Патріарх Варфоломей I проти утвореннягреко-католицького патріархату на Україні

Деякі західні періодичні видання минулими днями досить активно обговорювали тему евентуального утворення на Україні католицького патріархату і пов’язаних з ним питань та проблем, головно католицько-православних відносин. Приводом для чергового витка дискусій на цю тему стало оприлюднення на початку цього місяця італійською пресою нерозголошеного офіційно листа, що його Константинопольський Патріарх Варфоломей I надіслав Папі Римському Івану Павлу II. У цьому листі, написаному ще в листопаді минулого року, почесний предстоятель світового православ’я заявив, що евентуальне надання Ватиканом Українській Греко-Католицькій Церкві статусу патріархату неминуче загострить і без того не найкращі православно-католицькі відносини і унеможливить на практиці діалог між двома Церквами.

За даними закордонних інформаційних агенцій, редакція відомого журналу «30 Giorni» віднайшла грецьку версію цього листа на інтернет-сайті Константинопольського патріархату і з власної ініціативи переклала його на італійську мову.

Приводом для написання листа могло бути послання голови Папської Ради сприяння християнській єдності кардинала Вальтера Каспера до патріарха московського Алексія II, в якому пропонувалося спільне обговорення суперечливих питань, пов’язаних з евентуальним утворенням греко-католицького патріархату. Предстоятель РПЦ зі своєї сторони розіслав копії цього послання Варфоломею I та головам інших місцевих православних Церков.

Встановлення у Києві католицького патріархату «викличе бурхливу реакцію зі сторони православних Церков» і «знищить будь-які спроби продовження богословського діалогу між католиками і православними», — йдеться в опублікованому листі. На думку Варфоломея I, такий крок «штовхне Церкви в атмосферу ворожості, яка мала місце ще кількадесят років тому». «Потрібно запевнити народ України і всіх православних, що Ваша Святість не планує утворення на Україні католицького патріархату», — у доволі різкій формі підкреслює автор листа.

Намагання піднести УГКЦ до статусу патріархату, а отже, найвищого щабля, можливого для локальної католицької Церкви східного обряду, тривають вже багато років — від час понтифікату Павла VI.

Тоді, у 60-70-их роках XX ст., з огляду на можливі ускладнення у відносинах Ватикану з Москвою, які лише почали встановлюватися, ідея надання УГКЦ статусу патріархату отримала відмову.

Бажаючи якоюсь мірою компенсувати українським греко-католикам розчарування, завдане цією відмовою, пише, зокрема польське інформаційне агентство KAI (Каtolicka Agencja Informacyjna), Папа Монтіні (Павло VI) надав предстоятелю цієї Церкви, яка тоді діяла легально лише в еміграції, ранг Верховного архієпископа Львова — перший такого роду титул в католицькій Церкві. Першим, хто отримав цей титул 23 грудня 1963 року, був кардинал Йосиф Сліпий (пом. у вересні 1984 року). Третім, після кардинала Мирослава-Івана Любачівського, Верховним Архієпископом Львова є від 25 січня 2001 року кардинал Любомир Гузар.

Західні агентства повідомляють, що від 16 грудня 1992 року у католицькій Церкві існує ще одне верховне архієпископство — на території Індії, для діючої в тій країні сиро-малабарської католицької Церкви.

Варто додати, продовжує Каtolicka Agencja Informacyjna, що українські греко-католики, не чекаючи на офіційне рішення Ватикану, віддавна називають своїх зверхників Патріархами. Для обґрунтування своїх прагнень, посилаються на те, що УГКЦ, яка налічує близько 7 млн. вірних, є найчисельнішою серед східних католицьких Церков. Крім того, чимало українців вважають, що ранг патріархату належиться УГКЦ як Церкві-мучениці, яка протягом довгих десятиліть зазнавала важких переслідувань, після того, як була оголошена в СРСР поза законом, а її майно і паству передано в лоно РПЦ. В УГКЦ існує думка, що надання їй статусу патріархату було б даниною шани для цієї Церкви, яка ціною величезних жертв залишалася вірною Папі і Апостольській Столиці.

В Католицькій Церкві на даний час є шість східних патріархатів: халдейський, коптський, маронітський, мельхітський, вірменський і сирійський. Всі вони існували вже на момент постання цих східних католицьких Церков. Якби Папа утворив греко-католицький патріархат на Україні, це була б перша структура такого роду, утворена в наш час, а також перша та єдина в Європі, в той час як вищезгадані патріархати існують виключно на Близькому і Середньому Сході та в Єгипті.

З польської мови переклала Зоряна Курдина

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.