Cинод єпископів УГКЦ: «Vox populi — vox Dei»

23 листопада у митрополичих палатах УГКЦ відбулася прес-конференція за участю єпископів-членів Синоду Києво-Галицької митрополії УГКЦ. На початку прес-конференції було зачитано «Звернення Синоду до вірних і всіх людей доброї волі з приводу теперішньої суспільної ситуації в Україні». Звернення, від імені усіх єпископів, зачитав єпарх Сокальський Михаїл Колтун. Кардинал Любомир Гузар відзначив, що проведення даної прес-конференції спочатку була заплановано на наступний день, після закриття Синоду, але останні події в Україні змусили єпископів виступити із цим звернення безвідкладно.

Головна проблема, яка турбувала журналістів — це можливість силового розв’язання ситуації на Україні і, якби це сталося, реакції Церкви на це. Зокрема, прозвучало запитання: «Останнім часом засоби масової інформації повідомляють, що в місті Ірпінь під Києвом розташований спеціальний підрозділ російських військ «Витязь», переодягнених у форму українських внутрішніх військ. Ці війська стягнуті на Україну для того, щоб у разі відмови українських силовиків виступити проти власного народу, замінити їх. Чи УГКЦ має намір звертатися у зв’язку з цим з відозвою до керівництва Російської православної Церкви?» Кардинал Гузар на це відповів, що у разі нападу на український народ і Україну в широкому масштабі він, без жодних вагань, зробив би все, що вважав би чесним і належним за даних обставин.

На разі, зазначив він, такий розв’язок подій виглядає доволі абстрактним, але в разі, якби таке сталося, «нашим обов’язком є захищати наших братів».

На запитаня, чи не вважають єпископи за потрібне звернутися з окремим посланням до правоохоронців (тобто, міліції), кардинал відповів, що про це є згадка у «Зверненні». Але, продовжив він, мабуть, необхідно ще і ще раз повторити: правохоронці є для того, щоб охороняти права, а не порушувати їх. Коли ж їх змушують до порушення прав людини, то це, «кажучи по-церковному, є гріхом, а кажучи по-людському, є криміналом». Неприпустимо, коли правоохоронців намагаються змусити до надужиття. Тому потрібно ще раз нагадати, і особливо це стосується молодшого офіцерського складу: кожен міліціонер, кожен силовик приносить присягу на вірність народові України і Конституції.

Звичайно, Церква не виключає, що за певних обставин народ може і мусить боронити свої права навіть в дуже драматичний спосіб, але, продовжив кардинал, було б дуже сумно і навіть шкідливо для репутації нашої держави, якби ситуація переросла у силове протистояння. «Не хочу допускати навіть думки, що таке могло б статися», — підкреслив він.

Присутній на прес-конференції єпископ Степан Меньок, екзарх Донецько-Харківський УГКЦ, на запитання про те, як виглядав виборчий процес у Донбасі — найсхіднішому регіоні України і «опорному пункті» Януковича, відповів, що ті потужні фальсифікації, про які зараз йдеться, були абсолютно очевидними у Донецькому регіоні. Так, з багатьох виборчих дільниць під час підрахунку голосів були відсторонені спостерігачі від Ющенка, у списках було багато «мертвих душ». Наприклад, розповів єпископ, одна монахиня УГКЦ, яка прописана у Донецьку, виявила, що в її помешканні «прописані» ще троє невідомих їй людей, на прохання монахині пояснити їй, хто ці люди і чому їх прізвища присутні у списках виборців, її брутально виставили за двері. Такі порушення прав людини і прав виборця спостерігалися тут практично в тотальному масштабі.

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.