ВПЕРШЕ УКРАЇНУ ВІДВІДАВ БЛАЖЕННІШИЙ ПАТРІАРХ МЕЛХІТСЬКОЇ ГРЕКО-КАТОЛИЦЬКОЇ ЦЕРКВИ ГРИГОРІЙ III

У понеділок 23 вересня 2002 року в Україну прибув Блаженніший Патріарх Мелхітської Греко-Католицької Церкви Григорій ІІІ. До програми візиту входило перебування у Львові, Івано-Франківську, Уневі, Тернополі, Заздрості та Зарваниці. 28 вересня Блаженніший Григорій ІІІ взяв участь у церемонії зустрічі Туринської Плащаниці (копії). Його візит тривав до 30 вересня.

У цьому прес-релізі пропонуємо біографію Блаженнішого Патріарха Григорія ІІІ та коротку історію Мелхітської Греко-Католицької Церкви, а наступних — звіт про перебування Патріарха Григорія III в Україні.

Синодом Єпископів Мелхітської Греко-Католицької Церкви, який відбувся 27-29 листопада 2000 р. у Рабве (Ліван), новим Патріархом Антіохії та всього Сходу було обрано Архієпископа Лутфі Лагама, Патріаршого Вікарія Єрусалиму. За традицією, він взяв собі нове ім’я — Григорій III, наслідуючи славного Патріарха Григорія II Йосифа, великого подвижника східних традиції і прав патріархів на I Ватиканському Соборі (1870).

Патріарх Григорій III народився у 1933 році в с. Дарая, поблизу Дамаска в Сирії. У 1944 р. вступив у семінарію св. Спасителя Отців Василіян Сальваторів у Шууфі (Ліван). Перші обіти склав у Василіян Сальваторів у 1949 році, а довічні — у 1954 році. Здобув релігійну і філософську освіту у Великій Семінарії св. Спасителя у Жоун (Ліван). Продовжував вивчати богослов’я в Римі, де в 1959 р. був рукоположений на священика. Отримав ступінь доктора східного богослов’я в Папському Східному Інституті в Римі. З 1961 по 1964 рік — настоятель Семінарії Св. Спасителя.

У 1962 Блаженніший Григорій III заснував перший екуменічний журнал арабською мовою «Єдність у Вірі». У тому ж році став фундатором Центру для молодих дівчат сіл Лівану, а в 1966 році — співзасновником «Дому Провидіння» — сиротинця і училища для хлопців. 1967 року заснував при Патріархії східну бібліотеку для поширення знання східних традицій. З його ініціативи розпочиналися реставрації храмів, відкриття клінік і будівництво житлових будинків, включаючи готель для прочан при Патріаршій курії у Єрусалимі.

У 1974 призначенний Адміністратором Патріаршого Вікаріату Єрусалиму.

1976-1978 заснував у своїй дієцезії «Студентський Фонд», щоб помогти потребуючим (бідним) студентам і Фонд для допомоги родинам.

У 1981 р., отримавши єпископські свячення, продовжував працю Патріаршого Вікарія Єрусалиму. Як Голова Патріаршої Літургійної комісії, відредагував молитовник Мелхітської Католицької Церкви у чотирьох томах «Антологіон», завершений і відновлений текст Божественної Літургії «Книгу Літургій».

Як секретар Екуменічної комісії Мелхітського Патріархату, брав активну участь у діалозі між двома Церквами-сестрами, Мелхітською Греко-Католицькою та Грецькою (Антіохійською) Православною. Патріарх Григорій — член Ліги університетів і інститутів релігійних студій на Близькому Сході.

Мелхітська Греко-Католицька Церква є одною з найстаріших християнських спільнот у світі, адже вона є Церквою древньої Антіохії. На Першому Вселенському Соборі, який проходив у Нікеї в 325 році, Антіохійська митрополія разом із Римською, Єрусалимською та Александрійською була піднесена до гідності патріархату. Мелхітська Церква є залишком тієї частини Антіохійської Церкви, що залишилася вірною східному Римському імператору після приходу арабів. Вірні цієї Церкви були названі «роялістами», а назва «мелхіти» походить від семітського melech – «король». Від того часу протягом століть у цій Церкві проходили зміни власної сирійської Літургії і перехід з арамейської мови на грецьку та на літургічні форми Візантійської Церкви. Цей процес повністю завершився в ХІІІ ст. У 1724 році була проголошена унія з Римо-Католицькою Церквою. З цієї причини офіційною назвою спільноти є Мелхітська Греко-Католицька Церква.

