Церемонія передачі Україні чотирьох фресок ХII ст. з Михайлівського Золотоверхого собору Києва, які раніше зберігалися в Ермітажі, відбулася 1 лютого

Церемонія передачі Україні чотирьох фресок ХII ст. з Михайлівського Золотоверхого собору Києва, які раніше зберігалися в Ермітажі, відбулася 1 лютого. Директор Ермітажу М. Піотровський, який виступив на церемонії, відзначив: «Поки що підписано лише технічний акт, за яким фрески на тимчасове зберігання бере Державна служба контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України».

Посол України в РФ М. Білоблоцький повідомив, що «історія передачі цих цінностей» розпочалася зі звернення президента України Леоніда Кучми до президента Росії Володимира Путіна. «Вона закінчується, завдяки добрій волі і у відповідності до стратегічного партнерства, яке склалося між країнами», — підкреслив посол. Він також відзначив, що передача фресок — це лише початок спільної роботи у сфері реституції культурних цінностей.

За повідомленням інформаційних агентств, фрески, які передали Україні, є фрагментами орнаментального розпису, характерного для руського мистецтва домонгольського періоду. На трьох фресках представлені різноманітні геометричні та рослинні орнаменти, а на четвертій — частина медальйону з напівфігурою святителя.

Київський Михайлівський Золотоверхий собор, у якому перебували фрески, побудував на початку ХII ст. київський князь Святополк Ізяславович і був головним храмом сімейного монастиря князів Ізяславовичів. Його внутрішнє оздоблення належало до вищих досягнень монументального мистецтва Київської Русі. У 1930-х роках за рішенням Політбюро ЦК КП(б)У собор було розібрано і підірвано. Перед цим, на прохання діячів культури і мистецтва, найцінніші мозаїки та фрески демонтували і передали до ряду музеїв Києва. У роки Другої світової війни фрески вивезли до Німеччини, а після закінченні війни повернули до СРСР. Фрески потрапили до Новгородського краєзнавчого музею, у 1953 році їх передали до Ермітажу.

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.