Сучасний стан міграції вимагає по-новому подивитися на це явище. 29.05.09

25 – 27 травня у Львові – Брюховичах відбулася щорічна міжнародна конференція представників церковних соціальних організацій Європи. У ній взяли участь понад два десятки учасників із 10 країн Європи. Зустріч спільно організували Карітас Європи та Карітас України. «Її мета – представити учасникам український досвід роботи у сфері міграції та обговорити можливості транснаціональної співпраці», – сказав у привітальному слові Андрій Васькович, Президент Карітасу України.

Попри багатий досвід еміграції та імміграції у деяких країнах ЄС (Німеччина, Франція, Ірландія, Італія тощо), легко помітити неефективність правових інструментів управління міграційними потоками. Доказом цього може служити зростання суспільної напруги на ґрунті міграції, численні порушення фундаментальних прав людини, зростання кількості мігрантів із неврегульованим статусом, поширення торгівлі людьми з метою сексуальної та трудової експлуатації, існування розгалуженої мережі організованої злочинності в сфері міграції, поширення нелегального перетину кордону.

Як пояснюють у Комісії УГКЦ у справах мігрантів, низьку ефективність міграційної політики ЄС пов’язують із неготовністю до нових умов та викликів глобальної міграції. Старі методи не завжди дозволяють досягати поставлених цілей. «Надмірний наголос на прикордонний контроль може вести до формування нової “залізної завіси” та виникнення замкнутого соціального утворення, в якому консервують суспільну напругу», – відзначив Григорій Селещук, Голова Комісії УГКЦ у справах мігрантів, член Міграційної комісії Карітасу Європи. – Адже коли в регіоні проживає близько 10% осіб іноземного походження (а подекуди до 20-25%), спроби консервації суспільної напруги можуть спричинювати значні конфлікти».

При цьому було звернено увагу на те, що високий відсоток іммігрантів із неврегулюваним статусом (у деяких регіонах сягає 60-70%) створює дисбаланс у системі соціального забезпечення, оскільки значні кошти перебувають у тіньовому секторі. Це зменшує наповнюваність соціальних фондів. Однак таких осіб неможливо виключити з числа користувачів соціальними благами. Наприклад, навіть у тих країнах, де законодавство не дозволяє їм користуватися медичним обслуговуванням, вони отримують його в благодійних організаціях.

Останнім часом у країнах Євросоюзу спостерігаються намагання вирішити проблеми, які супроводжують міграцію. Їм присвячені окремі розділи політики Східного партнерства та Стокгольмська програма (нова програма регулювання міграційних потоків). Суть цих ініціатив полягає у активнішому залученні державних та недержавних організацій країн походження мігрантів до міжнародних проектів у цій сфері. Адже транскордонні проблеми можна ефективно вирішувати тільки на основі транскордонних зв’язків.

Департамент інформації УГКЦ

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.