Сьогодні Мелхітська Греко-Католицька Церква є другою, після УГКЦ, за кількістю вірних католицькою Церквою візантійського обряду (близько 1 млн. віруючих). Вона охоплює всі арабські країни, а її Патріарх має резиденції в Каїрі, Дамаску і Єрусалимі. Церква має 18 єпархій на Близькому Сході і 6 — в Америці та в Австралії.

В УКРАЇНУ ЗАВІТАВ 

ПАТРІАРХ АНТІОХІЙСЬКИЙ І ВСЬОГО СХОДУ

23 вересня 2002 року Глава Мелхітської Греко-Католицької Церкви Блаженніший Патріарх Григорій ІІІ вперше ступив на українську землю. На летовищі «Бориспіль» у Києві його зустрів Блаженніший Любомир Кардинал Гузар. Того ж дня делегація прибула до Львова.

24 вересня, після відвідання крипти в архікафедральному соборі Святого Юра, Блаженніший Григорій ІІІ зустрівся з єпископами УГКЦ, з монашеством, а також з представниками міської та обласної влади.

25 вересня 2002 року згідно з програмою візиту Блаженніший Патріарх Антіохії і всього Сходу Григорій ІІІ разом з Преосвященним Архієпископом Джозефом Абсі завітав до Українського католицького університету. З привітальним словом звернувся ректор УКУ о. д-р Борис Гудзяк. Згодом у семінарській кімнаті члени ректорату університету розповіли гостям про історію та сучасність, здобутки та плани найважливішого навчального закладу УГКЦ. Блаженнішого Григорія ІІІ зацікавила навчальна програма, а також перспективи випускників університету. Він висловив пропозицію організувати обмін студентами та викладачами для їх інтелектуального збагачення.

Відтак делегація Мелхітської Греко-Католицької Церкви відвідала окремі інститути УКУ, а саме Історії Церкви та Катехитично-Педагогічний, а також музей Патріарха Йосифа Сліпого. В університетській каплиці гості взяли участь в Акафісті до Пресвятої Богородиці. Після невеличкої паузи Блаженніший Патріарх виголосив промову, в якій говорив про мету свого візиту в Україну, про потребу об’єднання зусиль наших Церков для швидкого досягнення християнської єдності, про особливу роль греко-католицьких Церков у екуменічному діалозі, про необхідні кроки для переходу від унії до сопричастя та про досвід Мелхітської Церкви у цій справі. Своє слово він завершив закликом: «Христос молився про єдність, а ми повинні працювати для єдності».

Наступним пунктом програми візиту було відвідання шести львівських храмів: Преображення ГНІХ, Святого Онуфрія, Святого Йосафата, Святого Архістратига Михаїла, Різдва Пресвятої Богородиці та Святої Тройці. У кожній церкві делегацію зустрічали численні громади вірних. Вони не приховували свого захоплення від зустрічі з Патріархом. Рівно ж і Блаженніший Григорій ІІІ випромінював радість, бачачи багато людей, які терпеливо чекали на його приїзд. Він сказав, що приємно вражений, адже не сподівався після довгих років переслідування Церкви, зустріти таку кількість вірних у храмах. «Спостерігаючи це, сльози радості напливали на мої очі», — промовив Патріарх.

Увечері того ж дня Блаженніший Патріарх Григорій ІІІ разом з Преосвященним Архієпископом Джозефом Абсі та Високопреподобним Архімандритом Елі Хаддадом завітали до Львівської духовної семінарії Святого Духа в Рудному. Після слів привітання о. д-р Богдана Праха Глава Мелхітської Греко-Католицької Церкви попросив можливості промовити, а тоді сказав: «Ви довго чекали, але це не моя провина. Винні у тому, що я спізнився, велика любов і гостинність українського народу». Одразу розпочалося вечірнє богослужіння.

