Стоп культурі марнотратства та відходів, так – культурі солідарності! На загальній аудієнції з Папою Франциском 5 червня 2013

Коли їжа розподіляється справедливо, нікому не бракує необхідного, натомість, коли викидаємо їжу, то це так, немовби ми її вкрали зі столу бідного, голодного. Такими думками Папа Франциск поділився під час загальної аудієнції, що відбулася у середу, 5 червня 2013 року. Промовляючи до понад 70 тисяч прочан, які заповнили площу Святого Петра у Ватикані, він зазначив, що хоче присвятити своє повчання навколишньому середовищу, зважаючи на те, що цього дня відзначався Всесвітній день довкілля, проголошений ООН.

«Коли говоримо про навколишнє середовище, про створіння, моя думка лине до перших сторінок Біблії, до Книги Буття, де стверджується, що Бог поставив чоловіка та жінку на землі, щоб вони її обробляли та оберігали», – зазначив Святіший Отець, ставлячи запитання: «Чи справді ми оберігаємо створіння?» Адже слово «обробляти» пригадує про дбання землероба про свою землю, щоб приносила плід, яке сповнене уважності та жертвенності. Це завдання, дане Богом, вимагає «зрозуміти ритм та логіку створіння», ми ж часто «керуємося гордістю панування», ми більше схильні експлуатувати, а не «оберігати», втрачаємо наставлення «захоплення, споглядання, слухання створіння».

«Але “обробляти та оберігати” стосується не лише взаємин між нами і довкіллям, між людиною і створінням, воно стосується також міжлюдських стосунків», – вів далі Папа Франциск, пригадавши про повчання своїх попередників про екологію людини. За словами Святішого Отця, ми переживаємо період кризи, коли «людська особа перебуває в небезпеці». І ця небезпека є великою, оскільки причина проблеми не є поверховною, це не лише питання економіки, але й етики та антропології. І не зважаючи на те, що Церква на цьому неодноразово наголошувала, і багато-хто погоджується, що це дійсно так, «система залишається такою, як раніше, бо й надалі панують динаміки економіки й фінансів, позбавлені етики». Керує не людина, а гроші, а людей «приноситься в жертву ідолам прибутку та споживання». «Це “культура відходів”. Якщо ламається комп’ютер, то це трагедія, а бідність, потреби, трагедії багатьох людей починають ставати нормальністю», – наголосив Папа, викриваючи той факт, що сьогодні більшою новиною є падіння біржі на 10 пунктів, ніж смерть від голоду чи холоду багатьох людей у світі. Таким чином, людські особи «списуються, немовби відходи».

Ця культура стає загальною ментальністю. Людське життя вже більше «не сприймається як першочергова цінність, яку треба шанувати та захищати», особливо, коли йдеться про бідних, неповносправних, похилих віком. Вона також зробила нас «нечутливими до марнування та викидання продуктів», що є особливо неприйнятним, коли «в кожній частині світу, на жаль, багато людей та родин потерпають від голоду та поганого харчування». «Споживацтво привело нас до того, – зазначив Святіший Отець, – що ми звикли до надмірного та до щоденного марнування їжі, якій ми, іноді, вже не здатні надати відповідну цінність, яка перевищує чисто економічні параметри. Однак, пам’ятаймо, що їжа, яку викидаємо, є немовби вкраденою з столу бідного, голодного».

У цьому контексті Папа знову повернувся до євангельського уривку про помноження хліба, який читався з нагоди нещодавнього празника Божого Тіла. Цього разу він звернув увагу на завершальні слова: «Всі їли до наситу, й зібрали ті кусні, що у них зосталися, дванадцять кошів». Ісус, Який нагодував величезний натовп п’ятьма хлібами та двома рибами, «вимагає від учнів, щоб нічого не було втрачено, жодних відходів». І це показує нам, «що коли їжу розподіляти справедливим чином, з солідарністю, то нікому не бракуватиме необхідного, кожна громада може вийти назустріч потребам найбідніших», – підсумував Святіший Отець закликаючи всіх «шанувати та оберігати створіння, бути уважними до кожної особи, протистояти культурі марнотратства та відходів, щоб поширювати культуру солідарності та зустрічі».

Текст із сторінки http://uk.radiovaticana.va/news/2013/06/05/стоп_культурі_марнотратства_та_відходів,_так_–_культурі_солідарності!_/ucr-698610
сайту Радіо Ватикану

Опубліковано у Без категорії | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.