Чи справді знайдено «Хустку Вероніки?»

Після півтора десятка років ретельних досліджень невеликого шматка тканини, який зберігався в обителі капуцинів в Манопелло (Італія), історик-мистецтвознавець Генріх Пфайфер дійшов висновку, що має справу з реліквією, відомою як «Хустка Вероніки».

Назву цієї реліквії пов’язують з апокрифічним переказом про побожну жінку Вероніку, яка обтерла закривавлене обличчя Христа під час дороги на Голгофу, через що ця реліквія вважаєтся автентичною іконою — нерукотворним образом Спаса.

Існує ще один переказ: начебто король Едесу Абгар попрохав в апостолів близьке до справжнього зображення Христа і отримав від них в дарунок цю хустку. З Едесу, що в Малій Азії, хустка потрапила до Константинополя, а вже звідти у 1204 році хрестоносці-учасники четвертого хрестового походу вивезли її до Європи. Трохи більше, ніж 400 років, реліквія перебувала у Римі, чимало паломників приходили, щоби вклонитися їй.

У 1608 році, під час реконструкції базиліки, каплиця, де вона зберігалася, була зруйнована, і хустка зникла. З того часу її слід загубився. Та за гіпотезою Генріха Пфайфера, через 10 років вона з’явилася в Манопелло: якась жінка продала її за 400 екю одній з італійських аристократичних родин, яка пізніше й подарувала «Хустку Вероніки» монастирю капуцинів.

Відріз тканини з Манопелло розміром 17 на 24 сантиметри, містить зображення чоловіка з бородою. Після різноманітних дослідів Пфайфер зробив висновок, що зображення цілковито відповідає зображенню на знаменитій Туринській плащаниці, з тією різницею, що Туринська плащаниця містить фотонегатив зображення, в той час як на хустці зображення позитивне. За теорією вченого, перед тим, як загорнути Тіло Христа у плащаницю, як про це пишуть євангелисти, учні прикрили Його обличчя невеликим шматком тканини. Саме ця тканина і зберігається в Манопелло, вважає Пфайфер.

Вчений вже опублікував частково звіт про результати своїх пошуків у 1991 р. Але, за його ж власним визнанням, ні Церква, ані науковці не надали їм великого значення. Втім, слід зауважити, що Церква, як правило, дуже обережно ставиться до такого роду сенсацій. До того ж, версії про «Хустку Вероніки» дуже різняться між собою. Так, за словами мистецтвознавця Дженніфер Монтегю, яка опублікувала результати своїх досліджень у бюлетені ватиканського музею, хустка зберігається в даний час у Ватикані, у релікварії Берніні. За гіпотезою ж історика Пастора, «Хустка Вероніки» загинула під час взяття Рима військом Карла V у 1527 р. На думку Пфайфера, джерела, на які покладається Пастор, є дуже розпливчатими і грунтуються на чутках.

Яка версія відповідає дійсності, покаже час. А зараз з упевненістю можна говорити лише про зростання числа паломників і туристів у регіон, де розташовується той самий монастир капуцинів.

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.