Святкування 10-річчя у серії «Духовна музика України»

Серія фонографічних записів «Духовна музика України» – по-своєму унікальне явище мистецького життя останнього десятиріччя. Заснована 1996 р. директором Фундації «Андрей» Михайлом Перуном, вона стала потужним медійним проектом, що благовістував на весь світ українською духовною музикою та словом, яка складається на сьогодні з 20 компакт-дисків, де вдало поєднуються імена класиків національного мистецтва (Дмитра Бортнянського, о.Михайла Вербицького, Олександра Кошиця) з нашими сучасниками (Мар’яном Кузаном, Віктором Камінським, Олександром Козаренком), зафіксовано неповторну манеру добре знаних українських артистів (хору та оркестру Заслуженої академічної капели України «ТРЕМБІТИ», народних артистів Богдана Козака, Олександра Громиша, Ігора Кушплера).

Одним із свідчень непереривності традицій, зокрема церковно-музичних, стали презентовані три духовно-музичні дійства, організовані Фундацією «Андрей» за останній місяць у Львові,- з нагоді 10-річчя серії «Духовна музика України».

У каплиці Українського Католицького Університету 14 вересня відбулася презентація компакт-диску «Постові напіви українських Ірмологіонів XVI–XVII ст.» у виконанні вокального ансамблю Kalofonia під керівництвом о.-диякона Тараса Грудового. Цей молодий колектив вже добре знаний у Львові як виконавець давніх богослужбових співів під час фестивалів давньої музики чи храмових богослужінь, але вперше презентує український ірмолойний репертуар у записі. Презентація данного компакт-диску стала, без сумніву, важливою подієї не тільки для мистецького світу України. У Львові народився колектив, важливою місією якого стане відродження сакрального таїнства півчих скарбів.

17 вересня 2006 року в залі Львівської державної філармонії відбувся наступний Концерт-презентація з нагоди 10-ліття дискографічної серії “Духовна музика України”, адже впродовж вечора серед численних зразків української духовної музики вперше були виконані фрагменти “Пасхальної утрені” Віктора Камінського для мішаного хору та Стихира новомученикам Української Греко-Католицької Церкви “Вінець нетлінний” Олександра Козаренка для хору, оркестру та солістів. Постали ці твори під благословенням преосвященних Владик Роберта Москаля та Михаїла Гринчишина, що вкотре засвідчило, яку велику увагу приділяє УГКЦ плеканню національної церковної музики. Важливо зазначити, що ця акція була включена в низку заходів Синоду Єпископів УГКЦ, що відбувався в цей час у Львові. Отож презентація тішилася присутністю преосвященних Владик, священиків, представників різних чернечих згромаджень, численних вірних. З привітанням до учасників акції звернувся Блаженніший Любомир кардінал Гузар, який, зоркрема, зазначив «Вихід у світ проекту „Духовна музика України” – це справді надзвичайна подія в житті нашої Церкви і рідного народу. Адже це момент усвідомлення українськими та зарубіжними слухачами духовного, музичного багатства нашого народу, рівня його культури».

Величний заключний акорд святкувань, присвячений Ювілею 10-ліття серії «Духовна музика України», прозвучав у стінах Львівського Національного університету імені Івана Франка. 29 жовтня, один із найпотужніших творів Франка «Мойсей» знайшов своє музичне втілення в жанрі однойменної драматичної ораторії, яку написав львівський композитор Мирослав Волинський. Виконання такого масштабного полотна для солістів, читця, двох дорослих та дитячого хорів з потрійним симфонічним оркестром стало неабиякою подією в культурному житті міста.

І в цій багатообіцяючій єдності Церкви, творців, виконавців та вчених захована запорука тяглості дорогоцінної традиції національної церковно-музичної творчості, яка до сьогодні є найкращим репрезентантом вицвітів українського Духа у глобальному вимірі.

Олександр Козаренко,

доктор мистецтвознавства,

професор Львівської державної музичної академії імені Миколи Лисенка,

член Мистецького комітету серії «Духовна музика України» Фундації «Андрей»

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.