Пам’ять і молитви за померлих свідчать про надію про воскресіння. З Папою Франциском на молитві «Ангел Господній» 2 листопада 2014

Пам’ять і молитва за померлих, а також дбання про їхні могили є свідченням довірливої надії в те, що смерть не має останнього слова, бо людина призначена до вічного життя, яке має своє коріння і звершення у Бозі. Про це пригадав Папа Франциск у роздумуваннях перед проказуванням разом із прочанами, зібраними на площі святого Петра у Ватикані, молитви «Ангел Господній» у неділю 2 листопада 2014 р. В день, коли римо-католицька Церква літургійно вшановує померлих вірних, Папа також помолився за жертви воєн і насильства, за християн, що загинули за віру і за тих, хто помер без Святих Таїнств, або «не мав можливості покаятися навіть наприкінці свого життя».

Святіший Отець вказав, що два щорічні свята – урочистість Всіх Святих, яка відзначалась 1 листопада, та 2 листопада молитовний спогад про всіх померлих вірних – тісно пов’язані один з одним, так само, як радість і сльози знаходять в Ісусі Христі синтез, який є основою нашої віри й нашої надії. І дійсно, з одного боку Церква, паломниця в історії, втішається заступництвом святих і блаженних, які підтримують її в місії звіщення Євангелія; а з іншого боку, вона, як і Ісус, розділяє сльози тих, хто страждає від втрати дорогих осіб, і як Він, та завдяки Йому, у ній постійно звучить благодарення Господеві за те, що визволив нас від влади гріха й смерті.

«У ці два дні, – сказав Папа Франциск, – багато людей відвідують кладовища, які, як говорить це слово, є «місцем спочинку» в очікуванні остаточного пробудження. Прекрасно думати, що це Сам Ісус нас розбудить. Сам Ісус відкрив нам, що смерть тіла – це як сон, від якого Він нас пробуджує. З цією вірою ми затримуємось – хоча б духовно – біля могил наших близьких, тих, що нас любили й робили нам добро. Але сьогодні ми покликані пом’янути всіх, також і тих, яких ніхто не згадує. Вшановуємо пам’ять жертв воєн та насильства; багатьох «малих» світу цього, знищених голодом і злиднями; спогадуємо безіменних, що спочивають у спільних могилах. Вшановуємо пам’ять наших братів і сестер, убитих за те, що вони були християнами; і тих, хто віддав своє життя, щоб служити іншим.

Ввіряємо Господеві особливо тих, хто залишив нас протягом минулого і цього року».
Святіший Отець нагадав, що церковна традиція завжди закликала молитись за покійних, зокрема, жертвуючи за них Євхаристійні богослуження: це найкраща духовна допомога, яку можемо дати їхнім душам, особливо найбільш забутим. Основою заупокійних молитов є сопричастя Містичного Тіла. Як підкреслює Другий Ватиканський Собор, « Церква, що паломничає землею, добре усвідомлюючи це сопричастя всього Містичного Тіла Ісуса Христа, з самих початків існування християнської релігії з благоговінням плекає почитання померлих» (Lumen Gentium, 50).

Папа підкреслив, що пам’ять про покійних, дбання про їхні могили та заупокійні молитви свідчать про довірливу надію, яка ґрунтується на впевненості в тому, що смерть не є останнім словом в людській долі, бо людина призначена вічного життя, що має своє коріння і своє звершення в Бозі.

Далі Святіший Отець закликав піднести до Господа молитву за всіх померлих, ввіряючи у Божі руки наших рідних, людей, які померли без Святих Таїнств, або не мали можливості покаятися навіть наприкінці свого життя, щоб ніхто не боявся зустрічі з Богом, закінчуючи своє земне паломництво, в надії бути прийнятим в обійми безмежного Божого милосердя.

На закінчення Папа Франциск звернувся до Пресвятої Богородиці, яка під хрестом пережила драму смерті Христа і брала участь у радості Його воскресіння, щоб Вона, що є Брамою Небесною, допомогла нам дедалі більше розуміти значення молитви за покійних. «Вони нам близькі! Нехай же Пречиста Діва підтримає всіх нас у повсякденному паломництві землею і допоможе ніколи не втратити з очей кінцеву мету життя – небесний рай. І з цією надією, що ніколи не розчаровує, ми прямуємо вперед!» – закінчив Святіший Отець.

Після проказування молитви «Ангел Господній» Папа уділив Апостольське благословення та привітав паломників як з Італії, так і з інших країн світу, як завжди, прохаючи не забувати молитись також і за нього.

Текст із сайту Радіо Ватикану

Опубліковано у Без категорії | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Коментарі закриті.