Віктор Ющенко сказав, що як мирянин має право висловитися щодо православного розколу, який вважає великим лихом для нації

Президент України високо оцінив результати проведеного загальнонаціонального круглого столу і підписання його учасниками «Універсалу національної єдності». Виступаючи із заключним словом, він в першу чергу згадав про важливість публічної дискусії на такому високому політичному рівні, зокрема, довкола проблеми розколу в українському православ’ї. Глава держави зазначив, що політики, які ходять до церкви і є, відповідно, мирянами, мають право висловлювати «свою позицію на вирішення цієї проблеми».

«Я не пригадую, щоб в цій країні велася така публічна дискусія на політичному рівні, на чолі лідерів партій, наприклад, відносно об’єднавчих процесів в українському православ’ї, — сказав Віктор Ющенко. — Ми сторонилися, соромилися, здавалося, що нас ці процеси не цікавлять. Хоча це є велике лихо для нації – православний розкол. А яка думка політиків? Кожен із вас, або через одного ходить до церкви, ви є прихожани, ви є миряни, ви маєте право мати свою позицію на вирішення цієї проблеми.

Ми розуміємо, що це занадто делікатна тема, щоб нікого не ранити, тому що фундаментальне право – це свобода вибору, віри. Але я думаю, що це тільки патріотично налаштовані політики можуть давати відповідь. Ми розуміємо, що та потрібна консолідація, яка повинна бути в православному світі українському, – вона ще не досягнута. І переконаний, що ми як громадяни України свій внесок у цю проблему повинні вносити. Я дякую за те, що цей пункт був не знятий, хоча він 4 дні висів на волоску. Я дякую, що знайшли мужність сформулювати його таким чином, як він сьогодні сформульований. Я можу зачитати, і переконаний, що цією фразою буде оперувати кожен віруючий і невіруючий, і вона нікого не принижує, але вона хорошим закликом є до наших мотивацій: «дотримання свободи віросповідання, поважне ставлення до об’єднавчих прагнень віруючих усіх православних церков». Що є деструктивного у цій першій позиції, яку ми заявляємо спільно? Кого вона ображає? Я переконаний, що це правильний мудрий компроміс».

Також Президент України звернув увагу, що «є речі, які завжди стоятимуть вище за постулати будь-якої партійної програми». У його розумінні, «це є українська держава, суверенітет, віра, унітарність, патріотизм, безпека. Це ті речі, які завжди відноситися до конституційних пріоритетів нації. Що б не говорили будь-які програми партії, але це є та суть, яка власне говорить про українську державу і нашу самоідентифікацію як українців. У цьому ряду, я хотів би сказати, що історія, культура, традиції, мова – це наріжні камені нашої гуманітарної безпеки».

«Універсал національної єдності» підписали 4 з 5-ти представників політичних сил — учасників круглого столу (не підписала лише лідер БЮТу Юлія Тимошенко, яка назвала цей документ прикриттям зради), Голова Верховної Ради О. Мороз, Прем’єр-міністр Ю. Єхануров, Президент України В. Ющенко. Лідер Компартії України П. Симоненко підписав документ із застереженнями. Після завершення круглого столу, коментуючи представникам мас-медіа ці застереження, він, зокрема, сказав, що комуністи підтримують свободу віросповідань, але проти змушування віруючих до об’єднання, бо це не справа політиків, а самих віруючих.

Повний текст виступу Президента України Віктора Ющенка після підписання «Універсалу національної єдності» (Київ, приміщення Секретаріату Президента України, 3 серпня 2006 року): http://www.president.gov.ua/news/data/11_9733.html

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.