Світова громадськість засудила репресії проти опозиціонерів у Китаї

Після анексії Тібету Китаєм у 50-их роках опозиційні сили, на чолі яких стоїть духовний лідер тібетського буддизму Далай-Лама XIV, не припиняють боротьбу за автономію цього краю, зокрема своє право самостійно контролювати такі сторони життя Тібету як освіта, культура і духовність. Зі своєї сторони, уряд Пекіна всі ці роки проводить проти Тібету політику жорстких репресій, ще одним підтвердженням якої стала нещодавня страта тібетського монаха.

Сполучені Штати Америки і тібетський уряд в екзилі виступили з різкою критикою дій китайської влади, яка у січні стратила тібетського монаха Лобсанга Дхандапа. 28-річного Лобсанга було звинувачено в організації серії терактів з використанням вибухових пристроїв у період в місті Сичуань та у прилеглому до Тібету регіоні країни. Судовий процес проходив за закритими дверима, і хоча причетність ченця до замахів не було доведено, однак Пекін пішов на виконання смертного вироку.

Речник американського держдепартаменту Аманда Блетт у своєму виступі з цього приводу, зокрема, підкреслила, що страта Лобсанга потрясла Вашингтон, а також заявила про занепокоєння долею іншого тібетця — 52-річного Делега Рінпоча, також засудженого до страти за аналогічними звинуваченнями. Всього ж по даній справі звинувачення інкриміновано десяти особам.

Американська влада рівно ж висловила своє розчарування тим фактом, що після зустрічі між найвищими посадовцями Вашингтона і Пекіна у грудні минулого року, на якій якраз ішлося про права людини, китайська влада знову повертається до репресій проти тібетських активістів.

Безпосередньо напередодні візиту керівника КНР до США наприкінці минулого року і його зустрічі з Джорджем Бушем Пекін пішов на деякі поступки, звільнивши з-під варти сімох політичних в’язнів, серед яких — 25-річну тібетську монахиню Нгаван Сандрол, яку десять років тому засудили на майже 20-річне ув’язнення. Хоча Нгаван Сандрол відсиділа лише півтерміну, вона стала першою жінкою в Китаю, яка провела у тюрмі такий тривалий час.

З іншої сторони, незадовго до Нового року стало відомо про смерть у трудовій колонії ще одного тібетського монаха, засудженого за сепаратизм на 16 років таборів. Згідно з даними організації «Тібетський центр прав людини і демократії», близької до Далай-Лами XIV, у колонії монах неодноразово піддавався катування, які і могли привести до передчасної смерті 40-річного чоловіка.

Що ж стосується останньої події, тобто страти Лобсанга Дхандапа, то вона стала «різким сигналом для міжнародної спільноти, який показує, що якої міри порушуються права людини у Китаї», — заявляє один з лідерів організації «Студенти за вільний Тібет», за словами якого без втручання світової громадськості годі сподіватися від китайської влади справедливих і прозорих судових процесів щодо тібетців.

Лідер тібетської опозиції Далай-Лама XIV також звернувся до урядів західних держав із закликом вплинути на Пекін у цьому питанні і домогтися скасування смертного вироку для другого монаха, засудженого до найвищої міри покарання.

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.