Після вечері Патріарх Григорій ІІІ звернувся зі словом до семінаристів. У ньому він представив Мелхітську Церкву, яка налічує 21 єпархію у восьми країнах Близького Сходу, а тоді, зокрема, сказав: «Наша роль — бути у повній єдності з Церквою Римською, а також бути вірними до кінця нашій східній традиції. Якраз через це саме нашим завданням є намагатися відновити спілкування з православ’ям для досягнення єдності». Відтак Блаженніший Григорій ІІІ розповів про основні теми, які він розглядав на зустрічі з Митрополичим Синодом нашої Церкви 24 вересня.

26 вересня Блаженніший Патріарх Григорій ІІІ побував в Івано-Франківську та Уневі, а 27 вересня – в Тернополі, Зарваниці та Заздрості. Ранок наступного дня було присвячено відвідинам православних владик Української Автокефальної Православної Церкви, Української Православної Церкви Київського та Московського Патріархатів і єпископа Вірменської Апостольської Церкви. О 15 год. Глава Мелхітської Греко-Католицької Церкви взяв участь в церемонії зустрічі Туринської Плащаниці (копії) на Львівському летовищі.

29 вересня об 11 год. в соборі Святого Юра розпочалася Архієрейська Божественна Літургія, яку очолив Блаженніший Любомир та Блаженніший Григорій ІІІ. Ця Служба Божа стала прикладом християнської єдності, адже її служитили українською та грецькою мовами.

«Я — ПАЛОМНИК НА ВАШІЙ СВЯТІЙ ЗЕМЛІ»:

ПАТРІАРХ ГРИГОРІЙ III 

ВІДВІДАВ ІВАНО-ФРАНКІВСЬК І ТЕРНОПІЛЬ

З 23 по 30 вересня 2002 року в Україні перебувала делегація Мелхітської Греко-Католицької Церкви. Згідно з програмою візиту, 26 вересня 2002 року Блаженніший Патріарх Антіохії і всього Сходу Григорій ІІІ, Преосвященний Архієпископ Джозеф Абсі, Високопреподобний Архімандрит Елі Хаддад завітали до Івано-Франківська. Біля Рогатина їх зустрів Єпископ–Ординарій Івано-Франківський Преосвященний Владика Софрон Мудрий.

Перша зупинка у «столиці» Прикарпаття — Івано-Франківська духовна академія. Гостей привітали члени ректорату та семінарійний хор. У каплиці Академії зі словом привітання звернувся Владика Софрон, який, зокрема, сказав: «Це історична хвилина, коли на нашу українську землю, до нашої Церкви прийшов Патріарх зі сходу, зі земель Ісуса Христа… Він як ревний апостол Христовий хоче виявити єдність Східної Церкви і тому ступив на нашу землю, щоб нав’язати тісніші зв’язки з нашою Церквою, яка воскресає до життя, яка також зближається до родини східних патріархів».

У промові до студентів Блаженніший Григорій ІІІ пригадував про час, коли Блаженніший Любомир Кардинал Гузар разом з нашими єпископами перебував у Святій Землі в 2000 році. Тоді у Єрусалимі зібралося 25 греко-католицьких єпископів з різних країн. Вони постановили, створюючи комісії, проводячи конференції, сприяти об’єднанню зусиль всіх греко-католицьких Церков для досягнення єдності між християнами. Відтак Патріарх Григорій ІІІ сказав: «Мені дуже приємно відвідати цю Церкву, яка розквітає, побачити таку кількість семінаристів у Церкві, яка нещодавно вийшла з-під комуністичного домінування. Я запитую себе: звідкіля ви, з яких сімей ви вийшли, адже була страшна руїна? Це означає, що комунізм не зміг увійти в душу України. Коріння християнства не було викорінено із ваших родин, з вашої святої української землі».

В Івано-Франківському «Білому домі» делегація Мелхітської Греко-Католицької Церкви зустрілася з представниками влади: Михайлом Вишиванюком, головою Івано-Франківської обласної державної адміністрації, Зеновієм Митником, заступником голови Івано-Франківської облдержадміністрації, та Зеновієм Шкутяком, міським головою.

