«Релігійна свобода в Росії у серйозній небезпеці»Заява Конференції католицьких єпископів Росії

Події останніх місяців показують, що проти Католицької Церкви в Росії розгорнуто організовану кампанію. В аеропорту «Шереметьєво-2» при поверненні у Росію без пояснення причини був позбавлений дійсної до січня 2003 року візи правлячий архієрей єпархії св. Йосифа в Іркутську єпископ Єжи Мазур.

Єпископ, що є громадянином Польщі, неодноразово звертався з проханням отримати російське громадянство чи хоча б дозвіл на мешкання, але отримав відмову. Дедалі частіше за схожих обставин іноземні священики зустрічають з труднощами під час виконання своїх душпастирських обов’язків.

Такі дії представників держави спрямовані передусім проти російських громадян-католиків, які залишаються без душпастирів і тепер — навіть без єпископів. Російські католики запитують себе: хто наступний? Як довго це триватиме? Чи поширюються на них конституційні гарантії свободи віросповідання і право мати своїх пастирів, в тому числі запрошувати їх з-за кордону, з огляду на те, що католицька Церква у Росії була позбавлена можливості готувати і висвячувати своїх священиків? Невже справді держава ставиться до них як до громадян другого сорту? Чи не повертаються часи переслідувань за віру? Куди мають подітися католики Росії?

Особливий жаль викликає мовчання з цього приводу більшості російських і міжнародних правозахисних організацій, покликаних захищати права релігійних меншин і відсутність реакції Прокуратури, призначеної слідкувати за дотриманням законодавства. Єдиним на даний час винятком є Російське відділення Міжнародної асоціації релігійної свободи.

Вислання з країни католицького єпископа, який не порушив діючих законів, переходить всі мислимі межі цивілізованих відносин держави і Церкви. З почуттям серйозного занепокоєння ми висловлюємо рішучий протест у з’язку з порушеннями конституційних прав російських католиків.

Конференція католицьких єпископів Росії звертається до органів державної влади РФ, а передусім — президента Володимира Путіна як гаранта Конституції, до органів Прокуратури, до російських і міжнародних правозахисних організацій і громадськості із закликом відновити справедливість, захистити релігійну свободу і не допустити дискримінації католиків у Росії.

Архієпископ Тадеуш Кондрусевич, митрополит у Москві,

голова Конференції католицьких єпископів Росії

Москва-Лугано, 20 квітня 2002 р

Інформаційний центр

Конференції католицьких єпископів Росії


Звістка про депортацію єпископа Мазура з Росії викликала обурення католиків Східного Сибіру, які організували публічну маніфестацію в Іркутську на знак протесту проти ущемлення їхніх прав «Моя депортація з Росії — це плід політичної гри шовіністичних сил», — заявив єпископ Єжи Мазур після свого повернення у Варшаву. Він додав, що як архіпастир Католицької Церкви у Східному Сибіру він служив задля добра всіх — і католиків, і некатоликів. «Ми прагнемо допомогти всім. хто звертається за допомогою — і католикам, і православним, і невіруючим», — підкреслив єпископ.За свідченням канцлера курії, в Іркутську єпископ Мазур підтримував дуже добрі відносини з місцевою владою і православною єпархією.

Єпархія св. Йосифа, яку очолює єпископ Єжи Мазур, є найбільшою адміністративною одиницею Католицької Церкви. Її площа перевищує 10 млн. квадратних кілометрів, а населення — 16 млн. Охрещених католиків в єпархії св. Йосифа налічується 50 тисяч, серед доволі багато людей, предками яких були католики, вислані в 19-20 століттях до Сибіру, зокрема, чимало галицьких українців.


Представники католицької парафії у російському місті Владимирі заявили, що «вживуть усіх заходів, спрямованих на відновлення порушених прав» настоятеля парафії італійського священика Стефано Капріо, позбавленого російської візи 5 квітня в аеропорту «Шереметьєво-2». Заяву зробила управляюча справами парафії Юлія Моспан під час прес-конференції, в якій взяв участь генеральний секретар Конференції католицьких єпископів РФ о. Ігор Ковалевський і вікарний священик владимирської парафії о. Корантен Бонавентура Нтонтас. «Хочеться вірити, що інцидент є всього лише непорозумінням і не пов’язаний з цілеспрямованою антикатолицькою діяльністю у Росії, — підкреслив о. Ковалевський. — Ми заявляємо і ще раз повторюємо, що наша Церква є в Росії Церквою меншини і єдина наша мета — душпастиство католиків на території Росії».

Священик повідомив, що зараз проблема вирішується передусім через дипломатичні канали, нею займаються посольства Італії і Ватикану у Росії. «Структури Католицької Церкви в Росії звертаються до різних органів державної влади і до громадських організацій з проханням надання допомоги щодо розв’язання цього непорозуміння», — відзначив о. Ковалевський. За словами Юлії Моспан, начальник Владимирського обласного управління ФСБ заявив, що з їхньої сторони на адресу о. Стефано Капріо жодних претензій немає і на місцевому рівні жодна служба не виступила з будь-якими заявами на адресу настоятеля католицької парафії.

Тим часом регіональна правозахисна громадська організація «Владимирський центр допомоги і захисту» має намір звернутися у суд з позовом до уряду РФ про захист прав громадян католицького віросповідання Владимирської області. За словами представника цієї організації, правозахисники спиратимуться в першу чергу на Конституцію РФ і норми міжнародного права, зокрема, Європейську Конвенцію про захист прав і основних свобод, яку Росія ратифікувала в 1998 році. В даній ситуації, «коли близько 500 католиків Владимирської області позбавлені можливості спілкуватися зі своїм настоятелем», їхнє право на нормально душпастирство порушується, заявив представник правозахисної організації.


Працівники московської міліції зіпсували паспорт послушника-францисканця Дам’яна, громадянина Польщі, коли він увечері повертався з кафедрального собору Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії. Як повідомляє російське католицьке агентство, на перехресті вулиць Мала Грузинська і Красна Прєсня францисканця зупинили двоє співробітників органів внутрішніх справ з вимогою пред’явити документи. Переконавшись, що візу видано на запрошення католицької організації, а мета перебування брата Дам’яна в Росії — релігійні справи, міліціонер зіпсував ручкою головну сторінку паспорта, пом’яв його і разом з візою викинув до урни для сміття. Після цього міліціонери пішли собі геть.

Про подію брат Дам’ян повідомив посольство Республіки Польща у Москві. Працівники посольства визнали документ непридатним для подальшого користування. Того ж дня він звернувся у Прєсненське УВС, де брату Дам’яну дали можливість бути присутнім під час перезмінки. Однак серед працівників відділку «знайомих» йому міліціонерів не виявилося.

Коли ж наступного дня брат зробив спробу подати офіційну заяву у те саме Прєсненське УВС, черговий відмовився його прийняти і з нецензурною лайкою закрив перед ним віконце. Через дві години після цього кореспонденту радіостанції «Эхо Москвы» в Прєсненському УВС заявили, що про даний випадок нічого не знають і жодної заяви від францисканця не надходило. Лише на третій день заяву послушника прийняли.

На думку дипломатичних представників Польщі і Ватикану у Москві, інцидент з братом Дам’яном, звичайно, не пов’язаний безпосередньо з останніми акціями властей РФ, спрямованими проти католицьких священнослужителів, що працюють у Росії. Однак цей акт вандалізму свідчить про певні антикатолицькі настрої, що поширились у російському суспільстві.

Підготувала Зоряна Курдина

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.