Повідомлення про лист Хрущова до Сталіна у справі ліквідації УГКЦ не стало сенсацією, але є важливим у справі відновлення правди. 04.08.09

«Хтось міг би сказати, що знайдення документу (йдеться про лист Хрущова до Сталіна, про який нещодавно повідомила Австрійська католицька інформагенція, – авт.), який доводить причетність керівництва СРСР до знищення Української Греко-Католицької Церкви не є жодною сенсацією, а його публікація – взагалі зайва річ, адже усім і так було відомо, хто виніс смертний вирок УГКЦ, в яких кабінетах зароджувалися плани і координувалися дії, скеровані на її цілковите знищення. Справді, упродовж усього повоєнного часу, а в Україні – за роки незалежності, з’явилося чимало книг і публікацій, які доводять однозначно: за проектом знищення УГКЦ стоїть сталінський режим і його вірні слуги», – сказав Владика Богдан (Дзюрах), Секретар Синоду Єпископів УГКЦ, коментуючи інформацію про лист Микити Хрущова до Йосипа Сталіна, в якому тодішній керівник компартії УРСР звітується про виконану роботу у справі ліквідації УГКЦ (текст документу можна прочитати за цим посиланням).

«Все ж, те, що для одних було відомим здавна, оскільки, або вони самі пережили жахливі роки переслідувань, або ж отримали достовірні інформації від ще живих свідків отих трагічних часів, для інших може звучати як одкровення. Тим більше, що з різних сторін ще й сьогодні чиняться спроби «вибілити» сталінські діяння, а ліквідацію УГКЦ представити мало не як самочинний процес, що зародився в лоні самої Церкви, а не був свідомо і з повною премедитацією запланований Сталіним і послідовно здійснений у тісній співпраці із вірними слугами безбожного режиму», – продовжив Владика Богдан.

«У своїй записці від 17 грудня 1945 року Хрущов звітує Сталіну про «проведенную работу по разложению униатской церкви и переходу униатского духовенства в православную церковь». З даного документу стає очевидним: створення так званої «Ініціативної групи» було інспіровано сталінським режимом (виникла вона «в результате проведенной работы»), а всі її подальші кроки прискіпливо контролювалися і координувалися або безпосередньо Сталіним та його найближчими співпрацівниками, або ж через «представителя», що постійно діяв при цій групі. Так само «перехід» частини греко-католицького духовенства в лоно РПЦ не був в жодній мірі добровільним вибором священиків, але наслідком проведеної енкаведистами «работы». Як виглядала ця «работа» пояснювати не потрібно», – сказав Секретар Синоду Єпископів УГКЦ.

При цьому Владика Богдан висловив впевненість, що опублікований документ стане предметом осмислення як для тих, хто переконаний у тому, що акція з ліквідації УГКЦ у 1945 – 1946 роках була спланована найвищим керівництвом СРСР, так і для тих, хто цей факт усіляко заперечує. «Для одних він стане ще одним доказом добре знаних речей. Для інших стане одкровенням, свіжим подихом істини, що прорвалася крізь шар пропаганди і забуття. Для ще когось – запрошенням саме до «ревізії», тобто до критичного перегляду – і то не тільки «історії» загалом, але й, можливо, свого особистого місця і своєї ролі в цій історії! Це стосується окремих осіб, інституцій і цілих народів», – наголосив він.

Департамент інформації УГКЦ

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.