Згодом Глава Мелхітської Греко-Католицької Церкви завітав до кафедрального собору. Тут його привітав о.-декан Микола Сімкайло та всі декани єпархії. Преосвященний Владика Софрон у своєму слові говорив про наше бажання, щоб УГКЦ увінчалася патріархатом, а Блаженніший Григорій відповів, що він приєднюється до цих голосів Блаженнішого Любомира і наших єпископів.

Після обіду делегація відбула до Унева. По дорозі були зроблені короткотривалі зупинки в Крилосі та Галичі. Святоуспенська Унівська лавра зустріла гостей святковим передзвоном. З привітом звернувся ігумен монастиря ієромонах Венедикт, який висловив надію, що прихід до їх монастиря Патріарха найдревнішої Антіохійської Церкви принесе благословення для нашої Церкви, яка проходить процес відродження і становлення. У своєму слові Патріарх Григорій ІІІ сказав, що він щиро молиться, щоб їх духовність, їх монастир послужили для утвердження духовності українського народу, що тепер відроджується. Після ознайомлення з історією та сучасністю монастиря делегація від’їхала до Львова.

У п’ятницю, в день величного свята Воздвиження Чесного й Животворящого Хреста ГНІХ, делегація Мелхітської Греко-Католицької Церкви завітала до Тернополя. У Зборові їх зустріли Преосвященний Владика Тернопільський Михаїл Сабрига, священики, представники влади та вірні. У вітальному слові Владика Михаїл сказав, що візит Патріарха Григорія є нагадуванням апостольських часів, коли вони, сповнені братньою любов’ю, проповідували Христа всім народам.

У Тернополі гостей привітали голова Тернопільської облдержадміністрації п. Іван Курницький, голова Тернопільської обласної ради п. Анатолій Жукінський та мер міста п. Богдан Левків. В кафедральному соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці відбулася Архієрейська Літургія, яку відслужив Блаженніший Григорій ІІІ у співслужінні з Преосвященним Архієпископом Джозефом, Преосвященним Владикою Михаїлом та Преосвященним Владикою Глібом.

У проповіді Блаженніший Григорій ІІІ говорив про особливу місію греко-католицьких Церков. А тоді, зокрема, сказав: «Будемо разом працювати для порозуміння між релігіями, між культурами, для гідності людини в цьому третьому тисячолітті історії Церкви».

У другій половині дня Патріарх Григорій ІІІ прибув до Тернопільської вищої духовної семінарії, де його радо привітав ректор о. мітр. Василь Семенюк. Після короткої історичної довідки про семінарію, яка була заснована ще в 1975 році з благословення Митрополита Володимира Стернюка, зі словом до присутніх звернувся Глава Мелхітської Греко-Католицької Церкви. Він говорив про нерозривність хреста і воскресіння взагалі та про хрест і воскресіння нашої Церкви зокрема, а також, при умові миру на Близькому Сході, запрошував семінаристів на один рік поїхали до Святої Землі.

Наступна зупинка була у Зарваниці, де у соборі Зарваницької Божої Матері було відслужено Акафіст. Отець мітрат Василь Семенюк розповів гостям про минуле і сучасне всесвітньовідомого чудотворного місця. Він назвав цікавий факт, що Патріарх Йосиф Сліпий вперше побував у Зарваниці ще немовлям, коли мама його принесла на своїх руках і просила зцілення від частих недуг. Блаженніший Григорій ІІІ заохочував вірних не боятися, адже ми вже пережили найважчі часи переслідування і тепер приходить наше воскресіння.

Помолившись перед чудотворною іконою Зарваницької Матері Божої, Патріарх Григорій ІІІ та його супутники від’їхали до Заздрості, родинного села Ісповідника віри Патріарха Йосифа. Там їх привітали о. Віталій Дзюба, адміністратор храму, п. Дана Петровська, директор школи та вірні. Блаженніший Григорій розповів про провідну роль Патріарха Йосифа та Патріарха Мелхітської Греко-Католицької Церкви Максима ІV, яку вони відіграли на ІІ Ватиканському Соборі, коли були голосом цілої Східної Церкви.

У понеділок 30 вересня Глава Мелхітської Греко-Католицької Церкви Блаженніший Патріарх Григорій ІІІ завершив свій візит в Україну.

Прес-секретар Глави УГКЦ

о. Ігор Яців

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.