У Любліні Блаженніший Любомир зустрівся з українськими студентами

2-3 листопада 2002 року Блаженніший Любомир Кардинал Гузар, Глава Української Греко-Католицької Церкви, перебував у Любліні (Польща). Блаженніший Любомир прибув до цього університетського міста, щоб поблагословити українських студентів на успішне проведення нового навчального року.

Передусім Глава УГКЦ відслужив Велику Вечірню в греко-католицькому храмі Різдва Пресвятої Богородиці. Відтак відбулася зустріч з українськими аспірантами Європейського колегіуму польських і українських університетів. У вступному слові Блаженніший Любомир говорив про роль Церкви у процесах трансформації Європи і входження України в Європейський Союз. Після того присутні студенти мали нагоду поставити свої запитання, на які Глава нашої Церкви давав вичерпні відповіді. Учасники зустрічі почули думки Блаженнішого Любомира щодо стану екуменічного діалогу, теперішньої співпраці між Церквами, майбутнього України в Європі та інше. Окрасою зустрічі був хор Українського католицького університету «Стрітення», який запропонував слухачам кращі зразки української хорової музики.

Глава Української Греко-Католицької Церкви ближче познайомився з нашими студентами та довідався про їхні плани на майбутнє. Блаженніший Любомир з приємністю дізнався про те, що студенти з різних куточків України в Любліні творять велику групу і підтримують дружні стосунки.

У неділю, 3 листопада, у храмі Різдва Пресвятої Богородиці була відслужена Архієрейська Божественна Літургія, яку очолив Глава УГКЦ. З ним співслужили Ришард Карпінський, єпископ-помічник Люблінський; о. Станіслав Вільк, проректор Люблінського католицького університету; о. Михайло Квятковський, віце-ректор з духовно-пасторальних питань Українського католицького університету та інші. У проповіді Блаженніший Любомир, виходячи із теми недільного Євангелія, наголосив на чотирьох аспектах, які є вказівкою для нас: чинити те, що б ми бажали для себе, зауважувати у ворогах добрі риси, робити добро не чекаючи на подяку, бути милосердними, беручи приклад з Господа Бога. За словами Глави нашої Церкви, ці завдання виконувати важко, але можливо. Вони повинні стати дороговказом не тільки для міжлюдських, але й для міжнаціональних стосунків. На Літургії були присутні мер Любліна та представники навчальних закладів, які входять до Європейського колегіуму.

З Любліна Блаженніший Любомир Кардинал Гузар від’їхав до Берліна, на зустріч з католицькими єпископами Німеччини.

У БЕРЛІНІ НА «ПРИЙНЯТТІ СВЯТОГО МИКОЛАЯ»

ГОВОРИЛИ ПРО УКРАЇНСЬКУ ЦЕРКВУ

3-5 листопада 2002 року Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Любомир Кардинал Гузар перебував у Німеччині. Він прибув до цієї європейської країни на запрошення Президента Німецької Єпископської Конференції Кардинала Карла Лемана. У цій подорожі Блаженнішого Любомира супроводжував о. д-р. Іван Дацько, уповноважнений для зовнішніх зв’язків УГКЦ.

У перший день свого перебування в Німеччині Блаженніший Любомир в берлінському храмі св. Анни, який належить УГКЦ, зустрівся з нашою громадою. Парох храму о. д-р Ярослав Москалик та близько сімдесяти парафіян радо привітали свого духовного батька. Після короткої молитви Глава УГКЦ звернувся до присутніх із промовою, в якій йшлося про довгу історію українців у Німеччині. Згадував також про особливу опіку над нашими поселенцями з боку Митрополита Андрея, який призначив для українців у Німеччині свого візитатора, тепер блаженного о. Петра Вергуна, та Патріарха Йосифа. Присутній на цій зустрічі консул України п. Василь Марушинець повідомив Блаженнішого Любомира, що, за офіційними даними, у Берліні проживає 8-10 тисяч українців, а у всій Німеччині – 80-100 тисяч.

