КОПІЯ ТУРИНСЬКОЇ ПЛАЩАНИЦІ. ЧОТИРИ МІСЯЦІ В УКРАЇНІ

НА ПРЕС-КОНФЕРЕНЦІЇ РОЗГЛЯДАЛОСЯ ПИТАННЯ ВЛАСНОСТІ ЛЬВІВСЬКИХ ХРАМІВ 

17 січня 2003 року в конференційному залі Митрополичих палат Святоюрської гори (пл. Святого Юра, 5) відбулася прес-конференція, присвячена питанню власності римо-католицьких та греко-католицьких храмів у Львові. Тему конференції зумовили останні події у нашому місті, пов’язані із ситуацією навколо храму святих Ольги і Єлизавети. В роботі прес-конференції взяв участь Блаженніший Любомир Кардинал Гузар, Глава Української Греко-Католицької Церкви.

Численна присутність журналістів засвідчувала великий інтерес громадськості до цього питання, яке певні кола протягом останнього часу старанно роздмухували. Блаженніший Любомир розпочав свою відповідь на головне питання прес-конференції із екскурсу в минуле Львова.

За словами Глави УГКЦ, сьогодні, порівняно з 20-30-ми роками минулого століття, переважаючим населенням Львова є українці, яких приблизно 600 тисяч. Це не означає, що всі вони є греко-католиками, але все ж таки вони становлять більшість.

Відтак Блаженніший Любомир пояснив присутнім, яким чином греко-католики отримали ті дванадцять колишніх римо-католицьких храмів у своє користування. Про це він сказав: «Влада передавала римо-католикам храми, які для них потрібні, а храми, які вони не могли використовувати, тому що їх нема стільки, — передавала греко-католицьким громадам».

Тобто вірні нашої Церкви законними способом, а не самозахопленням, від компетентної влади отримали право користуватися цими храмами.

Згодом Глава УГКЦ сказав: «Хочу запевнити наші громади, щоб вони могли спокійно використовувати ті храми… Щодо цього питання ми приватно розмовляли з Архієпископом Мар’яном Кардиналом Яворським і домовилися, що справді потрібно в якійсь конкретній формі врегулювати, затвердити спокійне використання храмів інших віросповідань. Ми хочемо також і церковно поставити це питання на солідну базу, щоб не було непорозумінь у майбутньому».

Блаженніший Любомир Кардинал Гузар також радо відповів на запитання журналістів. Майже всі вони стосувалися головної теми прес-конференції.

Але було одне запитання, яке не знайшло свого відображення у ЗМІ. Журналістка радіо «Воскресіння» Любомира Бурка запитала Блаженнішого Любомира про загрозу лефевризму для єдності нашої Церкви. Глава УГКЦ розпочав свою відповідь із пояснення суті лефевризму, причин та історії його виникнення. Блаженніший Любомир наголосив, що у підсумку лефевризм звівся до поняття традиції і літургійного життя.

Сьогодні прибічники цього руху шукають або створюють собі союзників і певну підтримку вони знайшли також серед вірних нашої Церкви. Причиною цього, на думку Глави УГКЦ, є те, що у нас теж існує група людей, яка вважає, що якщо ми не будемо зберігати певних звичаїв і тільки їх використовувати, то наша Церква прийде до загибелі.

До тих елементів вони відносять церковнослов’янську мову, обов’язкове коліноприклонне причастя, відмовлення вервиці тощо. Вони вважають їх знаковими і вирішальними для правдивого греко-католика. За словами Блаженнішого Любомира, ніхто не забороняє молитися на вервиці чи застосовувати інші практики такого роду, але хтось дуже хитро використовує це для того, щоб вносити непорозуміння і незгоду в наші ряди.

Глава УГКЦ вбачає надію на перемогу над цим лихом у здоровому глузді вірних. А своїм завданням і завданням інших владик вважає необхідність вказати добрим людям, якою є Церква, а вони мусять самі реагувати на суворі чи ліберальні ідеї.

ЙОРДАНСЬКЕ ВОДОСВЯТТЯ 

У ЦЕНТРІ ЛЬВОВА

19 січня за старим стилем ми святкували празник Господнього Богоявління. Тісно злучене з цим празником Велике, або Йорданське, Водосвяття. Східна Церква знає мале і велике освячення води. Мале водосвяття здійснюється 14 серпня у день пам’яті сімох мучеників макавейських, на храмовий празник та при інших нагодах. Велике водосвяття буває тільки два рази на рік: у Надвечір’я і в сам день празника Богоявління. Від найдавніших часів Церква уважає освячену йорданську воду за велику святість і приписує їй чудодійну силу. Цю віру в силу і благословення йорданської води найкраще віддзеркалює зміст молитов та обрядів Великого Водосвяття. У тих молитвах священнослужителі багато разів звертаються до Святого Духа і просять, щоб Він зійшов, очистив і освятив воду та надав їй лікувальної сили для користі тих, хто буде її використовувати.

