ВІЗИТБЛАЖЕННІШОГОЛЮБОМИРАУ КАЗАХСТАН

З 8 по 15 серпня Блаженніший Любомир Гузар перебував у Республіці Казахстан. До цієї Середньоазіатської країни Глава Української Греко-Католицької Церкви прибув на запрошення католицьких єпископів Казахстану, щоб взяти участь в молитовних днях пам’яті мучеників ХХ століття, які проходили з 11 по 15 серпня. Для вшанування пам’яті мучеників були запрошені представники європейських народів співвітчизники яких були свого часу депортовані до Казахстану. Блаженніший Любомир представляв український народ. Всього в цих заходах прийняли участь представники 12 країн світу, в тому числі України, Швейцарії, Італії, Литви, Молдавії, Польщі, Чехії, Словаччини, Азербайджану та Узбекистану.

В зв’язку з тим, що літак з Києва до Казахстану літає тільки один раз на тиждень, то Патріарх прилетів на кілька днів швидше до початку заходів і використав цей час, щоб відвідати деякі греко-католицькі громади, які діють в Казахстані.

8 серпня в міжнародному аеропорті столиці Казахстану Астані Блаженнішого Любомира зустрічав апостольський нунцій у Казахстані та Середній Азії архієпископ Йосиф Веселовський, апостольський адміністратор Астани Єпископ Томаш Пета а також греко-католицьке духовенство Казахстану о. протоієрей Ростислав-Роман Малярчук, адміністратор греко-католицької громади в Астані, о. протоієрей Василій Говера, парох з Караганди та сестри Служебниці Непорочної Діви Марії з Караганди с. Вікентія Назаркевич, с. Михайлина Горнакевич та с. Софія Звір.

Після короткого відпочинку Кардинала єпископ Томаш Пета та греко-католицькі священики прибули на обід до апостольської нунціатури. Тут за обіднім столом розпочалося перше знайомство Блаженнішого Любомира з ситуацією Католицької Церкви в Казахстані.

Після обіду Любомир Гузар в супроводі владики Томаша та священиків поїхав до посольства України в Республіці Казахстан, де їх зустрічав надзвичайний та повноважний посол України Василь Цибенко з представниками українського посольства. Розмова проходила в дружній та теплій атмосфері. В останній час налагодилися досить тісні та добрі стосунки між офіційним українським представництвом та Греко-Католицькою Церквою в Казахстані, на що не раз звертав увагу в своїй промові Посол України. Блаженніший Любомир наголошував на тому що наша Церква бажає якнайефективніше працювати для українських громад, які існують в Казахстані, а також підкреслив, що власне в Казахстані існують добрі стосунки між українським посольством та Українською Церквою, чого, на жаль, часами бракує в інших країнах.

Після прийому в Посольстві Любомир Гузар завітав до українського учбового центру, який вже дев’ятий рік працює в столиці Казахстану. Дорогого гостя зустрічала директор української гімназії п. Оксана Біба разом із вчителями та дітьми дитячого садочка та школи. Блаженніший Любомир оглядав класи, в яких навчається на сьогоднішній день 180 дітей різних національностей і всі вони вивчають українську мову, літературу, танці та пісні. Після зустрічі гості мали можливість побувати на невеликому фуршеті, після якого поїхали до кафедрального римо-католицького собору Астани, в підвалі якого вже довший час моляться греко-католицькі вірні. В греко-католицькій каплиці Блаженніший Любомир відслужив молебень до Пресвятої Богородиці у співслужінні з о. протоієреєм Ростиславом Малярчуком, настоятелем столичної громади та о. Іваном Мислюком, настоятелем греко-католицької парафії Св. Петра і Павла в Павлодарі.

Після молебня Патріарх освятив наріжний камінь під будову греко-католицького храму Св. Йосифа в Астані, а також мав нагоду поспілкуватися з парафіянами.