4 листопада, у першій половині дня, Блаженніший Любомир Кардинал Гузар та Його Еміненція Кардинал Карл Леман зустрілися з провідними кореспондентами німецьких ЗМІ. Журналісти цікавилися зокрема станом Церкви в Україні та розвитком екуменічного діалогу.

О 18.00 відбулося «Прийняття Святого Михаїла». Цей захід Німецька Єпископська Конференція організовує один раз на рік і головне його завдання — ближче познайомити учасників зустрічі із однією з Церков. Цього року «Прийняття Святого Михаїла» було присвячене Українській Греко-Католицькій Церкві. На цій зустрічі були присутні Президент Німеччини п. Йоганнес Рау, голова парламенту (бундестагу) п. Вольфганг Кірзеє, голова опозиційного Християнсько-Демократичного Союзу п. Ангела Меркель та інші високоповажні гості. У вступному слові Кардинал Карл Леман коротко розповів про УГКЦ та представив присутнім Блаженнішого Любомира. Також він привітав представника посла України в Німеччині п. Ларису Хоролець, Апостольського Екзарха для українців Німеччини і країн Скандінавії преосвященного Владику Павла Крика та о. Івана Дацька.

Відтак Блаженніший Любомир Кардинал Гузар виголосив промову на тему: «Внесок Східних Католицьких Церков в об’єднання Європи з точки зору України». У ній він говорив, про роль нашої Церкви як посередника між Сходом і Заходом, про християнське коріння Європи, а тоді зокрема сказав: «Якщо Україна має вступити до ЄС, то вона хоче злучитися із співдружністю держав Європи, які дихають двома легенями: римською і візантійською традиціями, — що гармонійно живуть в одному тілі, в якому пульсує одне християнське серце». Високі гості, присутні на «Прийнятті Святого Михаїла», привітали промову Глави УГКЦ довгими оваціями.

5 листопада Блаженніший Любомир від’їхав до Рима, де протягом трьох днів провів декілька робочих зустрічей.

У СТУДЕНТСЬКОМУ ГУРТОЖИТКУ

ОСВЯЧЕНО КАПЛИЦЮ

БЛАЖЕННОЇ ЙОСАФАТИ ГОРДАШЕВСЬКОЇ

Наприкінці жовтня цього року у приміщенні Львівського національного університету ім. Івана Франка проходила Міжнародна науково-практична конференція на тему: «Університетське капеланство у третьому тисячолітті. Східна Європа». Її організаторами були Патріарша комісія у справах молоді Української Греко-Католицької Церкви, Львівський національний університет ім. Івана Франка та Український католицький університет. Головним завданням конференції було — звернути увагу громадськості на потребу душпастирської опіки над університетською молоддю, викладачами та адміністрацією вищих навчальних закладів України.

Подія, що відбулася 9 листопада 2002 року у приміщенні Львівського банківського інституту Національного банку України (вул. Коперніка, 14), стала певним знаком того, що напрацювання конференції мають практичне застосування. Цього дня радник Глави Української Греко-Католицької Церкви о. Мартин Канаван, у співслужінні з капеланом Львівського банківського інституту о. Володимиром Турином, освятив гуртожиток і студентську каплицю Блаженної Йосафати Гордашевської. У молитві єдналися заступник голови облдержадміністрації п. Ігор Держко, директори львівських комерційних банків, Голова Патріаршої катехитичної комісії с. Луїза Цюпа та інші. У вітальному слові о. Мартин привітав ректора, викладачів та студентів Львівського банківського інституту з цією небуденною подією, а тоді сказав зокрема: «Як студенти інституту економічного напрямку ви, можливо, краще, ніж інші розумієте важливість і значення грошей, фінансових відносин, і що вони є знаряддям для досягнення багатьох цілей в житті людини, спільноти, держави. Але пам’ятайте, що тільки духовна людина може правильно оцінити їх і використати для власного добра і для добра інших. Бо каже Христос: «Яка користь людині, коли придбає цілий світ, але занапастить власну душу?»