Вже стало доброю традицією у день Богоявління здійснювати Йорданське Водосвяття у центрі міста Львова. Це богослуження, як і в попередні роки, очолив Блаженніший Любомир Кардинал Гузар, Глава Української Греко-Католицької Церкви. У водосвятті також взяли участь священослужителі львівських храмів та миряни.

Після відспівання тропарів, прочитання пророцтв пророка Ісайї, послання апостола Павла до коринтян та Євангелія від Марка, до присутніх звернувся Блаженніший Любомир. Він подякував усім за участь у цьому важливому таїнстві (…) Відтак після відспівання єктенії над містом зазвучала величава молитва — окраса чину Великого Водосвяття. У ній прославляли всі Божі благодіяння протягом усієї історії людства, просили про освячення води і про здоров’я, очищення та благословення для тих, що її доторкаються і причащаються. Згодом Блаженніший Любомир разом із священиками окропив освяченою водою учасників Йорданського Водосвяття. Ті, хто прийшли у той день до центру міста, стали свідками чудесної переміни «львівської» води на воду йорданську.

УКУ ТА ЛНУ ІМ.ІВАНА ФРАНКА 

ПІДПИСАЛИ УГОДУ 

ПРО СПІВПРАЦЮ

24 січня 2003 року у Дзеркальному залі Львівського національного університету ім. Івана Франка відбулося підписання Угоди про співпрацю між Українським католицьким університетом і Львівським національним університетом ім. Івана Франка. Угоду підписали ректори університетів: о. д-р Борис Ґудзяк і проф. Іван Вакарчук. На церемонії підписання угоди був присутній Блаженніший Любомир Кардинал Гузар, Великий Канцлер УКУ. Перед підписанням документу о. д-р Борис Ґудзяк і проф. Іван Вакарчук виступили із короткими промовами. Вони наголошували на тому, що ця угода — приклад плідної співпраці, яку слід протиставляти конфліктам, поділам та нездоровому суперництву. Свідченням єднання зусиль двох навчальних закладів для досягнення якісної освіти стала програма міжінституційних індивідуальних гуманітарних студій (МІГУС), сформована у грудні минулого року. Її учасниками стало 12 студентів історичного та філософського факультетів ЛНУ ім. Івана Франка, та гуманітарного і філософсько-богословського ф-тів УКУ. Згодом учасники програми зможуть обрати будь-який із навчальних курсів кожного із чотирьох факультетів. Відтак о. д-р Борис Ґудзяк та проф. Іван Вакарчук поставили свої підписи під Угодою про співпрацю між двома університетами. Згідно з цим документом на найближчі роки сторони зосереджуватимуть свої спільні зусилля на таких конкретних проектах:

1) розвиток програм міжінституційних індивідуальних гуманітарних студій (МІГУС) на базі історичного та філософського факультетів Львівського національного університету імені Івана Франка та філософсько-богословського і гуманітарного факультетів Українського католицького університету, а також у співпраці з Варшавським університетом та Академією «Artes Liberales»;

2) запровадити підготовку і перепідготовку викладачів християнської етики на базі філософського факультету Львівського національного університету імені Івана Франка та Катехитично-Педагогічного Інституту Українського католицького університету;

3) видання серії підручників гуманітарного спрямування;

4) проведення спільних семінарів з філософії науки, переклад та видання підручників, монографій з філософії науки;

5) заснування та видання спільного культурологічного журналу.

Тоді до присутніх звернувся Глава Української Греко-Католицької Церкви. Блаженніший Любомир подякував за можливість бути свідком такої історичної події. Він висловив певність у тому, що цей задум принесе багато добра, а тоді зокрема сказав: «Головним терміном цієї події є слово «спільно». Спільно хочуть працювати дві наукові інституції, спільно служити своєму народові, спільно служити правді, науці. Тому ми повинні просити у Господа для них благословення». На завершення Глава УГКЦ побажав ректорам університетів якнайуспішнішої співпраці.

КОПІЯ ТУРИНСЬКОЇ ПЛАЩАНИЦІ. ЧОТИРИ МІСЯЦІ В УКРАЇНІ

29 січня 2003 року минуло чотири місяці від дня прибуття до Львова копії Туринської Плащаниці. За цей час її відвідали тисячі вірних. Священнослужителі Архікатедрального храму Святого Юра зазначають, що не ставлять собі за мету точно підраховувати кількість людей, які приходять до плащаниці. Важливо те, що протягом цих місяців біля копії Туринської Плащаниці у Львові завжди було людно. Прочани з України і з-за кордону, групами і поодинці, долаючи різні відстані, йдуть на зустріч з цією реліквією.