9 серпня зранку Блаженніший Любомир Гузар від’їхав з Астани до Караганди, щоб відвідати найбільшу греко-католицьку парафію в Казахстані. Прибувши до Караганди Кардинал завітав до обласної адміністрації, де зустрівся із заступником голови облдержадміністрації п. Тагжановим. В розмові говорилося про унікальну релігійно-національну ситуацію в Казахстані. В цій республіці проживають представники 130 націй та різних релігій та конфесій і, незважаючи на це, в країні панує злагода і мир. Блаженніший Любомир зауважив, що ця модель Казахстану могла б стати прекрасним прикладом для інших країн світу, в яких відбуваються напруження в міжнаціональних чи міжрелігійних відносинах. Вся розмова проходила в теплій душевній атмосфері, що свідчить про те, що після довгого періоду держави колишнього Радянського Союзу вчаться по-новому будувати стосунки з різними релігіями та церковними конфесіями. Після зустрічі з державною владою Патріарх Любомир відвідав монастир Служебниць Непорочної Діви Марії.

Увечері 9 серпня Блаженніший Любомир зустрівся з греко-католицьким духовенством, яке душпастирює в Казахстані. о. Василій Говера, настоятель громади в Караганді коротко представив історію розвитку Греко-Католицької Церкви в Казахстані, після чого на розгляд Патріарха були представлені також актуальні проблеми нашої Церкви в Казахстані, приготовані священиками та сестрами. Проблеми досить широкого спектру від адміністративно-структуральних до душпастирсько-духовних, між якими була справа збільшення кількості священиків, відкриття нових монастирів, справа приготування семінаристів з Казахстану в Україні, тотожність Греко-Католицької Церкви в Казахстані в зв’язку з тим, що приходять до Церкви представники інших національностей тощо. Любомир Гузар дуже уважно вислухав всі пропозиції та проблеми та пообіцяв допомогти в їх вирішенні.

10 серпня в греко-католицькій церкві Покрова Пресвятої Богородиці Патріарх Любомир розпочав Божественну Літургію у співслужінні з владикою Іваном Павлом Ленгою, римо-католицьким єпископом Карагандинським та греко-католицькими і латинськими священиками. Невелика дерев’яна церковця була переповнена, хоча цього дня в Караганді було понад 40 градусів тепла. Парафіяни вслухалися в повільні проникливі слова, які кардинал говорив до всіх, дякуючи всім за збереження віри, яку пронесли через своє життя, незважаючи на усі труднощі.

В зв’язку з тим, що Блаженніший Патріарх не мав можливості відвідати усі громади в Казахстані то до Караганди приїхали представники інших громад. На чолі з о. Іваном Мислюком прибула делегація з Павлодару, а також представники української громади з Сатпаєва, що біля Джезказгану, які спеціально приїхати на зустріч з Владикою Любомиром, щоб попросити священика для їхньої громади. У Божественній Літургії прийняв також участь перший секретар посольства України в Казахстані Ігор Іванченко. На закінчення богослужіння о. Василій Говера подарував дорогому гостю на пам’ять різьблену ікону Почаївської Богородиці, виконану руками українських майстрів з Караганди. Після Літургії Блаженніший освятив місце під будову нового храму в Караганді, який в невдовзі замінить невеличку дерев’яну каплицю. Після святкового обіду кардинал повернувся до Астани.

Увечері 11 серпня в кафедральному храмі Астани розпочалося богослужіння, яке очолив апостольський нунцій Йосиф Веселовський у співслужінні з Блаженнішим Любомиром, єпископами та священиками. Блаженніший Любомир виголосив проповідь в українській та англійській мовах.

