Ректор УКУ о. Богдан Прах: Новий закон «Про вищу освіту» відкриває додаткові можливості

«Це історична подія для української вищої освіти, – так прокоментував прийняття нового закону «Про вищу освіту» ректор УКУ о. Богдан Прах. – Це крок назустріч Європі». Ректор наголошує, що прийняття нового закону  позбавить українську школу «совкових» традицій, які не дозволяли розвиватися українським університетам. На думку о. Богдана Праха не потрібно складати руки, справжня робота тільки починається. «Закон – це шанс на прорив, шанс зробити багато хороших речей в українській вищій школі», – каже ректор.

Ректор УКУ, о. д-р Богдан Прах сказав, що в першу чергу вітає Лілію Гриневич і  комітет Верховної Ради з питань освіти, а також усіх експертів, які працювали над цим законом, адже вони відкрили шлях для нових реформ. Ректор сказав, що очікує, що прийняття цього закону відкриє особливі перспективи для нашого університету, адже, на його думку, закон змінює ставлення держави до приватних ВНЗ. «Очікуємо більше свободи, адже ми експериментальний університет на українському освітньому полі. Сподіваюся, що саме цей університет дозволить нам творити університет ХХІ ст., працювати в новій площині і перспективі», – наголосив ректор.

Нагадаємо, що намагання прийняти новий закон «Про вищу освіту» почалися ще у 2010 році, але тодішній міністр освіти Дмитро Табачник і Партія регіонів, яка мала більшість в парламенті, постійно відтягувала і ускладнювали законодавчий процес.

Експерти зазначають, що одним з головних нововведень цього  закону є механізм забезпечення внутрішньої і зовнішньої системи якості вищої освіти, який буде реалізовуватися через створене Національне агентство з якості вищої освіти. Закон також дає ширші повноваження університетам, спрощує процедуру акредитації і ліцензування освітніх установ та навчальних програм.

До беззаперечних переваг нового закону зараховують: розширення академічної, адміністративної і фінансової автономії університетів, запровадження нової моделі підготовки наукових кадрів для отримання наукового ступеня доктора філософії, надання рівних прав вищим навчальним закладам незалежно від форми власності.

Ще одним нововведенням є система прозорості і відкритості: як в системі розподілу коштів між міністерством і університетами, так і в системі захисту дисертацій і присвоєння вчених ступенів. Наприклад, в законі є вимога, що усі дисертації мають бути опубліковані на сайті університету де відбуватиметься захист і кожен охочий зможе її прочитати, а процес захисту можна буде записувати на аудіо чи відео.  Окрім цього, аспірантура перетворюється на звичну в західних університетах докторантуру, а університети матимуть право скликати одноразові вчені ради для захисту конкретної дисертації.

За статтями нового закону, університети самі повинні вирішувати хто в них буде викладати, а це відкриває двері аудиторій випускникам західних університетів та закордонним професорам.

Перший проректор УКУ Тарас Добко, який неодноразово коментував різні аспекти цього закону вважає, що цей закон визначає основні філософські засади вищої освіти в Україні. «Закон не може бути панацеєю від усіх бід. Навіть найкращі закони стають безплідними, якщо вони не відповідають ціннісним запитам суспільства і базовим установкам тих, кого ці закони у першу чергу стосуються, – каже експерт. –  Але освітяни повинні контролювати, щоб уряд приймав відповідні постанови, які вирішують більшість конкретних завдань, які виникають в освітньому процесі».

Прес-служба УКУ

Опубліковано у Без категорії | Теґи: , , , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.