Днями до Туринської Плащаниці прибули близько ста п’ятдесяти службовців Івано-Франківської облдержадміністрації. Єдиною їхньою метою було віддати шану копії поховального полотна Ісуса Христа. Іншим разом до собору Святого Юра прийшло майже сімдесят офіцерів протиповітряної оборони збройних сил України. Відрадно, що їх прихід не був спричинений наказом вищого командування, але власним бажанням. Один з них в «Книзі пам’яті» залишив такий запис: «Щиро вдячний за можливість відчути душею і серцем святині людства та українського народу, за віру, надію, любов, що несете нам від Предвічного Бога». Радує також те, що не минає плащаниці молодь. Численна присутність молодих людей вселяють надію християнського майбутнього нашої держави.

Останні публікації в ЗМІ про чудесні оздоровлення, які ставалися після одного чи декількох відвідин копії Туринської Плащаниці, спонукали багатьох хворих відбути прощу на Святоюрську гору. І справді у книзі, в якій працівники собору реєструють свідчення людей, що отримали чудесне зцілення, зареєстровано більше десяти таких випадків. Зазвичай ці оздоровлення не такі явні і видимі. Частіше трапляються випадки духовного оздоровлення, які зумовлюють молитва, сповідь і причастя.

Копія Туринської Плащаниці перебуватиме в соборі Святого Юра до 15 лютого, а відтак буде перенесена до Архікафедрального собору Успення Пресвятої Діви Марії (РКЦ). Процесійний хід розпочнеться о 15.00. Плащаниця буде в римо-католицькому соборі до 15 березня, а відтак її хресним ходом вулицями Львова перенесуть до собору Святого Юра, де вона перебуватиме до Провідної (Томиної) неділі. Згодом її на місяць буде перевезено до Києва, а відтак – до Донецька.

ЗАКОРДОННИЙ ВІЗИТ 

БЛАЖЕННІШОГО ЛЮБОМИРА

Зранку, 27 січня 2003 року, Блаженніший Любомир Кардинал Гузар, Глава Української Греко-Католицької Церкви, вирушив у далеку подорож, яка триватиме до 1 березня 2003 року. Протягом цього часу Блаженніший Любомир побуває в Італії, Румунії, Канаді та Великій Британії.

До 30 січня Глава УГКЦ перебував у Ватикані, де провів декілька робочих зустрічей. З 30 січня до 2 лютого Блаженніший Любомир був у Румунії, де взяв участь у зустрічі представників європейських католицьких Єпископських Конференцій, протестанських та православних Церков. Такі зустрічі є щорічними і щоразу проходять у різних країнах. Відтак Глава нашої Церкви повернувся до Рима і перебуватиме там до 6 лютого, а відтак розпочнеться його пастирський візит до Канади. У цій країні Українська Греко-Католицька Церква представлена Вінніпезькою Архієпархією, яку очолює Преосвященніший Архієпископ і Митрополит Михаїл Бздель, і чотирма єпархіями: Едмонтонською, Торонтською, Саскатунською та Вестмінстерською. Їх відповідно очолюють Преосвященні Владики Лаврентій Гуцуляк, Корнелій Пасічний, Михайло Вівчар та Северіян Якимишин. Загалом у Канаді проживає понад півмільйона українців греко-католиків.

Блаженніший Любомир за дев’ятнадцять днів свого перебування в Канаді відвідає міста: Вінніпег, Оттаву, Гамільтон, Вудсток, Торонто та Монреаль. Це треті, від дня вибору Блаженнішого Любомира Кардинала Гузара Главою Української Греко-Католицької Церкви, відвідини Канади. Протягом двох перших поїздок він побував у Торонто, Саскатуні та Едмонтоні. Блаженніший Любомир матиме лекцію в Оттавському інституті імені Митрополита Андрея Шептицького, проведе реколекції для семінаристів Оттавської семінарії Святого Духа, зустрінеться з українськими греко-католицькими єпископами та священиками, матиме розмови з римо-католицькими та православними єпископами, зустрінеться з державними лідерами та працівниками дипломатичних відомств. Пастирський візит Глави УГКЦ до Канади завершиться 24 лютого. А вже 25 лютого в місцевості Мері Вейл (Велика Британія) Блаженніший Любомир матиме зустріч з українськими студентами, які навчаються в місцевому коледжі.

Прес-секретар Глави УГКЦ

о. Ігор Яців

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.