Отець Володимир, який вже третій рік здійснює духовну опіку над студентами і викладачами цього навчального закладу, саме таким формулює своє завдання: «Прищеплення християнських якостей у майбутніх працівників банківської сфери». Для того, щоб його виконати, відбуваються прощі до чудотворних місць, відпочинкові походи, реколекції та інше. Освячення каплиці стало ще одним моментом, який повинен послужити досягненню цієї мети. Є неабиякі підстави сподіватися, що спільні старання ректорату і духовенства у справі виховання майбутньої фінансової еліти принесуть свої плоди.

У ЛЬВІВСЬКІЙ АРХІЄПАРХІЇ УГКЦ

ПРИЗНАЧЕНО ЦЕНЗОРА

15 листопада 2002 року в конференцзалі Львівської Архієпархії УГКЦ відбулася зустріч о.-мітр. Петра Паньківа, єпархіального цензора богословських і літургічних публікацій, з керівниками і представниками провідних релігійних видавництв та редакцій радіо і газет. Блаженніший Любомир Кардинал Гузар декретом від 25 жовтня 2002 року призначив о. Петра на цю посаду і згадана зустріч стала першим кроком практичного реалізації цього призначення.

Після виголошення тексту декрету новопризначений цензор Львівської Архієпархії звернув увагу присутніх на нагальну потребу існування такої посади, адже видається багато книжок на релігійну тематику, які не завжди є корисними для віри і моралі їхніх читачів. «Тому, на думку Блаженнішого Любомира, — сказав о. Петро, — потрібно, щоб у єпархії була людина, яка буде стежити за тим, що виходить у видавництвах, що видають релігійну літературу і своїми послугами допомагатиме їм уникнути шкідливих публікацій». Отець Петро наголосив, що його служіння не уподібнюється до того, яке було у середньовіччі, а полягатиме у тому, що він консультуватиме тих, які до нього звернуться і проситимуть про апробат Церквою тієї чи іншої публікації.

Учасники зустрічі внесли свої пропозиції для ефективної діяльності цензора. Зокрема вони вказали на потребу укласти реєстр церковних видань, який полегшить працю і допоможе звернути більшу увагу на ті видавництва, які видають релігійну літературу без дозволу церковної влади. Також обговорювалися способи і методи реагування на релігійно шкідливі публікації.

«НЕХАЙ У ВАШОМУ ДОМІ НІКОЛИ НЕ ЗАБРАКНЕ ХЛІБА»:

ДО РОКОВИН ГОЛОДОМОРУ В УКРАЇНІ

Цього року виповнюються 70-ті роковини трагічної події в житті нашого народу — небувалого голодомору 1932-1933 рр.

У могилу зійшли найкращі. Гинули працьовиті, самостійні господарі, яких звинувачували у куркульстві. Винищили носіїв культури і національної ідеї, всіх здібних, талановитих, здорових духом і тілом, всіх, що мислили, опирались насильству, протестували, шукали правди. Осиротілі діти не могли отримати і передати далі науки своїх батьків.

Це була не тільки злочинна антинародна кампанія економічного і політичного спрямування, але насамперед — «виховна акція»: ніхто не повинен був вийти з цього пекла таким, яким був раніше. Деякі реалії сьогодення — відсутність співчуття до потребуючих і одночасно хліб у смітниках — засвідчують, що наслідки такої політики ми переживаємо ще й досі. Тому нині ми не маємо права забути про голодомор. Дуже важливо звертатися до молодих, навчати їх милосердя, щоби ніколи в історії людства не повторились подібні злочини.

З цією метою 23 листопада 2002 року в Архікафедральному соборі Святого Юра пройшла акція під гаслом: «Нехай у Вашому домі ніколи не забракне хліба». Ініціатор її проведення — адміністратор собору Святого Юра о. мітр. Роман Кравчик. Він говорить, що проведення цієї акції повинно: «Пригадати всім, а особливо молоді про ті страшні часи, які пережили наші предки у дні голодомору… Проведення цього заходу повинно навчити нас цінувати хліб, а в підсумку — краще розуміти голодну людину, яка є поруч з нами».