В понеділок 12 серпня вся делегація мала можливість запізнатися з новою столицею Казахстану, відбувши екскурсію по місту. Єпископи відвідали мусульманську мечеть, православну церкву, музей Президентського Центру Культури, Євразійський університет, а також поклали квіти і вінки біля пам’ятника «Мати-Батьківщина» і меморіалу жертвам політичних репресій. Після обіду делегація поїхала в с. Малинівка, що в 40 км від Астани, щоби відвідати колишній табір «Алжир» («Акмолинский лагерь жен изменников Родины»).

Наступного дня чартерним рейсом вся прибула делегація прилетіла до Караганди. В аеропорту їх зустріли представники державної влади і спільним кортежем в супроводі поліції відправилися в Спаськ, що в 30 км від Караганди, де колись був табір для військовополонених та політичних репресованих. На табірному цвинтарі споруджено вісім пам’ятників представникам різних народів, які загинули в цьому таборі. У Спаську була відправлена утреня за померлими і Блаженніший Любомир виголосив проповідь українською мовою. Після богослужіння всі єпископи підійшли до пам’ятників своїх співвітчизників, щоб посвятити їх святою водою та коротко помолитися. Численна громада українців разом із Главою Греко-Католицької Церкви підійшли до українського пам’ятника і відслужили панахиду по безвинно замордованих українцях в цьому таборі.

Після обіду всі єпископи мали можливість відвідати основні релігійні центри шахтарського міста. Екскурсію розпочали з відвідин центральної мечеті Карагандинської області, де всі учасники мали можливість оглянути усі зали величної храмової споруди, а також почути розповідь імама. На закінчення Блаженніший Любомир залишив запис у пам’ятній книзі мечеті про свій візит. З мечеті увесь кортеж відправився до православного Святовведенського Собору, де, незважаючи на те, що в цей час відбувалося богослужіння, вся делегація мала можливість завітати до храму та почути коротку розповідь про історію храму о. протоієрея Михайла, благочинного Карагандинського округу. Залишивши православний храм, єпископи поїхали відвідати закритий жіночий кармелітський монастир, недавно відкритий в Караганді. Після монастиря усі приїхали до римо-католицького храму, побудованого єпископом Александром Хірою на літургію. Богослужіння очолив владика Іван Павло Ленга, єпископ Карагандинський. Після служби Кардинал Любомир освятив збудований біля храму великий єпархіальний центр, в якому в недовгому часі розмістяться єпископська курія, бібліотека, редакція католицької газети «Кредо». На закінчення в кафедральному храмі відбувся концерт казахської музики. Всі були зачаровані, як молоді виконавці на казахських народних інструментах виконували старовинні та сучасні мелодії.

Наступного ранку делегація полетіла на північ Казахстану для продовження заходів, а Блаженніший Любомир залишився на кілька годин у Караганді, щоб зустрітися з молоддю греко-католицької парафії. Зранку 14 серпня в церкві Покрова Пресвятої Богородиці Любомир Гузар відслужив Божественну Літургію та освятив воду в день пам’яті хрещення Київської Русі князем Володимиром. Після служби відбулася зустріч Владики з молоддю, де Блаженніший Любомир відповідав на питання, а на закінчення вручив усім присутнім посвячені вервиці та текст суспільних дороговказів віруючого випрацюваних на Соборі у Львові.

Після цього Кардинал повернувся до Астани, звідки зранку 15 серпня повернувся до Києва. Прощали Блаженнішого Владику в аеропорту Апостольський Нунцій в Казахстані Архієпископ Йосиф Веселовський, посол України в Казахстані Василь Цибенко та греко-католицьке духовенство Казахстану.

Так закінчився перший історичний візит Глави Української Греко-Католицької Церкви до Казахстану, що дало можливість усім вірних, які проживають в цій країні, відчути, що вони являються невід’ємною частиною Української Церкви, розпорошеної по всій земній кулі. Сподіваємося, що візит Патріарха надасть новий поштовх для подальшого розвитку та зміцнення Греко-Католицької Церкви у цій середньоазіатській країні, в якій проживає 530 000 українців.

Прес-служба УГКЦ в Казахстані

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.