«Свобода совісті в Росії під загрозою»Заява митрополита Тадеуша Кондрусевича

Події останнього часу, що стосуються становища Католицької Церкви у Росії, змушують замислитися про серйозну небезпеку, що нависла над свободою совісті у цій країні. З однієї сторони, Конституція Російської Федерації (ст. 28) і Федеральний закон «Про свободу совісті і релігійні об’єднання» (ст. 3, п. 1) гарантують громадянам Росії свободу віросповідання. З іншої сторони, заходи, що їх було вжито в останні місяці проти Католицької Церкви, не тільки спрямовані проти громадян РФ католицького віросповідання, але й грубо суперечать діючому російському законодавству. На жаль, державні і громадські структури, покликані слідкувати за його дотриманням, не звертають на це належної уваги, що може потягти за собою міжрелігійні і міжнаціональні конфлікти.

«Ні — вільній діяльності католиків у нашій країні. Не ображайте наш народ католицькою присутністю», — закликає президента РФ Володимира Путіна Псковська єпархіальна рада разом з архієпископом Псковським і Великолукським Євсевієм, протидіючи будівництву католицького храму у Пскові (Про це прямим текстом йдеться у № 2 вісника Псковської єпархії «Благодатные лучи» за 2002 рік). На наш подив, цей заклик досі не викликав жодної реакції органів влади, зокрема, прокуратури. Численні пікети, в тому числі біля католицьких храмів, з образливими гаслами, також були сприйняті з мовчанкою.

Наступна схожа акція, запланована на 28 квітня, матиме вже загальноросійський характер. Поза тим у Федеральному законі «Про свободу совісті і про релігійні об’єднання» прямо сказано, що «проведення публічних заходів, розміщення текстів і зображень, що ображають релігійні почуття громадян, поблизу об’єктів релігійного культу заборонені» (ст. 3, п. 6).

Позбавлення, без пояснення причин, в аеропорту «Шереметьєво-2» багаторазової візи для в’їзду до РФ священика Стефано Капріо, що є громадянином Італії, якому протягом 12 років служіння в Росії органи влади не пред’являли жодних претензій, у російських громадян — католиків, що залишились без духовної опіки, — викликає почуття глибокої образи.

Занепокоєння викликає також обговорювання законопроекту про традиційні релігійні об’єднання, який у разі прийняття приведе до розподілу суспільства і порушення конституційної норми про рівність перед законом всіх релігійних об’єднань (Конституція РФ, ст. 14. п 2).

Ці та інші події вже важко пояснити простим збігом обставин. Все це схиляє до думки, що проти Католицької Церкви ведеться організована кампанія. Такий розвиток подій може призвести до непередбачених наслідків.

Як голова Конференції католицьких єпископів Росії, відповідно до свого обов’язку, висловлюю рішучий протест у зв’язку з порушенням конституційних прав російських католиків на свободу віросповідання, в основі якого лежить гідність людської особистості. З почуттям серйозного занепокоєння я звертаюсь до органів державної влади РФ, до російської і міжнародної громадськості і особливо правозахисних організацій із закликом зробити все можливе для захисту релігійної свободи і недопущення будь-яких видів дискримінації на цьому грунті.

У надії бути почутим,

Архієпископ Тадеуш Кондрусевич, митрополит у Москві,

голова Конференції католицьких єпископів Росії

Москва, 15 квітня 2002 р

Інформаційний центр

Конференції католицьких єпископів Росії


Позбавлений права на в’їзд до РФ католицький священик Стефано Капріо звернувся до своїх парафіян з-за кордону. Священик, який є громадянином Італії, був затриманий 5 квітня в аеропорту «Шереметьєво-2» у Москві після того, як він повернувся з поїздки на батьківщину до своєї пастви у Росії, де душпастирював протягом 12 років. У московському міжнародному аеропорту у нього, без пояснення причини, скасували багаторазову візу на в’їзд до РФ.

Митрополит Тадеуш Кондрусевич, керівник російських католиків у своїй офіційній заяві пов’язав акцію проти отця Стефано Капріо із загальною тенденцією до порушення закону про свободу віросповідання у Росії, зокрема, конституційних прав російських католиків.

Відкритий лист отця Капріо був поширений електронною поштою серед російських католиків та різних ЗМІ.

«Вперше після багатьох років я змушений бути далеко від вас не з власної волі чи через термінові справи, але згідно з рішенням державної влади Росії, яка зважила за необхідне анулювати мою візу без будь-яких пояснень», — повідомив своїм парафіянам настоятель католицьких парафій у містах Владимир та Іваново.

Отець Стефано відзначив, що чимало людей в Росії та Італії робили спроби вияснити причини ситуації, яка завдає шкоди не лише йому особисто, але й усім парафіянам, а також його студентам у Москві, і яку по-людськи неможливо зрозуміти. «Необхідно звернутися до іншого Судді, наділеного безмежною предмудрістю і милосердям, і, отже, здатного дати силу відповідним чином сприймати найважчі випробування. Я підношу свою молитву до Господа з надією отримати дар терпіння і розуміння», — пише священик. Звертаючись до історії Росії, він також нагадує, що його попередник на посаді настоятеля владимирської католицької парафії о. Антоніо був розстріляний комуністами.

Священик попрохав своїх друзів не витрачати час на скарги і звинувачення. «Той, хто вирішив вигнати мене з Росії, звичайно ж, вважав, що здійснює щось праведне, а ми зробимо все, що в наших силах, аби довести, що він помилився. І все-таки, це не є метою нашого існування і нашої спільної справи: ми всі покликані бути причетними до чогось більшого, аніж просто людська справедливість», — йдеться в посланні.

Отець Стефано Капріо закликав своїх парафіян бути «сумлінними у молитві і причащатися Святих Тайн», а також творити діла милосердя.


У п’ятницю ввечері, 19 квітня 2002 року, в московському аеропорту «Шереметьєво-2» Його Преосвященство Єжи Мазур, єпископ католицької єпархії св. Йосифа з центром в Іркутську, у Східному Сибіру, був висланий з території РФ і посаджений на літак, що вилітав до Варшави, звідки він прибув того дня. Єпископу Мазуру не були пред’явлені жодні звинувачення стосовно того, що з ним відбулося.

Держсекретаріат і представництво Святого Престола у Москві негайно зв’язалися з представниками влади РФ, прохаючи пояснень і вимагаючи повернути єпископу в’їзну візу.

Випадок з єпископом Єжи Мазуром всього через кілька днів після аналогічного випадку з італійським священиком Стефано Капріо, настоятелем парафій св. Розарія у містах Владимирі та Іваново, йдеться у спеціальній заяві Ватикану з цього приводу, є грубим порушенням зобов’язань, взятих на себе російським урядом, що поставив свій підпис під Заключним документом Конференції з безпеки і співробітництва у Європі, де в розділі «Засади», стаття 16, вказано: «Держави-учасниці, зокрема, поважатимуть право релігійних об’єднань будувати і мати в своєму розпорядженні доступні місця для богослужінь чи зібрань, організовувати свою діяльність у відповідності до власної ієрархії та інституційної структури, обирати, призначати на посаду і змінювати персонал у згоді з відповідними вимогами і власними нормами, а також вільній домовленості між ними та їх державою».

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.