Хресна дорога Омеляна Коваля

1 зірочка2 зірочки3 зірочки4 зірочки5 зірочок Голосів: 2
Loading...
Омелян Коваль

Омелян Коваль

( 4.42 MB ) Хресна дорога Омеляна Коваля

Омелян Коваль – активний громадський діяч, провідний член ОУН, який у місті Долина на Івано-Франківщині у 1941 році проголошував Акт відновлення української держави. Після цього був ув’язнений гестапо, перебував у тюрмі «на Лонцького» у Львові, згодом був відправлений до в’язниці Монтелюпіх у Кракові, а звідтіля до концтабору Аушвіц. Після визволення понад 20 років очолював Спілку української молоді у Бельгії, видавав журнали для дітей та молоді «Крилаті» і «Авангард». Був головою Ради громадських організацій Бельгії, членом Ради директорів Світового конгресу українців, один з президентів Європейського конгресу українців. Омелян Коваль всіляко поширював педагогічні ідеї Григорія Ващенка, підтримував Всеукраїнське педагогічне товариство, зокрема, його міжнародну педагогічну діяльність.

Тепер Омелян Коваль повернувся до Львова і живе в однокімнатній квартирі з донькою і дружиною. У цьому приміщенні з ним і спілкуємось. Він згадує свою хресну дорогу, що розпочалась в день Воздвиження Чесного Хреста за латинським обрядом.

Вперше його заарештували у дев’ять років. Польська таємна поліція запідозрила, що він читає літературу націоналістичного спрямування.

Омелян Коваль (звук)

З шефом польської тайної поліції хлопцеві довелось зустрітись ще двічі.

Омелян Коваль (звук)

Здібний до навчання хлопець закінчив кооперативні курси, отримав знання з кооперації, торгівлі і книговедення. Працював у Долині в кооперації продавцем. У 18 років вступає в організацію українських націоналістів, склавши присягу на вірність українському народові. У 19 років Омеляна арештували вдруге.

Омелян Коваль згадує, як у Долині насипали могилу в честь полеглих героїв-українців, замордованих більшовиками

Саме біля цієї символічної могили, заввишки 10 метрів, увінчаної хрестом, у день Воздвиження Чесного Хреста 1941 року Омелян на мітингу виступив проти пакту Молотова-Рібентропа, закликав відстоювати українські державні інтереси.

У концтаборі Аушвіц Омелян Коваль перебував з братом Степана Бандери Василем.

Омелян Коваль (звук)

Після звільнення з концтабору Омелян Коваль з 1951 року очолював Спілку Української молоді у Бельгії, а з 1958  центральний провід. Гасло Суму «Бог і Україна» залишаються і сьогодні дороговказом для кожного сумівця.

Опубліковано у Дослівно... | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.