Українському радіо – 85 років!

16 листопада 1924 року в Харкові, тодішній столиці України, з малопотужного передавача прозвучав і був прийнятий у міських клубах концерт державного музичного квартету імені Вільома. Невдовзі в ефір вийшла журнальна за формою програма із символічною назвою “Радіополум’я”. Так розпочалася ера українського радіомовлення.

85-річна діяльність Українського радіо нерозривно пов’язана з історією України і завжди була підпорядкована реалізації завдань, які стояли перед суспільством на різних етапах його розвитку. Особливо яскраво роль Українського радіо проявилася у роки Великої Вітчизняної війни, відбудови народного господарства. Евакуйоване з міста Києва у глибокий тил до міста Саратова УР не стихало ні на хвилину. Воно працювало цілодобово, поширюючи програми на коротких хвилях по всій території країни.

Після здобуття незалежності в Україні та з моменту набуття статусу самостійної Національної організації радіокомпанія одержала потужний унікальний стимул для посилення свого творчого потенціалу, розвитку технічної бази, вирішення масштабних проблем. Ці завдання неухильно і послідовно здійснюються колективом радіокомпанії. Традиції, які залишилися у спадок, набули другого дихання, зміцніли, стали потужним інструментом для формування нових світоглядних позицій багатомільйонної аудиторії.

Національна радіокомпанія України нині посідає провідне місце серед електронних засобів масової інформації нашої країни як за масштабами охоплення аудиторії (передачі НРКУ можна приймати практично на всій території України), так і за обсягами мовлення. Будучи незаперечним лідером за доступністю для слухацької аудиторії нашої держави (понад 15 мільйонів слухачів різного віку й уподобань), НРКУ виступає не лише потужним джерелом інформації, а й надійним фактором національної безпеки, що сприяє зміцненню інформаційного суверенітету та стабільності в Україні.

Сьогодні НРКУ – це три програми внутрішнього мовлення і програма Всесвітньої служби радіомовлення України, середньодобовий обсяг яких складає 94,5 години: 62,7 години внутрішнього мовлення по трьох програмах, кожна з яких є цілісною структурою зі своєю концепцією, і 31,8 години мовлення – на зарубіжні країни. Програми Українського радіо транслюються в усіх діапазонах ефірного мовлення, проводовою мережею, через супутники та “Інтернет”, їх можна приймати на всіх континентах.

Перший канал – лідер вітчизняного радіоефіру – має найвищий рейтинг серед радіостанцій України. Добовий обсяг мовлення – 19,4 години. Слухачі отримують найсвіжішу інформацію про події в Україні і світі з випусків новин, інформаційно-аналітичних програм “Сьогодні: події та люди” і “Тиждень”, інформаційно-музичної програми “Обрії”, передачі “Планета спорту”. Українське радіо транслює пленарні засідання Верховної Ради України, парламентські слухання та Дні Уряду.

Широта інформації, її оперативне надходження забезпечуються розгалуженою кореспондентською мережею в Україні та за рубежем. Кореспонденти Українського радіо працюють в усіх областях нашої держави, а також у Росії, Німеччині, Італії, Португалії, Білорусі, Угорщині, Молдові, Румунії, Польщі, Словаччині, країнах колишньої Югославії, Естонії, Латвії, Литві, країнах Латинської Америки, Канаді, Кореї.

Громадсько-політична тематика. У передачі “Відкрита студія” звучать коментарі представників депутатського корпусу та владних структур, вчених-аналітиків, експертів, радіослухачів з актуальних соціально-економічних проблем, “Євроатлантичний вибір” висвітлює рух України до Європейського Союзу і Організації Північноатлантичного Договору, “Відверто і вголос” – гострі проблеми та резонансні події, у програмі “Громадянське суспільство: ступінь зрілості” розглядаються новітні процеси в українському суспільстві по його демократизації, встановлення постійного діалогу між владою і громадою, “Обличчя політики” порушує проблеми державотворення в Україні, “Колос” висвітлює життя села тощо.

