Процес беатифікації Пія XIIнаближається до заключної стадії

Ще цього року буде опубліковано спеціальний документ стосовно беатифікаційного процесу Папи Пія XII. Про це повідомив швейцарському інформаційному агентству APIC німецький священик Пітер Гумпель, член ордена Ісуса, уповноважений Іваном Павлом II «оцінити» всю зібрану документацію про Пія XII з точки зору можливої канонізації цього римського першоієрарха.

«Ми вже майже закінчили всю необхідну роботу», — сказав о. Гумпель, маючи на увазі шість томів, де зібрані свідчення кількох тисяч очевидців, — своєрідний синтез життя і діяльності Пія XII. — І сподіваємось, що зможемо закінчити працю до кінця року, адже саме таким є бажання Івана Павла II, який попрохав прискорити процес канонізації».

Коли ця праця буде закінчена, її перевірятимуть дев’ять теологів з Конгрегації проголошення святих. Вони ж складуть письмове заключення, яке роздадуть кардиналам і єпископам, що є членами цієї Конгрегації, і самому Івану Павлу II. Саме Папа повинен дати дозвіл Конгрегації скласти декрет про визнання «героїчних чеснот» Пія XII, що є першим етапом беатифікації.

Після цього залишиться підготувати наукову і теологічну експертизу дива, здійсненого за посередництвом Пія XII після його смерті. І останнє, Папа повинен підписати декрет про визнання цього дива, що й стане дозволом на проголошення Папи Еудженіо Пачеллі, блаженним Католицької Церкви.

Процес канонізації Пія XII розпочав Папа Павло VI в 1965 році, наприкінці II Ватиканського собору, одночасно з процесом Івана XIII (якого було беатифіковано у вересні 2000 року).

Розмова між отцем Гумпелем і агентством APIC відбулася у контексті зовсім свіжого скандалу, викликаного у Франції фільмом «Амінь» режисера Коста-Гавраса, де погляд на роль Пія XII в період нацизму не відрізняється від попередніх тенденційних публікацій на цю тему і акцентує головним чином на «мовчанні» Папи перед лицем нацистських репресій щодо євреїв у Німеччині та інших європейських країнах.

Отже, у відповідь на запитання про цей фільм, який в останніх числах лютого вийшов на французькі екрани, о. Гумпель ще раз наголосив, що роль Папи у другій світовій війні була не такою, як намагалися показати автори фільму «Амінь».

«Переглядаючи книжки, названі у бібліографії цього фільму, я зауважив, що серед них не було жодної, прихильної до Пія XII. Отже, продовжив священик, — може скластися враження, що це лише спосіб провокації» «Спосіб, у який режисер представив Папу, є цілковито фальшивим», — сказав також о. Гумпель, який вивчав життя Пія XII протягом десяти років і знав його особисто.

«Я знав багатьох Пап, і найбільше враження на мене справив саме Пій XII, — розповів священик. — Я особисто дуже вболіваю за те, аби ця беатифікація колись відбулася». Щодо кампаній, які мають на меті очорнити Пія XII, то вони походять з того ж самого розряду, що й спроби дискредитувати католицьку Церкву загалом. За словами Гумпеля, ці звинувачення анітрохи не перешкоджають процесу канонізації Пія XII.

Що стосується реакції світських мас-медіа Франції на фільм «Амінь», знятий за п’єсою німця Рольфа Гохгута «Вікарій», то вони відрізняються направленістю.

«Хоча йдеться про події понад півстолітньої давності, тема цього фільму досі залишається осердям запитань у сучасних відносинах між християнами та іудеями», — пише щоденна газета «Ле Монд». Зі своєї сторони, «Фігаро» відкрито захищає колишнього Папу: «Пій XII замість галасливих декларацій обрав дипломатичні і доброчинні дії, а замість ефектих жестів — ефективну і «мовчазну» допомогу», — зазначає газета.

Президент Французької єпископської конференції Жан-П’єр Рікар висловив побажання, аби цей фільма дав початок дебатам істориків на цю тему. А президент товариства іудео-християнської дружби у Франції Поль Тібо запитує, чи варто у 2002 році випускати на екрани фільм за мотивами п’єси, написаної у 60-их роках минулого століття. «Мотивація вчинків Пія XII до кінця не вияснена, — пише він на сторінках католицької газети «Ля Круа». — Адже якщо основні документи вже опубліковані, то архіви ще не відкриті. Але не можна чинити так, начебто від 60-их років нічого не робилося і не осмислювалося…» Французький діяч також задається питанням, чи Пій XII був єдиною силою, яка повинна була чинити опір Гітлеру? «Хіба немає прикладів угодництва і замовчувань крім тих, що стосуються християн?», — запитує Поль Тібо.

Опубліковано у Без категорії. Додати до закладок постійне посилання.

Коментарі закриті.