До 120-річчя з дня народження Юліяна Буцманюка

19 листопада о 14 годині в монастирі Різдва Христового отців василіян у Жовкві відбудеться презентація книги-альбому «Стінопис Жовківської Церкви Христа-Чоловіколюбця». Ця книга присвячена творчості одного з найцікавіших художників початку ХХ століття, який тривалий період часу був просто викинутий з українського образотворчого життя. Стінопис храму Христа-Чоловіколюбця яскраво відображає основні тенденції і рівень розвитку українського сакрального малярства цієї епохи. У фресковому живописі Жовківської Церкви органічно поєднані давні традиції українського настінного малярства з модерністськими мистецькими течіями минулого століття. Цю перлину українського стінопису було збережено завдяки опіці отців-василіян, які безпосередньо долучилися і до створення альбому.

Це єдиний уцілілий на Україні, хоча й не повністю викінчений, монументальний розпис Юліяна Буцманюка, виконаний у 30-х роках ХХ століття. Розпис цього храму увійшов в історію національної культури як твір з глибоким теологічним змістом, історико-суспільним підтекстом, як твір високопрофесійного виконання. Відтворити у стінописі Жовківського храму атмосферу високої одухотвореності, спрямовану на виявлення християнських та національних цінностей народу, — таке головне завдання поставив перед собою митець і майстерно втілив у життя.

Альбом побачив світ у видавництві «Місіонер». До нього увійшли загальні вигляди храму і окремі елементи розпису, що дає можливість побачити детально окремі фрески і відтворити створену художником єдину мистецьку композицію, яка продумано вписана в архітектурні елементи храму. Вводить читача в альбом вступна стаття про Юліана Буцманюка авторства Ірини Гах, кандидата мистецтвознавства, наукового співробітника Національного музею у Львові ім. Митрополита Андрея Шептицького та екскурс в історію храму Христа-Чоловіколюбця. Ілюстрації супроводжуються поясненнями і коментарями.

За словами Глави УГКЦ Блаженнішого Любомира Кардинала Гузара, «дане видання дуже на часі, бо з’являється у 120-ту річницю народження митця і іконописця, як також усвідомлює нашу спільноту про існування такого скарбу українського сакрального мистецтва. Юліян Буцманюк — один з когорти митців-іконописців, які виховані Митрополитом Андреєм Шептицьким, мали змогу розвивати свої здібності і таланти, і, окрім полотен світської теми, свій дар, свою техніку та естетичний смак вміло використали на славу Божу, прикрашаючи храми України та західної Європи».

Лідія Пуга

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.