Освітньо-виховні передачі. Шкільні новини, корисні поради, конкурси для дітей та юнацтва представлені в програмі “Школяда”. “Старшокласник” розповідає про життя підлітків, містить поради педагогів, лікарів, юристів. Передача “Батьківські збори” – про ефективні форми виховання дітей. “Тепла хата” та “Сім’я – фортеця моя” розкривають секрети сімейного благополуччя. Безмежному світу науки присвячені програми “Інтернет. Комп’ютер. Звук” та “АБЦ”. Проекти “Кольоровий світ”, “Музичні сходинки” знайомлять з юними музикантами, художниками, поетами. Передача “Твій друг – книга” представляє найкращі зразки української та світової літератури, “Загадки мови” – розглядає мову у всіх сферах щоденного життя. “Недільний трамвай” – розважально-пізнавальна передача, казки для найменших слухачів звучать у “Вечірній колисанці”.

Науково-просвітницькі передачі присвячені історії, науці, мовознавству. Зокрема, серед них: “Мить історії”, “Українські скрижалі”, “Дзвони “Просвіти”, “Золоті ворота”, “У світі науки”, “Громада”, “Слово”. “Літературні читання”, “Поезія”, “Сторінки української класики”, “Скарби літературних архівів” представляють українську і світову літературу.

Розважально-музичні програми. Передачі “Шануймося, друзі!”, “Добридень!”, “Рідні наспіви”, “Вечірнє інтермецо”, “Музичні перлини” присвячені народній музиці, “Вранішнє мереживо” та “Пісня мого роду” представляють фольклорні записи. Народним музичним традиціям присвячені програми “Нема краю без звичаю”, “Кобзарський майдан”, “Дзвінке перевесло”. У “Золотому фонді УР” звучать унікальні записи визначних українських співаків, передачі “Віч-на-віч з естрадою” та “Естрадний калейдоскоп” розповідають про українську естраду. Серед інших музичних програм – “На ваші замовлення”, “В обідню пору”, “600 секунд джазу”, “З музикою навколо світу”, “Польова пошта”, “Музична колекція”, “З фондів Українського радіо”, “Від мелодії до мелодії”, “Дивертисмент” та багато інших.

Друга програма “Промінь” – інформаційно-музичний молодіжний канал. Добовий обсяг мовлення – 24 години.

Інформація про життя країни і молоді, зокрема музика, політика та економіка, моральні та правові проблеми молоді, розважальна тематика визначають зміст основних передач, в яких широко використовуються інтерактивні, ігрові форми, прямі включення з місць подій, трансляції найважливіших спортивних змагань. Провідні теми передач: боротьба з негативними проявами в молодіжному середовищі – наркоманією, пияцтвом, злочинністю. Окреме завдання каналу – естетичне виховання молоді.

Серед основних проектів – прямоефірні інформаційно-аналітичні програми: “Життя-буття”, “Вечірній променад”, “Перископ”, авторська програма директора Інституту журналістики В.Різуна “Право на слово” та передачі “Пульсар” (розповідає про нові відкриття, наукові розробки, передові ідеї та гіпотези вчених), “Погляд” (містить інформацію про молодіжний рух), “Молодіжні ініціативи” (присвячена розвитку національної освіти), “Нація” (пропагує патріотичне виховання молоді) тощо.

Третя програма – канал духовного відродження “Радіо “Культура”, обсягом мовлення 19,3 години на добу, створює у вітчизняному радіопросторі своєрідне середовище високої духовної культури із залученням до нього масової аудиторії слухачів. “Радіо “Культура” – це культурологічні, літературно-публіцистичні, театральні, літературно-художні, літературно-розважальні, а також авторські передачі відомих діячів культури і мистецтва.

Серед проектів “Радіо “Культура”: п’ятихвилинні випуски новин на початку кожної години, прямоефірні інформаційно-розважальні та інформаційно-пізнавальні блоки. Серед художньо-публіцистичних передач вирізняються авторські програми культуролога О.Кобець “На вірність Україні”, професора В.Сергійчука “Українське державництво”, мистецтвознавця Л.Танюка “Політика і мораль”, директора Музею гетьманства Г.Ярової “Наш родовід”, професора Д.Мицика “Джерела національної пам’яті”, передачі “Духовні пристані”, “Мова і нація”, “Знакова постать”, “На перетині думок” та багато інших.

Всесвітня служба радіомовлення України є одним з провідних засобів інформування світової громадськості про внутрішню і зовнішню політику України, задоволення духовних потреб численної української діаспори та піднесення міжнародного авторитету нашої держави.

