Блаженніший Святослав проголосив Тернопільсько-Зборівську митрополію

22 грудня 2011 року в катедральному соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці Тернополя під час Архиєрейської Літургії Предстоятель Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав (Шевчук) проголосив створення Тернопільсько-Зборівської митрополії УГКЦ.

Першим Митрополитом Тернопільсько-Зборівським став Владика Василь (Семенюк), Єпарх Тернопільсько-Зборівський.

На урочисте проголошення митрополії прибуло 25 архиєпископів, митрополитів, єпископів з України та з-за кордону, у тому числі Архиєпископ Томас Едвард Галліксон, Апостольський нунцій в Україні, та приблизно 200 священиків.

Створення Тернопільсько-Зборівської митрополії Владика Василь назвав «важливою подією для Подільського краю і міста Тернополя, яке піднесено до гідності митрополичої катедри». Він підкреслив, що створення нових митрополій є важливим етапом зрілості УГКЦ. На його думку, це свідчить насамперед про поступові та зважені кроки в напрямі Патріархату. «Митрополія існує для того, щоб у спільноті ми помножували свою духовну силу. Митрополичий статус сприятиме кращій координації та співпраці не тільки на загальноцерковному рівні, а й між Тернопільсько-Зборівською та Бучацькою єпархіями, які юрисдикційно належатимуть до Тернопільсько-Зборівської митрополії. Водночас ми продовжуватимемо опікуватися греко-католицькими парафіями, які знаходяться у Хмельницькій області», – зауважив єпископ.

Митрополит Тернопільско-Зборівський також подякував усім, хто причетний до цієї події. «Я сьогодні хочу подякувати найперше Господу Богу, Пресвятій Богородиці, прославленій у Зарваницькій чудотворній іконі, а також Синоду Єпископів УГКЦ. Складаю подяку Святішому Отцеві Венедикту XVI за благословення рішення Синоду в особі Апостольського нунція в Україні Архиєпископа Томаса Едварда Галліксона. А особливу подяку хочу скласти Главі і Отцю нашої Церкви – Блаженнішому Святославу», – сказав Владика Василь.

«Ваше Блаженство! – звернувся він безпосереднього до Блаженнішого Святослава. – Дякую вам за старання про розвиток нашої Церкви, за турботу про долю нашої молоді, яка є майбутнім України, за гідне свідчення нашої Церкви у світі».

Доктор історичних наук о. Віталій Козак нагадує, що в 1303 році Галицьке єпископство вперше було піднесено до рангу митрополії. Це єдина єпархія, окрім Києва, яка канонічно отримала статус митрополичої. Вона існувала впродовж ХІV століття, а відтак була приєднана до Київської митрополії та отримала назву «Києво-Галицька митрополія». У 1539 році осідок Галицьких митрополитів був перенесений до Львова. У ХVІІІ ст., унаслідок поділів Польщі, Львівська єпархія відійшла до Австрії, втративши на користь Росії свою подільську частину по той бік Збруча. У той час на території Тернопільщини центральну роль відігравали Бережани, які об’єднували парафії наших теренів. У 1808 році Львівська єпархія була знову піднесена до рангу митрополії Папою Пієм VII на прохання імператора Франциска І. У такому вигляді вона проіснувала до кінця ХІХ ст. Уже в 1885 році з південних парафій Львівської архиєпархії сформовано Івано-Франківську, яка охоплювала південь Тернопільської області. У цей період відбувся новий поділ Львівської архиєпархії на нові округи (протопресвітерати): Галич, Золочів, Львів, Стрий і Тернопіль. Осідком протопресвітера у Тернополі стала церква Різдва Христового (т. зв. Середня).

Питання про створення Тернопільської єпархії порушували в 40-х роках ХІХ століття, однак цей намір здійснити не вдалося. Тернопільська єпархія створена 1993 року. Її першим єпархом був світлої пам’яті Владика Михайло (Сабрига). У 2000 році відбулася реорганізація Тернопільської єпархії в Тернопільсько-Зборівську. Сьогодні ж, 22 грудня 2011 року, проголошено Тернопільсько-Зборівську митрополію.

Тернопільська земля славиться Марійськими чудотворними місцями, серед яких найбільш відомі Зарваниця і Почаїв. На Тернопільщині народилися визначні діячі УГКЦ: ісповідник віри Патріарх Йосиф (Сліпий), блаженні священномученики Григорій (Хомишин), Микита (Будка), Ізидор (Борецький), Іван (Прашко) та багато інших.

Департамент інформації УГКЦ

Довідка

Синод Єпископів УГКЦ прийняв рішення створити три нові митрополії: Львівську, Івано-Франківську і Тернопільсько-Зборівську. До складу Львівської митрополії ввійшли: Львівська архиєпархія, Стрийська, Самбірсько-Дрогобицька та Сокальсько-Жовківська єпархії; до Івано-Франківської митрополії – Івано-Франківська та Коломийсько-Чернівецька єпархії; до Тернопільсько-Зборівської – Тернопільсько-Зборівська та Бучацька єпархії. Першими митрополитами новостворених митрополій стали: Владика Ігор (Возьняк), Архиєпископ Львівський, Владика Володимир (Війтишин), Єпарх Івано-Франківський.

В УГКЦ тепер є сім митрополій. Крім новостворених, ще однією митрополією УГКЦ в Україні є Києво-Галицька митрополія, яку очолює Блаженніший Святослав; до її складу входять: Київська архиєпархія, Донецько-Харківський, Одесько-Кримський та Луцький екзархати. До УГКЦ належать також Перемишльсько-Варшавська митрополія у Польщі, Філадельфійська митрополія у США та Вінніпезька митрополія у Канаді.

Більше фото: www.tze.org.ua

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.