„Ми потребуємо просвітлення наших умів, сердець і сумління”: Глава УГКЦ взяв участь в інавгурації Інституту екуменічних студій

13-14 червня 2005 року в Українському католицькому університеті з нагоди інавгурації Інституту екуменічних студій проходить міжнародна конференція „Дружба як екуменічна цінність”. Серед доповідачів конференції 13 червня був Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Любомир (Гузар).

На початку Блаженніший Любомир висловив слова вдячності на адресу віце-ректора УКУ проф. Джефрі Вілза за його довголітню працю для становлення богословської освіти в УГКЦ. Тоді було прочитано текст грамоти, якою Глава нашої Церкви відзначив проф. Вілза.

Відтак у вступі до своєї доповіді Глава УГКЦ назвав дві тези: 1) життям Церкви піклується Господь Бог і тому для розвитку екуменізму потрібна Його ініціатива; 2) для досягнення єдності нам потрібно слухати одне одного – братів і сестер у Христі.

Після цього Блаженніший Любомир сказав, що оскільки стосовно Божої ініціативи у справі порозуміння між Церквами немає жодного сумніву, то він хоче звернути більшу увагу на другу тезу. За словами Предстоятеля УГКЦ ще Митрополит Андрей Шептицький наголошував, що нашим завданням є розбудити бажання єдності не тільки серед провідників Церков, але й серед всіх членів Христової Церкви. „Ми є свідками, що на загал, – продовжив Блаженніший Любомир, – вірні наших Церков хочуть єдності… Коли ми, ієрархи різних конфесій, спільно зустрічаємося, молимося, то люди це радо вітають. Чого ж бракує для єдності? Думаю, що, мабуть, нема конкретної ідеї, чого ми шукаємо. У людей є бажання, але воно не має чіткого опису”. Для вирішення цієї проблеми, за словами промовця, ми потребуємо просвітлення наших умів, сердець і сумління.

Новостворений інститут, на думку Глави УГКЦ, має подати нам катехизм екуменізму, в якому були б задекларовані всі істини, що допомогли б зрозуміти бажання наших сердець, адже часом чуємо таке: „Буде єдність, коли ви всі прийдете до нас”. Тому потрібно спільно укласти документ, з допомогою якого люди б навчилися правильно розуміти єдність Церкви. Це можна назвати просвітленням умів. Просвітлення сумління – це збудження почуття відповідальності за єдність. Потрібно усвідомити те, що екуменізм є завданням не когось іншого, а моїм. Просвітлення сердець повинно навчити нас слухати і поважати кожну людину як свого брата чи свою сестру в Христі.

У доповіді Блаженніший Любомир торкнувся також теми Київської Церкви. За словами промовця християни Київської традиції звертають свій погляд на три центри: Рим, Константинополь та Москву. Виникає запитання: чи можливо об’єднати ці групи? Предстоятель УГКЦ вважає, що це можливо за двох умов: жоден із вказаних центрів не буде претендувати на гегемонію в Україні, а з іншого боку, ці зберуться разом, щоб розв’язати проблему роз’єднання в нашій країні. Адже досі, коли двоє говорили, то третя сторона не брала участі у цьому діалозі (наприклад: Рим з Константинополем, а Москва збоку і навпаки). У цьому контексті Україна може стати лабораторією єдності, однак для того потрібно звільнятися від політичних, економічних та інших чинників, які створюють перешкоди на шляху порозуміння. „У такій атмосфері рівності, свободи, взаємної пошани зусилля, скеровані для єдності у сопричасті, принесуть бажаний результат”, – сказав на завершення своєї доповіді Предстоятель УГКЦ.

Прес-секретаріат Глави УГКЦ

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.