Презентація книги „Житія святих” Дмитра Туптала

У рамках Форуму видавців у Великому залі Палацу Потоцьких (м. Львів, вул. Коперніка, 15) 16 вересня 2005 року видавництво „Свічадо” презентувало своє нове видання – „Житія святих” св. Дмитра Туптала (митр. Ростовського), першу книгу з „Четьї Мінеї” (кін. XVII ст.). Цей визначний твір української духовної літератури XVII-XVIII століття переклав з церковнослов’янської мови відомий український письменник Валерій Шевчук.

На презентації із вступним словом до присутніх звернулися Микола Янів, головний редактор видавництва „Свічадо”, і Тарас Шманько, д-р богослов’я, керівник відділу богословської редакції видавництва „Свічадо”. Крім того, з доповідями виступили ієромонах Рафаїл Турконяк, д-р богослов’я, та Богдана Криса, д-р філологічних наук, професор кафедри історії української літератури Львівського національного університету.

Науковці наголошували на тому, що „Житія святих” є цінною книгою не тільки для українців-християн, а й для всіх тих, хто цікавиться історією української літератури. Вони говорили також, що твір українського письменника, культурного і церковного діяча став настільною книгою християн в Україні, Білорусії та Росії. Крім того, було озвучено мотиви перекладу „Житія святих”, зокрема вказано на бажання „повернути” Дмитра Туптала Україні та відродити звичай, про який свідчить згадка в поемі „Гайдамаки” Тараса Шевченка, що у неділю читали „Житія святих”.

«Ідею написання „Житій святих” подав ще Петро Могила, – розповідав один із виступаючих, – але не втілив її через передчасну смерть. Праця Дмитра Туптала набирає такого значення саме з тої причини, що врешті українська церква мала власну, правовірну книгу „Житій святих”».

На завершення було висловлено сподівання, що скарб нашої старовини допоможе почерпнути знання про життя святих праведників з часів існування Церкви, а також знайде розповіді про святих української землі.

Прес-секретаріат Глави УГКЦ

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.