В англіканському храмі Лондона вивішено портрет Томаса Мора

Портрет Томаса Мора — видатного англійського мислителя, філософа, політика 16 ст., канонізованого у лику мучеників католицькою Церквою, — з’явився нещодавно в одному з англіканських храмів Лондона.

Якщо католики високо шанують Мора як людину, яку деспотичний король Генріх VIII послав на страту за непохитність віри, то у деяких англіканців ставлення до нього — цілком протилежне.

Однак нещодавно у так званій Старій церкві лондонського району Челсі відбувся «акт примирення», в ході якого принц Валлійський Чарльз урочисто відкрив портрет Мора — копію широковідомої картини видатного портретиста того часу Ганса Гольбейна (молодшого). Храм, обраний для цієї події, не є випадковим: адже Томас Мор мешкав у передмісті Челсі і був парафіянином цієї церкви, тут же ж похована його перша дружина (Джейн Колт).

Томас Мор — видатний державний діяч середньовічної Англії, письменник-гуманіст, автор славнозвісної «Утопії», — народився 1477 р. в Англії. Високоосвічений, людина гострого розуму і різнобічних талантів, він був близьким другом багатьох видатних сучасників — зокрема, Еразма Ротердамського.

Здібності Мора привернули увагу і короля Генріха VIII, який зробив його лорд-канцлером. Однак коли постало питання про анулювання першого шлюбу Генріха (з Катериною Арагонською), Мор і його однодумець, єпископ Йоркський Джон Фішер, повстали проти цього. Колишня прихильність короля змінилася на ненависть, коли Мор відмовився присягнути Генріху як верховному главі Церки Англії, що на той час відділилася від Рима. Мор пішов у відставку, а через деякий час був ув’язнений у лондонському Тауері.

Незважаючи на умовляння друзів і родичів Мор відмовився дати присягу, якої вимагав король. Розповідають, що одного разу умовляти колишнього канцлера прийшла його дружина. Вислухавши її аргументи, Мор запитав: «Як ти гадаєш, скільки років я ще зможу прожити?» «Принаймні років 20: адже ти ще зовсім нестарий чоловік», — відповіла дружина. «Невигідну справу ти мені пропонуєш, — відповів Мор, — проміняти вічність на 20 років життя».

6 липня 1535 року Томасу Мору стяли голову у дворі Тауера. Перед стратою він сказав: «Я гину через те, що захищаю свободу совісті, через те, що не вважаю за можливе, аби в руках однієї людини зосереджувалася світська і духовна влада. Ніхто не має права змушувати людину діяти всупереч своїм переконанням».

У 1935 році, через 400 років після мученицької смерті, Томас Мор, якого нащадки назвали «людиною на всі часи», був занесений до лику святих. У листопаді Ювілейного 2000 року, в рамках спеціальних святкувань для урядовців та парламентаріїв, у яких взяли участь понад 5 тисяч осіб, Томас Мор був проголошений небесним патроном тих політиків, котрі дотримуюються в своїй діяльності християнських засад.

Переклала з англійської Зоряна Курдина

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.