Програми Всесвітньої служби радіомовлення України транслюються українською (24 години на добу), англійською та німецькою (по 3 години на добу), румунською (майже дві години) мовами. Мета іномовлення – створення правдивого та привабливого образу нашої держави, яка послідовно дотримується курсу ринкових реформ, прагне інтегруватися в світову економічну і фінансову систему, активно сприяє демократизації суспільства, виступає за мир і безпеку на європейському континенті. Формування іномовленням позитивного іміджу нашої держави досягається також завдяки передачам про українську національну культуру, її самобутність та значний внесок у скарбницю світової культури.

Інформаційно-аналітичні і публіцистичні передачі: “Україна сьогодні”, “Підсумки тижня”, “Відлуння”, “Політична панорама тижня”, “Крупним планом”, “Фокус”, “Діалог”, “Позиція”, “Європейський ракурс” тощо.

Культурно-мистецькі передачі: “Калина”, “Культурна палітра”, “Коріння”, “Живеслово”, “Місце зустрічі – Київ” та інші.

Просвітницькі передачі: “З народного джерела”, “Це – моя Україна”, “Українці в світі”, “Молодіжна орбіта” тощо.

Музичні програми: “Від серця до серця”, “Музичні зустрічі”, “Музика з України”, “Духовність”, “Поштова скринька” та багато інших.

Національна радіокомпанія України вирізняється з-поміж інших телерадіокомпаній світу наявністю власних художніх колективів, що мають велику творчу біографію. Симфонічний оркестр НРКУ створено в 1931 році, Хор імені П.Майбороди – в 1933 році, Оркестр народної та популярної музики – в 1931 році, Великий дитячий хор – в 1980 році. Художні колективи належать до музичної еліти України і працюють на штатній основі. Вони утворюють об’єднання художніх колективів “Музика” при НРКУ.

Національна радіокомпанія України активно співпрацює з багатьма телерадіоорганізаціями світу. Міжнародна діяльність Українського радіо здійснюється в межах підписаних угод про технічне та творче співробітництво із зарубіжними фірмами та радіоорганізаціями, а також членства НРКУ в Європейській мовній спілці. ЄМС – найбільша асоціація національних мовників у світі. Національна радіокомпанія України є її активним членом з травня 1995 року.

Уже багато років НРКУ бере активну участь у Міжнародному радіоконкурсі юних музикантів, який відбувається щороку у столиці Чехії під егідою Європейської мовної спілки.

Фонди Українського радіо

У Національній радіокомпанії України створено потужний художній фонд – понад сто тисяч фонограм, які стали вагомою складовою національного культурного надбання. Обсяг фондів: звукозаписи на магнітній плівці за період з 1943 до 2008 року складають у рулонах 152000 одиниць зберігання, за 2005 рік аудіокасети налічують 12, компакт-диски – 1500 одиниць зберігання.

У фондах Українського радіо міститься понад 10 тисяч записів симфонічної музики, записаних Заслуженим академічним симфонічним оркестром НРКУ. Зокрема, серед них твори І.Баха, Л.Ван Бетховена, Й.Брамса, Р.Вагнера, Дж.Верді, М.Глінки, А.Дворжака, К.Дебюссі, Ф.Ліста, В.-А.Моцарта, С.Прокоф’єва, М.Равеля, М.Римського-Корсакова, С.Рахманінова, П.Чайковського, Д.Шостаковича та інших. На чільному місці в репертуарі оркестру українська класика – твори С.Гулака-Артемовського, М.Калачевського, М.Лисенка, В.Сокальського, М.Скорульського, М.Вериківського, Б.Лятошинського, Г.Майбороди, Л.Ревуцького, А.Штогаренка, К.Данькевича та інших композиторів.

Багаторічна тісна співпраця колективу з Національною спілкою композиторів України засвідчується записами творів сучасних українських композиторів, першовідкривачем та інтерпретатором яких є саме Симфонічний оркестр радіокомпанії. Серед них – твори В.Сильвестрова, Є.Станковича, Л.Колодуба, В.Зубицького, Б.Буєвського, Л.Дичко, М.Скорика, І.Карабиця та багатьох інших музикантів.

