Святослав Гординський. «Грані творчості: рання графіка, літературно-критичний спадок» (до 100-річчя з дня народження)

4 грудня 2006 року у Національному музеї у Львові відбулося відкриття виставки, присвяченої 100-річчю з дня народження Святослава Гординського під назвою «Грані творчості: рання графіка, літературно-критичний спадок».

Видатний поет, перекладач, художник, мистецтвознавець, літературознавець, громадський діяч народився 30 грудня 1906 р. в Коломиї Івано-Франківської області. Навчався в Мистецькій школі Олекси Новаківського (1924-1927 рр.), Берлінській академії мистецтв (з 1928 р.) та Паризькій Академії Жюльєна (1928 р.), Модерній академії Фернана Леже у Парижі (1929-1930 рр.). Був членом ради Союзу українських митців в Парижі, одним з засновників Асоціації незалежних українських митців (АНУМ) у Львові. У 1944-1947 роках перебував у Німеччині, потім виїхав до США, де у 1953 році став співзасновником та ідеологом Об’єднання мистців-українців Америки (ОМУА). Помер 8 травня у Вероні (США).

На експозиції ювілейної виставки митця, опріч його багатого, дивовижно різнобічного літературно-критичного спадку, окремим розділом висвітлено одну із найбільш цікавих і сильних, проте все ще малознаних сторінок творчості Святослава Гординського, а саме: взірці графіки раннього львівського періоду (1926-1946). У цей час він художньо оформив (обкладинки, ілюстрації) понад 40 книжкових видань, виконав декілька десятків екслібрисів, станкових рисунків та шаржів. Експонати, представлені на виставці у Національному музеї ім. Андрея Шептицького у Львові зберігалися у фондових збірках Національного музею, Наукової бібліотеки НАН України ім. Стефаника та у приватних колекціях Львова.

Відома надзвичайно плідна праця. Гординського як художника-монументаліста. Він оформив 30 церков у Америці, Європі і Австралії, творчо інтерпретуючи у своїх розписах національний стиль оформлення українських церков за кордоном.

Попри таку величезну спадщину, багатогранну діяльність та знаність у світі цього імені, сама постать Гординського маловідома українському загалу. Щоб ознайомити Україну з його спадщиною та популяризувати її, 10 листопада цього року Президент України Віктор Ющенко підписав Указ про відзначення 100-річчя з дня народження Святослава Гординського. В Указі йдеться про те, що з метою вшанування пам’яті видатного письменника, художника, літературознавця та з нагоди відзначення його ювілею в Кабінеті міністрів утворити організаційний комітет з підготовки і проведення заходів для відзначення цієї дати, передбачивши проведення в грудні 2006 р. та в січні 2007 р. заходів, присвячених цій даті, у населених пунктах України, пов’язаних з життям та діяльністю Святослава Гординського; урочистостей у Києві, Львові та Івано-Франківську, науково-практичних конференцій, присвячених літературній та мистецькій діяльності Гординського. Передбачено створення фільму про визначного діяча української культури, створення ювілейної монети, випуск поштової марки і конверта та спецпогашення марки, спорудження пам’ятника діячеві у 2006-2007 рр. у Львові; організація виставок у Києві та Львові, видання мистецького альбому «Графіка Святослава Гординського» з фондів Національного музею ім. Андрея Шептицького у Львові. Міністерству закордонних справ України за участюУкраїнської всесвітньої координаційної Ради доручено вивчити можливість увічнення пам’яті Святослава Гординського у державах, де він жив і працював, перебуваючи за межами України.

Лідія Пуга

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.