти і щодо цього прекрасний є приклад Німеччини.

Ви запитуєте, яка ж різниця між педагогікою і соціальною педагогікою? Взагалі, педагогіка — це наука, яка походить від слова дітоведіння, тобто, вести дитину до світла, вести дитину до знань, а соціальна педагогіка ще й допомагає дитині чи молодій людині впоратися з тими всіма проблемами, з якими вона зустрічається в сучасному суспільстві. І тому актуальність цієї науки зростає водночас з тими соціальними процесами, які ми переживаємо.

Кор. Особливості програми соціальної педагогіки саме в УКУ. Як ви вже згадали, понад 20 вищих навчальних закладів мають цю програму, а в УКУ вона є унікальною. В чому полягає її унікальність?

М.Ш. Унікальність полягає в тому, що вона, на відміну від просто піготовки соціального педагога, буде об’єднувати три потужні блоки дисциплін. Це дисципліни загального циклу, фахові, стосовно соціальної педагогіки і богословсько-філософського спрямування. Адже УКУ має дуже потужну філософсько-богословську базу і це би стало своєрідним підгрунтям, власне, для творення такого соціального педагога, який би поєднував дві візії: це фахівець соціально-педагогічних проблем і фахівець, який буде сформований на християнських засадах. Така ідея виникла років сім чи вісім тому у зв’язку з тим, що, працюючи спочатку у Львівській богословській академії, пізніше в УКУ, я відкрила для себе цінність тих предметів, яких я раніше не вивчала. І я зрозуміла, що ідея творення фахівця соціальної педагогіки була би повною, ефективною і продуктивною в наш час, коли б цей фахівець мав би, я б сказала, такий внутрішній стержень віри, яка давалася б на основі вивчення богословських предметів.

Кор. Якими рисами повинен володіти соціальний педагог, особистість соціального педагога і де він зможе потім працювати після закінчення католицького університету?

М.Ш. Соціальний педагог має декілька ролей. Серед них найважливішою ми бачимо соціального вихователя. Тому що він не просто буде допомагати молодій людині чи дитині вирішувати якісь проблеми соціального характеру, а буде впливати на її свідомість, формувати її як особистість. Він буде допомагати їй, власне, вчити її давати самостійно собі раду. Другою важливою такою місією ми вважаємо, що соціальний педагог буде водночас і християнським провідником. Буде вести цю дитину по правильному християнському шляху. А також він буде і помічником, і посередником, і консультантом, і аніматором. І буде мати фунції в окремих випадках адвоката, менеджера, експерта і т. д.. Тобто ми будемо готувати соціальних педагогів, враховуючи кращі сьогоденні моделі світові — моделі підготовки соціального педагога. Але, найважливішу місію соціального педагога ми вважаємо в християнському і соціально-педагогічному служінні своєму народові.

Кор. Наскільки актуальна ця спеціальність сьогодні в Україні?

М.Ш. Безперечно, ця спеціальність є дуже актуальною, тому що життя України є не дуже простим, ми постійно переживаємо якісь складні ситуації, стреси, якісь кризові ситуації в політиці, в економіці, в екології, в будь—якій галузі. І, переживаючи інформаційний, також, бум , молодій людині іноді важко дати собі раду з тими проблемами, з якими ми зустрічаємося деколи повсякденно.

Кор. У чому ви вбачаєте переваги соціального педагога над іншими соціальними працівниками?

М.Ш. Дякую за це запитання. Безперечно, ці галузі дуже тісно пов’язані між собою. У них є майже єдиний напрям — це помагати людині. Якщо соціальний працівник безпосередньо надає допомогу людині, то соціальний педагог впливає на формацію людини, він плекає цю людину, він допомагає їй шукати шляхи виходу з певних ситуацій. От людина каже, що вона голодна і потребує допомоги. Ій можна дати, наприклад, кусень хліба або рибу і вдовільнити її голод тимчасово. А можна навчити людину садити і вирощувати той хліб, ловити рибу. Отже я вбачаю цю місію в цьому другому прикладі. Тобто педагог завжди впливав на формацію людини.

Кор. Де, все ж таки, буде працювати ваш випускник, соціальний педагог?

М.Ш. Ви знаєте, спектр його діяльності досить широкий. Це, наприклад, загальноосвітні і спеціалізовані школи різного типу, дошкільні заклади, школи-інтернати. Серед них можуть бути дитячі будинки, недільні школи, це будинки для дітей-інвалідів, школи санаторного типу, які теж функціонують у нас в Україні. Також є служби культурної анімації. Це система установ, в яких можуть вільно працювати соціальні педагоги. До них відносимо будинки і центри дитячої освіти і виховання. І також ще є один важливий напрям — це праця при церквах. Це є психолого-педагогічна просвіта при парафіях, це є недільні школи, які зараз активно творяться, це і парафіяльні школи.

Кор. Звичайно, соціальна педагогіка — тема багатогранна і важко її висвітлити в рамках одного інтерв’ю. Я сподіваюся, що ще зустрінемося з вами в наступних передачах і зможемо більш докладно поговорити на цю тему. Запрошуємо вас до участі.

М.Ш. Дякую.

Записала Любомира Бурка. (Фрагмент програми Радіо «Воскресіння»)

Опубліковано у Інтерв’ю Коментарі. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.