Акція «Нехай у Вашому домі ніколи не забракне хліба» розпочалася о 10.00 Божественною Літургією та Панахидою за жертвами голодомору 1932-33 рр.. Відтак відбулося благословення приготовлених хлібів. Після цього кожна людина, що побажала скласти добровільну пожертву, отримала хлібину, яку може спожити в родинному колі або віддати її потребуючим. За словами о. Романа, отримані кошти будуть використані на одну з семи справ милосердя: придбання продуктів для потребуючих.

БЛАЖЕННІШИЙ ЛЮБОМИР ПРОТЯГОМ ТИЖНЯ

ПЕРЕБУВАВ У США

У середині листопада Блаженніший Любомир Кардинал Гузар, Глава Української Греко-Католицької Церкви, перебував у Сполучених Штатах Америки. За вісім днів свого візиту Блаженніший Любомир відвідав міста Парму, Вашингтон, Нью-Йорк і Філадельфію.

До Парми Глава УГКЦ прибув 9 листопада. Його радо привітав Єпарх української католицької єпархії священномученика Йосафата Преосвященний Владика Роберт Москаль. Наступного дня відбулася Архієрейська Божественна Літургія.

11-13 листопада у Вашингтоні проходила щорічна Американська Єпископська Конференція. В останній день роботи конференції перед католицькими єпископами Америки виступив Блаженніший Любомир. У своєму слові Глава УГКЦ говорив про моральний авторитет Америки у цілому світі і про її моральне провідництво. Стосовно цього він зокрема сказав: «Коли моя сім’я приїхала до США в 1949 році, моя мама сказала мені і моїм сестрам, що це добра, справедлива, глибокоморальна держава. І такою була думка багатьох… Останнім часом, на жаль, — продовжив Блаженніший Любомир, — відбулися зміни… Багато людей в Україні і Східній Європі, які колись поважали США за її моральний провід, сьогодні розчаровані». На завершення своєї промови Глава нашої Церкви наголосив на важливості того, щоб ця країна відзначалася не тільки могутністю, але також була моральним авторитетом.

У п’ятницю Блаженніший Любомир разом з духовенством Філадельфійської архієпархії відслужив Акафіст до Пресвятої Богородиці. У спільній молитві брали участь семінаристи цієї архієпархії. Після обіду відбулася зустріч Глави УГКЦ із священиками та семінаристами, на якій розглядали різні аспекти життя нашої Церкви як в Україні, так і в діаспорі.

16 листопада українська спільнота зібралася в соборі Святого Патрикія, який розташований на Манхеттені у Нью-Йорку, для екуменічного богослужіння — Панахиди за жертвами голодомору 1932-33 років в Україні. Очолив богослужіння Блаженніший Любомир Кардинал Гузар у співслужінні Єпарха Нью-Йоркської римо-католицької єпархії кардинала Едварда Ігена; преосвященного Владики Василя Лостена, Єпарха Стемфордського; преосвященного Владики Михаїла Кучм’яка; представників Православної Церкви в США, священиків. У реквіємі взяв участь хор «Думка» з Нью-Йорка. Відтак перед присутніми виступили представники українського та американського урядів.

У неділю, 17 листопада, в Архікатедральному соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці у Філадельфії була відслужена Архієрейська Божественна Літургія. Для участі у Літургії прибули духовенство і вірні з різних околиць архієпархії. Блаженнішого Любомира вітали школярі, члени Пласту та СУМу. У центрі уваги відвідин Глави УГКЦ було питання важливості зведення Патріаршого собору нашої Церкви в Києві.

НОВИЙ АПОСТОЛЬСЬКИЙ АДМІНІСТРАТОР

МУКАЧІВСЬКОЇ ЄПАРХІЇ УГКЦ

12 листопада 2002 року Апостольська Нунціатура в Україні повідомила про такі розпорядження Святішого Отця Івана Павла II, які він зробив стосовно Мукачівської Єпархії Української Греко-Католицької Церкви, а саме:

— прийняв зречення з душпастирського уряду Мукачівської Єпархії візантійського обряду Владики Івана Семедія, згідно з каноном 210 §1 Кодексу Канонів Східних Церков;

— прийняв зречення з обов’язків єпископа-помічника Мукачівської Єпархії візантійського обряду Владики Івана Маргітича, згідно з каноном 210 §1 Кодексу Канонів Східних Церков;

— призначив Апостольським Адміністратором ad nutum Sanctae Sedis (до відкликання) Мукачівської Єпархії візантійського обряду Владику Мілана Шашіка СМ, який до цього часу був парохом в Перечині Закарпатської області.