Унікальним внеском до “золотого фонду” Українського радіо є записи корифеїв української оперної сцени: І.Паторжинського, З.Гайдай, Б.Гмирі, І.Козловського, Б.Руденко, Ю.Гуляєва, Д.Гнатюка, Г.Туфтіної, М.Стеф’юк, А.Кочерги, А.Солов’яненка, Є.Мірошниченко. Яскраво представлена у записах з оркестром також інструментальна виконавська еліта: М.Петров, В.Крайнєв, Д.Ойстрах, М.Чайковська, М.Сук, О.Криса, Б.Которович, інші.

У фонотеці Українського радіо зберігаються записи Оркестру народної та популярної музики з корифеями української опери: І.Паторжинським, М.Литвиненко-Вольгемут. Створено творчі програми за участю В.Бокоча, І.Борка, В.Ватаманюка, Д.Гнатюка, Р.Кириченко, Л.Кондрашевської, А.Кудлай, В.Пасенюка, А.Солов’яненка, В.Степової, О.Таранця, В.Турця, М.Шопші.

Великий дитячий хор НРКУ вніс свій вклад у створення “золотого фонду” Українського радіо, поповнивши фонотеку радіозаписами сучасних українських композиторів: Л.Дичко, Б.Фільц, Ж.Колодуб, В.Степурка, В.Шаповаленка, Ю.Алжнєва, В.Птушкіна, І.Щербакова, І.Кириліної, а також українських народних пісень в обробці М.Леонтовича, К.Стеценка, М.Лисенка. Широко представлена і зарубіжна класика: Й.Бах, Г.Гендель, Д.Перголезі, С.Рахманінов, Д.Мур та інші. Окрема сторінка у творчій біографії колективу – записи провідних співаків України Д.Гнатюка, А.Мокренка, С.Ротару, О.Гаркавого, В.Бокоча, А.Кудлай, В.Турця.

Зберігаються також записи літературних та драматичних творів – класичних і сучасних, подій історичного значення. Українське радіо знайомить слухачів із спектаклями, в яких брали участь корифеї української сцени А.Бучма, Г.Юра, Н.Ужвій, Ю.Шумський, О.Гай, з голосами майстрів Слова – О.Вишні, В.Дуклера, Ю.Тимошенка–Ю.Березіна, А.Решетникова, М.Романова, Г.Паламаренка, творчістю таких визначних співаків, як М.Гришко, С.Чавдар, П.Білінник, С.Крушельницька, І.Козловський, Н.Матвієнко, Р.Кириченко. На основі цих фонограм видаються компакт-диски з унікальними записами. Так, в обсязі першого “Кобзаря” Т.Шевченка, надрукованого 1840 року, випущено звуковий варіант цього збірника, в якому вірші поета звучать у прочитанні видатних акторів. Уже здійснено понад 30 подібних видань.

На Українському радіо започатковано проект “Класика української літератури. Живі голоси”. Радіослухачі мають змогу почути вірші у власному прочитанні П.Тичини, М.Рильського, М.Бажана, В.Сосюри, А.Малишка, П.Воронька, О.Гончара, В.Симоненка, В.Стуса, М.Вінграновського та інших (записи 1955 – 1984 років).

Упевнено посіли своє місце в ефірі спеціально створені для радіо професійними драматургами радіоп’єси на сучасну та історичну тематику, які виготовляються із застосуванням численних радіоефектів.

Національна радіокомпанія України має у своєму розпорядженні сучасну технічну базу для підготовки і видачі програм до ефіру, модернізує апаратно-студійні комплекси, впроваджуючи сучасні цифрові технології.

Щорічно Національна радіокомпанія України одержує понад 300 тисяч листів і телефонних дзвінків. Активно відвідується наш сайт в Інтернеті, який створено 9 років тому. Число відвідувачів його постійно зростає. Наприклад, лише за жовтень ц. р. зафіксовано майже 73 тисячі відвідувань.

У колективі радіокомпанії працюють 23 заслужених журналісти України, 17 – заслужених і народних артистів України, 12 – нагороджених Почесною Грамотою та Грамотою Верховної Ради України, 7 – Подякою Голови Верховної Ради України, 18 – Почесною Грамотою Кабінету Міністрів України, 1 – Подякою Прем’єр-міністра України, 5 – заслужених діячів мистецтв, 4 – заслужених працівників культури, багатьох нагороджено орденами та медалями.

Джерело: http://www.nrcu.gov.ua/index.php?id=963

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.