“Різдво разом” як невід’ємна частка національного відродження

З 6 по 9 січня тривала акція «Різдво разом». В рамках цієї акції до Львова на Різдво прибуло більше двох тисяч молодих людей із Великої України. До оргкомітету в УКУ зголосилося 1300 гостей. Працівники та студенти УКУ гостили у своїх домівках 250 учасників акції. Усі львівські парохії прийняли 316 представників східних регіонів. Найактивнішою з них стала парохія Різдва Пресвятої Богородиці (Сихів), яка розмістили у себе 80 осіб, та парохія Священномученика Йосафата, яка прийняла 60 молодих людей. Ініціяторами акції виступили Український Католицький Університет та Львівський Національний Університет ім. І. Франка.

Гості ознайомилися із різдвяними традиціями в родинах, відвідували музеї, відпочивали зі своїми новими львівськими друзями в затишних кав’ярнях, мандрували старовинними вуличками Львова. Цікавими подіями для гостей, працівників та студентів УКУ стала зустріч з Патріярхом УГКЦ Любомиром Гузаром та круглий стіл про „помаранчеву революцію”, який провадив Мирослав Маринович. Напевно, найбільше гостям запам’яталася Свята Вечеря. Цього року в УКУ на Святвечір зібралося 250 осіб – це були малозабезпечені та самотні люди, для яких суденти УКУ щороку влаштовують таке святкування, а також гості з Великої України, які разом зі своїми львівськими однолітками святкували Навечір’я Різдва. Спільна молитва, давні святвечірні традиції та колядки стволили неповторну атмосферу свята і спільноти.

«Акція «Різдво разом» була трохи непередбачуваною і принесла такі ж непередбачувані плоди, – говорить ректор УКУ о. д-р Борис Гудзяк. – Очевидно, події на Майдані в час «помаранчевого» празника любові вказували нам, що особиста зустріч молодих людей зі Сходу і Заходу долатиме всі можливі бар’єри – регіональні, мовні, конфесійні. Ми надіялися, що гості зі Сумщини, Донецька, Кривого Рогу, Луганська, Харкова глибоко переживуть прихід Христа у Різдві та українські святкові традиції, і, що не один з них по-особливому відчує Божу присутність. Але, мабуть, було несподіванкою, наскільки глибоко ми самі, організатори акції «Різдво разом», громади і сім’ї, які гостили гостей зі Сходу пережили цю зустріч. Не один з нас по-новому збагнув, в який спосіб культурні традиції Різдва можуть бути втіленням Благої Вісті про Божу близькість до людей, які переживають всі виклики і складнощі життя. Ці нерукотворні традиції, які не придумав якийсь геній чи творчий колектив, а які народжувала Україна протягом століть, стали для нас особливо світлими і чіткими, коли ми бачили їх у відблиску очей наших братів і сестер зі Сходу. УКУ пережив переображення в цей різдвяний час. Ще ніколи так цілісно та радісно наша університетська спільнота не гуртувалася довкола такого прекрасного заклику до миру і радості, який характеризує християнське Різдво. УКУ змужнів, зріс у своїй свідомості та почутті відповідповідальності. Приїзд тих конкретних осіб – молодих людей, які шукали Новонародженого і шукали Його у нас, збудило в нас почуття особливої відповідальності щодо них і цілої Україн. УКУ вже не може робити кроки назад. Цей новий університет, який народився в «помаранчевий час Різдва разом, тепер готовий до нових моральних та інтелектуальних викликів.

Кожен учасник акції отримав подарунок від УКУ – комплект, який складався з примірника Святого Письма, мапи Львова, примірника “Львівської газети” з програмою святкувань, колядничок, підготовлений науковим відділом УКУ, і книжками видавництва УКУ на вибір самих гостей.

Самій акції передував період організаційної праці, трудність якої насамперед полягала у тому, що охочих приїхати до Львова було значно більше, ніж тих, хто висловив бажання їх прийняти: „Наші зусилля не увінчалися б таким успіхом, якби не безкорислива допомога мас-медіа, – вважає координатор акції від УКУ п. Андрій Боровець. – Телекомпанії „Ера”, „1+1”, ICTV, «5-й канал», «Новий канал», НТА, НБM-Львів, ЛТБ, ТРК«Люкс», радіостанції «Львівська хвиля», «РадіоМан», «Незалежність», «Воскресіння», Львівське обласне радіо у прайм-тайм прокручували ролики про нашу акцію. Ожразу ж після цього завжди лунали дзвінки від охочих прийняти до себе в дім гостей зі сходу. Від імені організаторів дякую також друкованим ЗМІ, які часто публікували матеріяли про акцію і популяризували її серед читацької авдиторії. З нами плідно співпрацювали газети «Експрес», «Львівська газета», «Високий замок», «Поступ». Відтак святкування “Різдва разом” з нашими гостями із Великої України дійсно стало нашим спільним упіхом”.

Географія учасників представлена всіма обласними центрами Східної України. Однак найбільша група гостей була із Харкова. З цього міста приїхало 600 молодих осіб. Поширити інформацію про акцію “Різдво разом” до Харкова їздили віце-ректор УКУ Мирослав Маринович та хор УКУ “Стрітення”. З Харкова був організований транспорт – організаторам вдалося отримати необхідні кошти на те, щоб винайняти цілий поїзд. Більшу частину витрат покрив фонд “Відродження”, іншу частину оплатили передвиборчий штаб Віктора Ющенка, міська рада Харкова, особисто Архиєпископ Харківський та Полтавський Ігор Ісіченко(УАПЦ).

“Якщо по дорозі до Львова харків’яни трималися окремими компаніями, часто-густо можна було почути лайку, чимало товариств добряче випивали, то вже на зворотній дорозі зі Львова до Харкова спостерігалася цілком інша картина. – розповідає п. Оля Різниченко, науковий співробітних Харківського інституту літератури, співорганізатор акції “Різдво разом” у Харкові. – Молоді люди постійно колядували, цілими гуртами ходили з вагона у вагон колядувати. Я пройшлася по усіх вагонах і фактично не бачила п’яних. Ця зміна не може не вражати. На всіх вокзалах, де поїзд зупинявся, харків’яни виходили на перон, колядували і скандували “Тернопіль та Харків разом”, “Хмельницьк та Харків разом”, “Київ та Харків разом” тощо. У Києві нас зустрічали представники наметового містечка. У Харкові нас зустріли міліціонери. Мабуть, вони були щиро переконані, що молодь, повертаючись із Галичини, почне чинити безчинства”. “Чим далі ми віддалялися від Заходу, – продовжує п. Оля Різниченко, – тим більше ми бачили насторожене ставлення до нас. Але це нормально. Схід все ще спить, але вже тепер бачимо ознак його активного пробудження. А коли вже він постане, тоді процес відродження України стане неповоротнім”.

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.