Його Преосвященство Мілан Шашік народився 17 вересня 1952 року в Лехоті, Словаччина. Після закінчення початкової та середньої школи, в 1971-1976 роках був слухачем курсів філософії і теології у Вищій семінарії в Братіславі.

31 липня 1971 року вступив до Місійної Конгрегації Отців Лазаристів. 27 вересня 1973 року склав довічні обіти.

6 червня 1976 року був рукоположений на священика. В подальшому виконував різноманітну душпастирську працю, спочатку був капеланом, потім — парохом. За дозволом Святого Престолу, о. Мілан Шашік служив у двох обрядах: греко-католицькому і латинському.

З 1990 по 1992 рік навчався в Папському Інституті Духовності «Teresianum» в Римі, де отримав ступінь магістра.

З 5 жовтня 1992 року по 7 липня 1998 року працював в Апостольській Нунціатурі в Україні. Протягом одного року був директором новіціату в конгрегації Отців Лазаристів у Словаччині. У серпні 2000 року повернувся в Україну і став парохом в м. Перечині, Закарпаття.

Окрім рідної, словацької мови, володіє українською, італійською, чеською, російською та польською мовами.

ПЕРЕБУВАННЯ ГЛАВИ УГКЦ В ІТАЛІЇ

З 19 до 23 листопада Глава УГКЦ Блаженніший Любомир брав участь у пленарному засіданні Конгрегації Східних Церков. Кожна Конгрегація в Римі має постійних працівників, які щоденно виконують її завдання. А крім того, що кілька років відбуваються пленарні засідання, у яких беруть учать всі члени та радники Конгрегації. На засіданнях Конгрегації для Східних Церков були присутніми всі Патріархи і Верховні Архієпископи Східних Католицьких Церков, а також кардинали, які є членами цієї Конгрегації.

Засідання розпочалося аналізом діяльності Конгрегації для Східних Церков за останні чотири роки. Відтак багато часу було присвячено обговоренню процедури вибору нових єпископів у Східних Католицьких Церквах. Також було заслухано звіти представників Східних Католицьких Церков з Близького Сходу. Не залишилася поза увагою членів Конгрегації потреба налагодження духовної опіки для емігрантів у їхньому обряді і, по можливості, мові.

У неділю, 24 листопада, Глава УГКЦ був присутнім на презентації християнського часопису українців в Італії «До Світла». У своєму слові Блаженніший Любомир подякував редакції за те, що протягом року, долаючи різні труднощі, часопис здійснює свою місію і стає добрим порадником наших співгромадян.

У Римі Блаженніший Любомир взяв також участь у загальних зборах римського товариства Святої Софії, які проходили 25-26 листопада. Це товариство заснував Патріарх Йосиф Сліпий у 1970 році для того, щоб воно дбало про патріарші надбання: собор Святої Софії, будинок Українського католицького університету (УКУ) і готель при парафії Святих Сергія і Вакхи. Згодом постали краєві товариства Святої Софії у США, Канаді, Великобританії і Бельгії, які мали за завдання утримувати місцеві філії УКУ, а, крім того, допомагати в утриманні університету в Римі.

На зборах було вибрано нове керівництво товариства. Головою товариства Святої Софії було обрано Преосвященного Владику Гліба Лончину, скарбником — о. Рафаїла Турконяка, секретарем — о. Євгена Небесняка, радником — о. Івана Дацька. Головне завдання новообраного керівництва — дбати про подальший розвиток наших церковних установ у Римі. З цією метою керівництво товариства вже звернулося до ректорату УКУ у Львові з проханням, щоб він перебрав на себе провідну діяльність УКУ, тобто тепер університет у Львові буде головним, а у Римі — філією.

28 листопада Блаженніший Любомир повернувся в Україну.

Прес-секретар Глави УГКЦ

о. Ігор Яців

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.